40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako začať s výcvikom psa

Výcvik psa je nevyhnutná súčasť nášho spolužitia so psom. Bez výcviku by pes pravdepodobne robil všetko úplne inak, než by sa nám páčilo. Je to spôsob, ako ho naučiť ľudskému správaniu a pomôcť mu začleniť sa do ľudského sveta.

Aj keď sa budem v článku zameriavať predovšetkým na začiatky výcviku so šteňaťom, dovoľte mi najprv vyvrátiť mýtus "starého psa novým kúskom nenaučíš". Psa je možné začať cvičiť naozaj v akomkoľvek veku. Ja a môj prvý pes Akim sme toho živým dôkazom. Keď som ho "dostala", nevedela som o výcviku psa vôbec nič. Všetko som ho učila metódou pokus-omyl a napáchala s ním nespočetne chýb. Rozumieť sme si začali až okolo jeho 2 rokov, keď som sa rozhodla ho kompletne preučiť všetko, čo vedel a začať od začiatku. A on išiel do toho. Psy sú tu pre nás, boli vyšľachtené, aby pomáhali človeku. Pracovala som už s desiatky starších psov, ktorí s tréningom začínali a ich majitelia boli vždy presvedčení, že práve ich psík na to nemá. A vždy sa plietli! Majme na pamäti aj to najdôležitejšie pravidlo:

Pes nikdy nerobí chyby. Pokiaľ pes robí niečo, čo sa nám nepáči, je to preto, že sme ho to MY zle naučili. Hľadajme teda chyby vždy na svojej strane.

Prvé krôčiky vo výcviku šteňaťa

Majme na pamäti, že šteniatko je psie bábätko. Bola to jedna z najväčších chýb, ktoré som sa dopustila s Akim, a síce, že som ho začala učiť už ako malého veľa trikov a povelov. Pre šteňa je najdôležitejšie naučiť sa zapadnúť do nášho sveta, objavovať nové a nepoznáme veci, alebo sa naučiť komunikovať s ľuďmi.

Medzi úplne prvé činnosti, ktoré psíka naučíme, by malo patriť naučenie na meno a hygienu.

Základné povely ako sadni, ľahni je najlepšie začať psíka učiť okolo veku 3.-4. mesiacov. Výcvik psa je vlastne taká psia škola a zrovna u šteniatok by malo platiť príslovie "škola hrou". Psík by sa mal pri týchto začiatkoch najmä naučiť, že každá práca, hra a tréning s vami je úplne najlepšia.

Je pár pravidiel, na ktoré by sme tiež mali pri výcviku šteniatka pamätať:

1. So šteniatkom cvičte len niekoľko málo minút. Nevydrží sa sústrediť tak dlho, ako dospelý pes.

2. Nikdy šteňa netrestajte ani po ňom nekričte. Šteňa príde na svet ako čistá dušička. Nič nepozná ani nevie a na nás je, aby sme mu to všetko vysvetlili.

3. Používajte veľa hračiek, maškŕt a nadšený hlas. Urobte z tréningu zábavu.

Čistotnosť

Nie jeden majiteľ je zúfalý zo všetkých tých kaluží a nehôd, ktoré jeho nové šteniatko urobí. Ako naučiť psíka, aby sa venčil vonku?

Berte svoje šteniatko von čo možno najčastejšie. Určite po každom hraní, kŕmení i spánku. Ak vidíte, že sa šteňa chystá vyvenčiť v byte, alebo už dokonca začalo, vezmite ho rýchlo ale pokojne a bez zmätkov von, kde ho nakoniec pochválite. Doma nehody netrestajte, šteňa si nie je vedomé svojej chyby. Zabudnite na akékoľvek namáčanie ňufáku do kaluže a podobne, šteňa sa vás bude akurát báť. Sledujte svoje šteňa, často sú nám už vo veku niekoľkých týždňov schopní dať najavo, že sa potrebujú vyvenčiť. Môže to byť ňuchanie k podlahe, splašené pobehovanie, alebo dokonca kňučanie pri dverách.

Privolanie

Najdôležitejší povel, ktorý by pes mal vedieť, je bezpochyby privolanie a preto je fajn na ňom začať pracovať čo najskôr. So šteňatami to býva obrovská zábava. Majú totiž tendenciu za nami všade chodiť a všade nás nasledovať, a preto je fajn práve to využiť.

Pustite svoje šteniatko na voľno na bezpečnom mieste. S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude držať stále pri vás. Akonáhle sa ale od vás len trošku vzdiali, zavolajte ho menom a akonáhle pribehne, veľmi ho pochváľte. Toto môžete opakovať počas prechádzky, doma i na záhrade. Takéto učenie sa dá tiež podporiť rôznymi vychytávkami. Napríklad, keď vidíte, že psík ide veľmi ďaleko od vás, otočte sa a začnite utekať na druhú stranu. Nebudete sa stačiť diviť, ako bude rýchlo bežať za vami!

Je toho ešte veľa, čo budete musieť svojho psíka naučiť. Trúfam si povedať, že výcvik psa je celoživotné vzdelávanie a nikdy nekončí. A nezabudnite na to, že výcvik psa by mala byť zábava pre vás oboch!

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok