40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čo robiť, keď mačka odmieta jesť a je letargická?

Mačky sú známe svojou vyberavosťou v jedle. Dlhodobá nechuť do jedla u zvieraťa však môže predstavovať vážnejší problém ako iba dočasné rozmary. Prečo mačka odmieta jesť a čo s tým môžete urobiť?

Napríklad domáce mačky jednoznačne uprednostňujú jedlo bohaté na bielkoviny a živočíšne tuky. Ide o látky, ktoré majú kľúčový význam pre ich zdravie.

Je mačka od prírody prieberčivá?

Niet pochýb o tom, že prieberčivosť je pre mačky prirodzená a môže mať dokonca biologický význam. Napríklad domáce mačky jednoznačne uprednostňujú jedlo bohaté na bielkoviny a živočíšne tuky. Ide o látky, ktoré majú kľúčový význam pre ich zdravie. Vďaka svojmu čuchu sa môžu mačky tiež inštinktívne vyhýbať škodlivým jedlám, napr. pokazeným - zviera ich nemusí ani len ochutnať, stačí čuch!

Pamätajte tiež na to, že váš miláčik nemá vo zvyku jesť hltavo. Ba čo viac, radšej je častejšie, ale malé porcie. Je to spôsobené tým, že jeho prirodzená korisť je malá (v prírodných podmienkach) preto musí loviť niekoľkokrát denne. Vyprázdnenie misky na niekoľký pokus, teda nemusí znamenať, že mačka nemá chuť do jedla.

Mačka odmieta jesť a je letargická - zdravotné problémy

Keď však mačka odmieta jesť a je letargická, nemali by ste návštevu veterinára odkladať. Choroby sú jednou z bežných príčin nedostatku chuti do jedla u zvierat.

Pokles apetítu u mačky môže okrem iného naznačovať choroby ústnej dutiny - veľký zubný kameň, zápal ďasien alebo afty na jazyku. Pri žuvaní jedla spôsobujú nepohodlie a dokonca aj bolesť. Nedostatok chuti do jedla u mačky môžu tiež sprevádzať vážne choroby, ako je cukrovka, zlyhanie obličiek a zápal žlčových ciest, pankreasu a čriev.

Pamätajte, že po diagnostikovaní ochorenia sa liečba vykonáva pod dohľadom veterinára. Nedávajte svojmu miláčikovi žiadne lieky sami, pretože telo mačky na ne môže zareagovať negatívne. V prípade zvierat sa používajú aj úplne iné dávky ako u ľudí.

Navyše, "držanie hladovky" oneskoruje zotavenie, takže veterinár môže predpísať prípravky proti nechuti do jedla. Domáceho miláčika môžete tiež motivovať do jedla aj krmivom, ktoré je aromatickejšie, pretože čuch u mačiek je nerozlučne spojený s chuťou. Preto často pozorujeme problémy s chuťou do jedla u starších zvierat - staroba je spojená s oslabeným čuchom.

Poruchy chuti do jedla u mačiek môžu byť dôsledkom chorôb a bolesti, ale aj stresu.

Prečo mačka nechce jesť? - Emočné poruchy

Odpoveďou na otázku, prečo mačka odmieta jesť, môžu byť aj emočné problémy. Tieto zvieratá majú pomerne jemnú psychiku a na stresové situácie môžu reagovať stratou chuti do jedla. Medzi ďalšie príznaky stresu patrí nervozita, nadmerné pĺznutie a vykonávanie fyziologických potrieb mimo záchodu.

Problém je v tom, že existuje príliš veľa faktorov stresu u mačky. Medzi najčastejšie spomínané patrí napríklad:

  • sťahovanie do nového domu,
  • celková rekonštrukcia bytu,
  • zmena pracovnej doby majiteľov,
  • odchod jedného z majiteľov,
  • príchod nového člena rodiny.

Čokoľvek, čo zasahuje do súčasného rytmu života zvieraťa, môže mačku znervózniť a stresovať. V prípade mačiek žijúcich v skupine sa tiež stáva, že silnejší a agresívnejší jedinec tak dominuje nad jeho slabším spoločníkom, že sa bojí priblížiť k miske.

Keď je nechuť do jedla u mačky emocionálna, najlepším liekom je samozrejme odstránenie zdroja stresu. Niekedy to stačí na to, aby sa vaše domáce zviera začalo stravovať normálne. Bohužiaľ, toto riešenie problému nie je vždy možné. V takýchto situáciách by ste mali zvážiť behaviorálnu terapiu, ktorá je prispôsobená vášmu prípadu. Dodatočnú podporu môžu poskytnúť špeciálne prípravky, ktorých vôňa pôsobí na mačky upokojujúco - sú ekvivalentom mačacích feromónov, ktoré používajú zvieratá na označenie svojho revíru. A v najťažších prípadoch môže váš veterinár predpísať aj perorálne antidepresívna.

Mačka a jej nechuť do jedla - iné príčiny

Samozrejme, odpoveď na otázku, prečo mačka neje, môže byť komplikovanejšia. U týchto zvierat možno často pozorovať krátkodobý pokles chuti do jedla, napríklad v lete, keď silno svieti slnko. Je tiež normálne, že zvieratá ohŕňajú nos nad novým typom jedla, ktoré nikdy predtým nejedli.

Stáva sa tiež, že príčinou nechuti mačky do jedla je zle umytá miska. Zvyšky jedla, ktoré v nej zostávajú sa kazia a majú charakteristický zápach. Ako už bolo spomenuté, mačky sa vyhýbajú zatuchnutému jedlu, ktoré by im mohlo škodiť.

Mačka nechce jesť! - Neberte to na ľahkú váhu!

Nedostatok chuti do jedla u mačky nemusí vždy signalizovať problémy so zdravím alebo poruchu správania. Niekedy ide o nevhodné krmivo pre mačky, ktoré nie je chutné, a niekedy o obyčajnú nesprávnu hygienu - jednou z hlavných povinností majiteľa mačiek je starať sa o takéto veci.

Musíte však pamätať na to, že na rozdiel od psov nemôžu mačky príliš dlho hladovať! Hrozí im poškodenie pečene! Preto, ak máte vážne problémy s chuťou do jedla, mali by ste čo najskôr kontaktovať veterinára.

Niektoré mačky sú obzvlášť náročné a je ťažké vyhovieť ich potrebám. Toto je typická vlastnosť mačiek, ale správne vybrané krmivo môže stimulovať chuť k jedlu aj veľmi náročných mačiek a dodávať im všetky potrebné živiny.

Séria krmív ROYAL CANIN® Exigent, zohľadňuje preferencie mačiek súvisiace s výberom potravy z hľadiska: obsahu bielkovín, textúry, v prípade troch základných, dokonca aj tých najnáročnejších mačiek, ktoré majú vysoký obsah bielkovín, rozmanitú textúru alebo vôňu.

Krmivo ROYAL CANIN® Savour Exigent - Vyznačuje sa dvoma druhmi krokiet, s rôznym zložením a textúrami, ktoré stimulujú chuť k jedlu aj u tých najnáročnejších mačiek.

Krmivo ROYAL CANIN® Protein Exigent - Vyznačuje sa primeranou rovnováhou bielkovín, sacharidov a tukov a vynikajúcou chuťou.

Krmivo ROYAL CANIN® Aroma Exigent - Má atraktívnu vôňu, ktorá stimuluje chuť k jedlu aj pre tie najnáročnejšie mačky.


Pozri aj: Príčiny porúch príjmu potravy u mačiek. Čo robiť, keď mačka odmieta jesť?