40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Príčiny porúch príjmu potravy u mačiek. Čo robiť, keď mačka odmieta jesť?

Mačky niekedy zvyknú odmietnuť jedlo. Nie je to však vždy dôvod na obavy. Ak však mačka odmieta jesť jeden alebo dva dni, môže to byť príznak zdravotného alebo emocionálneho problému. Dlhodobý nedostatok chuti do jedla nemožno ignorovať. Hladovka u mačky rýchlo vedie k zničeniu organizmu.


Zdravé a šťastné mačky majú zvyčajne obrovský apetít. Zároveň sú - na rozdiel od väčšiny domácich zvierat - mimoriadne prieberčivé a z rôznych dôvodov niekedy jedlo odmeitajú. V prípade jednorazového odmietnutia jedla, je potrebné sa zamyslieť nad príčinou, ale nie je nutné vyvolávať poplach. Ak však mačka nechce jesť 1 - 2 dni, je depresívna alebo zvracia, určite si vyžaduje veterinárnu konzultáciu. Je možné, že vaše domáce zviera bude urgentne potrebovať liečenie. Navyše, predĺžený pôst je pre mačky veľmi nebezpečný, pretože rýchlo vedie k nezvratnému stukovateniu pečene.


Hlad mačiek vedie k vážnym zdravotným následkom, najmä k závažným tukovým ochoreniam pečene.


Prečo mačka nechce jesť?

Mačky často odmietajú jedlo z veľmi malicherných dôvodov. Sú to výnimoční gurmáni! Môžu odmietnuť jesť len preto, že sa im nepáči vôňa alebo konzistencia jedla. Rovnako sa nedotknú pokazeného alebo dokonca mierne zatuchnutého jedla. U mačiek môže byť dôvodom odmietnutia jedla aj miska - špinavá, umiestnená príliš blízko záchoda alebo napájačky, alebo jednoducho na mieste, ktoré nie je dostatočne čisté a pokojné na vychutnávanie si ich jedla. Niekedy mačky jednoducho niesú hladné - pretože je vonku príliš teplo alebo že nedávno jedli u suseda (čo sa stáva pri zvieratách, ktoré vychádzajú vonku).


Keď mačka odmieta jesť a je letargická...

Mačka, ktorá neje a je zjavne úzkostlivá alebo sklesnutá, s najväčšou pravdepodobnosťou prežíva silný stres. Dôvody takejto situácie sú zrejmé, napríklad v prípade sťahovania alebo dlhej neprítomnosti majiteľa. Mačiatko odmieta jesť, keď je oddelené od matky, pretože sa bojí novej situácie a chýba mu mačacia rodina. Emočné problémy domáceho miláčika niekedy vyžadujú dôkladné pozorovanie a dokonca aj podporu od behavioristu, napríklad ak je dôvodom konflikt medzi dvoma štvornohými členmi domácnosti.


Keď mačka odmietne jesť, chudne a zvracia ...

Pôst, ktorý trvá 1-2 dni a objavujú sa sprievodné príznaky, ako zvracanie, hnačky alebo zvýšená telesná teplota, sú indikáciou pre urgentnú diagnostiku a liečbu. Príčinou straty chuti do jedla môže byť helmintiáza alebo upchatá tráviaca sústava pilobezoármi (t.j. chumáčmi srsti). Niekedy je to však príznak závažného ochorenia, ako je cukrovka alebo zlyhanie obličiek. Pamätajte na to, že strata chuti do jedla často postihuje starnúce zvieratá. Mačka odmieta jesť ak necíti vôňu jedla. U seniorov je narušený čuch, čo sa prejaví nezáujmom o jedlo. Možné sú aj problémy so zubami - zubný kameň, bolesti, choré hrdlo alebo ďasná.


Mačky potrebujú na jedenie tiché miesto, ďaleko od podstielky, pitnej vody a chodieb.


Čo robiť, keď mačka odmieta jesť?

Zdravá mačka nemá problém s motiváciou k jedlu. Vystačí jej poskytnúť vysokokvalitné krmivo pre mačky, pestrú stravu (nové druhy krmiva by mali byť zavádzané postupne), tiché a čisté miesto na jedenie. Mali by ste tiež pamätať na prevenciu, ktorá môže mať vplyv na apetít mačky. To znamená pravidelne odčervovať a očkovať svojho miláčika, podávať prípravky proti trichobezoárom a vykonávať preventívne prehliadky u veterinára.

Ak mačka nechce jesť kvôli dlhotrvajúcemu stresu alebo chorobe a veterinár neodporúča žiadne špeciálne opatrenia (napr. parenterálna výživa), je potrebné domáce zviera presvedčiť, aby jedlo hoci len malé porcie. Pomôžu vám v tom podmienky bez stresu (mali by ste byť pokojní, trpezliví, izolovať domáceho miláčika od ostatných zvierat) a obzvlášť podávať atraktívne vyzerajúce jedlo - s mimoriadne intenzívnou vôňou (je to užitočné v prípade nachladených mačiek alebo seniorov). Nemali by ste nezabudnúť na to, aby zviera malo dostatok tekutín, čo sa dá dosiahnuť pridaním vody do jedla. Môžete sa pokúsiť „oklamať“ domáceho miláčika tak, že mu potriete labku jedlom - títo milovníci čistoty ho s najväčšou pravdepodobnosťou zliznú. V ojedinelom prípade musí byť mačka, ktorá odmieta jesť, kŕmená injekčnou striekačkou.

Šimon Wisch

Pozri aj: Čo robiť, keď mačka odmieta jesť a je letargická?

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok