40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Prečo si pes hryzie chvost? Zistite dôvody tohto správania

Hryzenie chvosta psom je jedným z mnohých nezvyčajných správaní, ktoré možno pozorovať u domácich miláčikov. Príčiny môžu byť rôzne: poruchy správania, rôzne somatické ochorenia alebo invázia parazitov.

Pes, ktorý si hryzie chvost alebo pobehuje a naháňa ho, je na prvý pohľad celkom vtipný a nevinný pohľad. Toto správanie je však nežiaduce a treba s ním bojovať. Pozrite sa, ako pomôcť zvieraťu, keď si tvrdohlavo hryzie chvost.

Psí chvost

Prečo si pes hryzie chvost? Na vine môžu byť blchy

Prečo si pes hryzie chvost? Na túto otázku je ťažké odpovedať, pretože mnohé nežiadúce stavy sa môžu prejaviť práve týmto spôsobom. Jednou z prozaickejších príčin hryzenia chvosta psa je napadnutie blchami. Tieto parazity možno pozorovať na celom povrchu tela psa. Živia sa krvou a ich uhryznutie je sprevádzané svrbením. Najsilnejšie to zviera cíti na zadnej strane chvosta a v sakro-bedrovej oblasti chrbtice. Blšie uhryznutie môže spôsobiť aj lokálne kožné reakcie - začervenanie, pustuly, chrasty.

Na zmiernenie nepríjemného pocitu svrbenia pes hryzie a škrabe nad chvostom, čo môže prispieť k vypadávaniu srsti a vzniku exsudatívneho alebo hnisavého ekzému. Boj proti blchám spočíva predovšetkým v dezinfekcii okolia psa a zničení parazitov žijúcich na jeho tele. Na tento účel sa používajú prostriedky predpísané veterinárnym lekárom. Sú dostupné v rôznych formách (obojky, tablety, spreje, kvapky, šampóny).

Hryzenie chvosta psom - kvasinková infekcia

Keď si pes uhryzne chvost, môže byť podozrenie na kvasinkovú infekciu Malassezia. Tieto mikroorganizmy sa nachádzajú na koži zdravého psa, no pri narušení epidermálnej bariéry alebo imunitného systému môžu prerásť. Infekcia môže byť generalizovaná (a postihuje celé telo) alebo lokalizovaná. Jedným z najbežnejších miest, kde sa vyvíja, je zadná časť chvosta. Tento stav je charakterizovaný nadmerným olupovaním kože, nadprodukciou kožného mazu, erytémom a svrbením rôznej intenzity.

V prípade veľmi silného svrbenia si pes hryzie chvost, až vykrváca a stratí srsť. Plemená ako West Highland White Terrier, Beagle, Springer Spaniel, Baset, Cocker Spaniel a Boxer sú obzvlášť náchylné na infekciu Malassezia. Základom liečby je lokálna farmakoterapia, v ťažkých prípadoch aj celková farmakoterapia. Dôležité je dbať na hygienu psa a kúpať ho v špeciálnych šampónoch. Mali by zahŕňať okrem iného: benzoylperoxid, sulfid selénu, síra a kyselina salicylová.

Pes hryzie chvost - problémy s perianálnymi žľazami

Pes uhryzne chvost v prípade zápalu rektálnych žliaz. Sú to štruktúry umiestnené vo vnútri a na oboch stranách konečníka zodpovedné za produkciu sekrétu, ktorý sa používa na označenie jeho územia a individuálnu identifikáciu medzi psami. Alarmujúcim stavom je zápal perianálnych žliaz. Príčinou tohto stavu môže byť nesprávna výživa, obezita, poruchy tráviaceho systému alebo individuálne sklony. V dôsledku toho sa žľazy prestanú pravidelne vyprázdňovať. Potom pes cíti veľké svrbenie. Snaží sa s tým bojovať tak, že si hryzie chvost, šúcha sa o zem, olizuje si análnu oblasť.

Tento neduh je sprevádzaný aj bolestivým vyprázdňovaním, zápchou spôsobenou zvieraťom odmietnutím stolice, nechutenstvom, apatiou. V pokročilom štádiu ochorenia dochádza k tvorbe fistúl. Pes, ktorý si v dôsledku zápalu perianálnych žliaz pohryzie chvost, sa lieči vhodnými farmakologickými prostriedkami, vyžaduje si ich čistenie a niekedy aj chirurgický zákrok.

Psy si pri hre hryzú chvosty

Pes si pohryzie chvost - zápal chvostovej platničky

Hryzenie chvosta psa môže byť spôsobené zápalom chvostového disku. tzv chvostová žľaza sa nachádza v 1/3 dĺžky meranej od základne a vrcholu chvosta. Je tam zhluk pachových a mazových žliaz. V dôsledku zvýšenej hladiny pohlavných hormónov dochádza k rastu tejto štruktúry. Kauditída je najčastejšie pozorovaná u nekastrovaných psov alebo sučiek s dysfunkciou vaječníkov.

Ochorenie sa prejavuje suchou a šupinatou pokožkou, opuchom, začervenaním a pupienkami v oblasti žľazy, seboreou a plešatosťou v oblasti reprodukčných orgánov a pretrvávajúcim svrbením chvosta. Liečba je založená na podávaní prípravkov s antiseboroickými, protizápalovými a antibakteriálnymi vlastnosťami. Mali by ste dbať na hygienu zvieraťa a kúpať ho v šampónoch, ktoré znižujú sekréciu kožného mazu. V závažných prípadoch je potrebné odstrániť žľazu.

Pes si z nudy hryzie chvost

Sú prípady, že si pes z nudy zahryzne chvost. Pes je zvyčajne veľmi spoločenské a aktívne zviera. Váži si čas strávený s členmi rodiny. V situácii, keď je dlhé hodiny osamote doma a opatrovatelia mu neposkytujú dostatočnú dávku aktivity a psychickej stimulácie, hrozí deštruktívne správanie, ako je obhrýzanie chvosta. Pri rozhodovaní o kúpe psa by ste mali dôkladne zvážiť, či sa mu budete môcť dostatočne venovať.

Denná aktivita je nevyhnutná. Je dôležité, aby bol prispôsobený potrebám a možnostiam zvieraťa. A na čas strávený osamote musíte svojmu psovi poskytnúť tie správne spôsoby, ako si spestriť nudu. Perfektné sú interaktívne hračky a hryzátka. Pes potom nebude nútený dodávať si endorfíny, stimulovať kožu hryzením.

Pes hryzie chvost - obsedantno-kompulzívne správanie

Keď si pes zahryzne do chvosta, treba zvážiť aj možnosť obsedantno-kompulzívneho správania. Bohužiaľ, psy môžu tiež bojovať so všetkými druhmi obsesií. Existuje mnoho dôvodov pre ich vzhľad, vrátane: stres, úzkosť, slabá socializácia, genetické poruchy.

Boj proti obsedantno-kompulzívnemu správaniu vášho psa zahŕňa zníženie vystavenia stresu, budovanie sebavedomia, udržiavanie vášho psa aktívneho, spestrenie dennej rutiny vášho psa, zavedenie zdravej stravy a podávanie liekov. Pomoc sa hľadá nielen u veterinára, ale aj u odborníka na správanie psov.Olga Dubská