40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Budeme mať šteňa! Príprava na príchod nového psa

Konečne sa blíži deň D - deň, kedy si priveziete domov vášho nového psieho parťáka. Ešte predtým, než dorazí do svojho nového domova, je potreba urobiť niekoľko opatrení, aby všetko prebehlo v poriadku a k spokojnosti človeka i psieho bábätka.

Zabezpečenie bytu

Príchod šteňaťa do nového bytu či domu je veľká udalosť. Nielen pre vás, ale aj pre psíka. Zrazu vidí toľko nových vecí, všetko ho zaujíma a všetko by rado ochutnalo. Na toto by sme mali myslieť, a ešte pred príchodom šteňaťa odstrániť všetky nástrahy, ktoré by na neho mohli číhať. Schovajte všetko, čo čo by mohlo byť akokoľvek nebezpečné a dobre zaistite celý byt. Hovorím o kábloch, rastlinách alebo umývacích prostriedkoch. Pokiaľ sa bude šteňa zdržiavať na záhrade, skontrolujte aj oplotenie, pretože šteniatka sa dokážu pretiahnuť každou škárou. Schovajte si tiež všetky veci, o ktoré nechcete prísť, pretože treba obrus visiaci zo stola môže pre psieho prieskumníka vyzerať ako super hračka na preťahovanie. Nové miesto nájdite tiež pre topánky a papuče.

Nákup potrieb a vybavenia

Určite odporúčam mať doma nakúpenú aspoň základnú výbavu, než psík dorazí do nového domova.

Chýbať by nemal pelech, kde sa bude šteniatko cítiť bezpečne a nájde v ňom svoje útočisko. Chovateľa, od ktorého si psíka priveziete, poproste aj o kúsok látky, deky alebo hračky s pachom matky a šteniat. Bude mu pripomínať známe vône a nebude sa cítiť toľko nervózny ani sám.

Misky kúpte určite dve, jednu na vodu a druhú na jedlo. Vyberajte skôr ťažšie, vôbec neodporúčam plastové misky. Šteňa sa pravdepodobne pokúsi misky prevrátiť, môže do nich skúšať stúpať alebo hrabať. Keramické, nerezové alebo oceľové misky by mali vydržať aj také dobývanie potravy.

Šteňa je psie bábätko, a rovnako ako deti si potrebuje hrať. Nakúpte mu nejaké hračky, ktorými sa bude môcť zabaviť. Rovnako tak poslúži skvele pri nadväzovaní kontaktu a vzťahu s vami, treba pri preťahovaní. Vyberajte naozaj pevné hračky, ktoré budú hlavne bezpečné. Nemali by obsahovať žiadne malé časti, ktoré by mohlo šteňa prehltnúť. Skvele sa hodia látkové uzly, Puller, plyšové hračky ... Stavte na zaujímavé a netradičné materiály. Aj keď zvolíte čo najbezpečnejšie hračku, nenechávajte šteňa hrať sa príliš dlho osamote a vždy ho sledujte.

Hodiť sa vám budú tiež maškrty. Malé šteniatko potrebuje veľa motivácie, pochvaly a odmien. Maškrty využijete pri učení na meno, hygieny či počas prvých prechádzok. Dobre sa pozerajte na zloženie všetkých maškŕt, ktoré kupujete. Mali by obsahovať čo najviac mäsa a čo najmenej obilnín. Vyhýbajte sa farbivám a konzervantom. Denná porcia stravy niekoľko týždenného šteňaťa zďaleka nezodpovedá porciu dospelého psa, a preto jedna alebo dve hrste maškŕt predstavujú celkom nezanedbateľnú časť dennej dávky. Práve preto je zloženie maškŕt toľko dôležité.

To isté platí mnohonásobne tiež pri výbere krmiva. Odporúčam sa poradiť s chovateľom a opýtať sa, na aké krmivo sú šteňatá zvyknuté, alebo aké sám by vám on odporučil. U šteniat je veľmi dôležité, aby malo všetky potrebné vitamíny, minerály a látky pre správny vývoj kostry, kĺbov i svalov. Na výbere krmiva si dajte naozaj záležať.

alebo postroj a vodítko kúpte, až budete mať šteniatko doma. Prvé týždne rastú totiž neskutočne rýchlo a ľahko sa môže stať, že sa netrafíte s veľkosťou obojku.

Ďalšiu výbavu budete pravdepodobne dokupovať až so šteniatkom, podľa toho, čo jeho rasa potrebuje. Hovorím o kefách, hrebeňoch alebo šampónoch.

Príchod do nového domova

Odber šteňaťa je najlepšie naplánovať na ráno. Počas cesty zaistite hlavne v letných mesiacoch prístup k pitnej vode. Pokúste sa byť počas cesty so šteňaťom. Nie je dobré ho napríklad zatvárať do prepravky alebo klietky. Iste by si na ňu pri takomto strese vytvoril nepekné spomienky, ktoré sa vám budú v budúcnosti veľmi zle odstraňovať.

Verím, že ste po príchode vášho nového člena rodiny veľmi nadšení, ale najlepšie čo môžete urobiť je dať mu trochu priestoru na zoznámenie sa s novým prostredím a odpočinok. Určite nepozývajte hneď prvý deň všetky vaše priateľky a známe, aby sa prišli pomaznať. Takéto situácie sú pre mladého psa veľmi náročné a vyčerpávajúce. Všade sú nové pachy, veci, ľudia i zvieratá.

Od prvého dňa si nastavte jasné pravidlá, ktoré budete dodržiavať po celý život psíka. Sú pre vaše budúce spolužitie a dorozumievania veľmi dôležité. Buďte jemní, chápaví, ale dôslední. Napríklad, ak dovolíte šteňaťu, aby sa prvé noci schovalo k vám pod perinu, musíte počítať s tým, že to tak už zostane.

Bude trvať niekoľko dní, než si šteňa na všetko zvykne. Tráviť by ste s nim mali prvé dni čo najviac času - od teraz ste jeho oporou, partnerom a tvorom, ktorému bude dôverovať. Neprispôsobujte svoj denný režim šteňaťu, naopak robte všetko úplne normálne, aby si aj ono zvyklo na bežný chod domácnosti. Nevyhýbajte sa ruchom, vysávačom, televízii ... to všetko je pre správnu socializáciu a navyknutí šteňaťa veľmi dôležité.

© Se psy podle Veroniky

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok