40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Prečo šteňa zvracia? Ako mu pomôcť?

Šteňa zvracia z prozaických ako aj zdravotne ohrozujúcich príčin. Z prozaických dôvodov to môže byť: príliš chamtivé jedenie alebo prehltnutie príliš veľkého sústa. Nebezpečné stavy sprevádzané vracaním sú okrem iného parvoviróza a upchatie čriev.

Zvracanie je kontrolovaný cez nervový systém reflex, ktorý prinúti vyprázdniť potravu zo žalúdka. Zvracanie je považované za obrannú reakciu organizmu na hrozbu. Šteňa zvracia z rôznych dôvodov. Keď je zvracanie jednorazové a vyskytuje sa príležitostne, nie je dôvod na obavy. Rýchly zásah je potrebný pri častom zvracaní pretrvávajúcom niekoľko dní.


Šteňa zvracia z psychických, ale aj zdraviu nebezpečných dôvodov. Dôvodom môže byť prílišná chamtivosť alebo veľké porcie. Medzi nebezpečné stavy spojené s vracaním patria parvoviróza a nepriechodnosť čriev.


Zvracanie u šteňaťa — čo to je?

Zvracanie, napriek tomu, že je nepríjemným javom, zohráva v organizme obrannú úlohu. Je to aktívny proces, ktorý pozostáva z troch fáz:

· nevoľnosť — nutkanie zvracať, pocit úzkosti, oblizovanie pysku, nadmerné slinenie, zvýšené črevné kŕče;

· dusenie - fáza spočíva v uzavretí vrátnika a kontrakcií brušných svalov, pozoruje sa hlboké dýchanie a udusenie;

· vyprázdňovanie žalúdka — vyvrátenie obsahu potravín.Prečo šteňa zvracia?

Existuje veľa príčin zvracania u psov. V prípade mladého psíka je najčastejším dôsledkom zvracania konzumácia príliš veľkej časti pokrmu alebo rýchla konzumácia pokrmu. Takéto správanie je typické pre šteniatka nabité plnou energiou, ktoré ani pri jedle nemôžu zastaviť svoju zvýšenú aktivitu. Nadmerná aktivita okamžite po jedle môže tiež vyvolať zvracanie. Vtedy zvieratá vyvracajú nestrávený pokrm.

Ďalšou príčinou zvracania je nesprávny spôsob výživy. Majitelia šteniat si musia pamätať, aby im dávali jedlo vhodné pre vek, plemeno, možné ochorenia. Zvracanie je tiež príznakom typickým pre kinetózu a alergie na látky obsiahnutých v konzumovaných pokrmoch.

Šteňa zvracia kvôli upchatiu čriev, konzumácií skazeného jedlo, nastriekaným chemickým látkam na rastlinách alebo zdochline. Zvracanie sa môže objaviť v priebehu ochorenia obličiek a parvovirózy — infekčná choroba psov vyvolaná parvovírusom -badateľná najmä u psov do 6 mesiacov. Zvracanie je tiež spôsobené zápalom pankreasu alebo pečene.


V situácii, keď je zvracanie časté alebo trvá niekoľko dní, by ste mali svojho miláčika vziať k veterinárovi. Ak je zvracanie sprevádzané slabosťou, hnačkami, emfyzémom v bruchu a horúčkou, vyžaduje sa bezodkladný zásah odborníka.


Čo znamená netypické zvracanie?

Okrem vracania obsahu potravy môže pes vracať penu a tak naozaj sliny. Najčastejšou príčinou je zápal hrdla alebo mandlí. Sprievodnými príznakmi sú kašeľ, vykašliavanie, apatia, nedostatok chuti do jedla a zvýšená telesná teplota. Treba poznamenať, že pri takomto vracaní nedochádza k žiadnemu zapojeniu brušných svalov.

Stáva sa tiež, že pes zvracia:

· žlč - príznak závažného zápalu dvanástnika alebo žalúdka;

· krv - prejav vnútorného krvácania, ktoré sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku úrazu. Ak vyvracaná krv pripomína kávovú usadeninu, tak to naznačuje ulceráciu tráviaceho traktu;

· hlien — znamenie prázdneho žalúdka; zviera jednoducho nemá čo vyvracať, dochádza k tomu pri dlhšie trvajúcom zvracaní.


Čo robiť, keď šteňa zvracia?

Nie všetky prípady zvracania musia znamenať ťažké ochorenie. Ak šteniatko zvracalo len raz, nie je dôvod na obavy. V každom prípade by sa stav a správanie zvieraťa malo v blízkej dobe pozorne sledovať. V situácii, keď sa vracanie často opakuje alebo pretrváva niekoľko dní, musíte zobrať psíka k veterinárovi. Jednoznačný zásah špecialistu vyžaduje situácia, keď je zvracanie sprevádzané všeobecnou slabosťou, hnačkou, opuchom brucha a horúčkou. Vtedy to môže predznamenať vážnejší stav. Postup sa určuje príčinou zvracania.

Sústavné zvracanie je sprevádzané rizikom dehydratácie, čo je životu ohrozujúci stav. Čím mladší a menší pes, tým rýchlejšie a viac je vystavený riziku dehydratácie. Dehydratácia sa dá rozpoznať potiahnutím prstov cez záhyb kože po chrbte psíka. O dehydratácii hovoríme vtedy, keď je koža tuhá. Vtedy je potrebné okamžite začať dopĺňať tekutiny. Okrem zavodňovania organizmu (nevyhnutne malé množstvo vody každých asi pol hodiny) mu veterinár zapojí infúziu so špeciálnymi prípravkami. Keď sa domácemu maznáčikovi vráti chuť do jedla, mali by ste mu počas prvých dní podávať ľahko stráviteľné jedlá. Stojí za to staviť na špeciálne krmivá na podporu obnovy zdravia.Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok