40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Prečo sa moja mačka správa zvláštne, keď sa vrátim z dovolenky?

Môže sa zdať, že mačky sú menej emocionálne ako psy a nedokážu svojim majiteľom prejaviť svoju pripútanosť a city. Nič nemôže byť ďalej od pravdy! Sú to citlivé, láskavé a jemné zvieratá, ktoré prejavujú emócie svojim jedinečným spôsobom. Stojí za to pozorovať mačky, aby boli schopné rozpoznať správy, ktoré od nich prichádzajú. Potom tiež ľahšie pochopíme správanie mačky, keď sa vrátime po dlhšej neprítomnosti späť domov.

Keď je majiteľ preč, je lepšie, aby mačka zostala na známom mieste, doma, ale aby sa o ňu starali iní ľudia.

Charakter mačky a odchod majiteľov

Mačky sú veľmi špecifické povahy a navzájom sa veľmi líšia. Nie všetky budú na určité podnety a situácie reagovať rovnako. Niektoré mačky sú výraznejšie, chcú byť svojmu majiteľovi stále nablízku a sprevádzať ho pri všetkom, čo robí. Vydávajú množstvo zvukov, ktoré nás informujú o každej akcii, ktorú sme práve vykonali. Pozývajú nás hrať tak, že prinesú svoje obľúbené hračky pre mačky a potom ich s radosťou bežia hľadať. Iné mačky sú na tom úplne opačne, väčšinu času prespia, komunikujú so svojimi majiteľmi len kvôli získaniu potravy alebo dokonca vôbec. Temperament a osobnosť mačky ovplyvní aj jej pohodu a správanie po návrate domov z výletu.

Prázdniny s mačkou doma

Môže sa ukázať, že mačka po našom návrate z dlhšej dovolenky nezmení svoje správanie. Najčastejšie je však zmena viditeľná a dokonca veľkolepá. Keď je mačka izolovaná od svojho majiteľa, aj keď sa o ňu stará niekto iný, môže zažiť stres. Mačky nemajú rady zmeny a stabilita prostredia je pre nich veľmi cenná. Aj keď mačka zostane doma a niekto sa o ňu príde postarať, často sa cíti neistá a po celý čas zostáva ostražitá a pripravená. Niekedy v dôsledku toho mačky jedia menej aj svoje staré obľúbené krmivo alebo odmietajú jesť úplne. Podobne je to s hrou - často sa nechcú hrať, nereagujú na obľúbené hračky, ak ich milovaná opatrovateľka nie je doma. Situácia sa zhoršuje, keď sme neprítomní. Keď sa konečne vrátime, mačka na jednej strane cíti pozitívne emócie, keď nás vidí, ale na druhej strane môže prejavovať správanie, ktoré sa často nazýva „fouch“.

Mačka, ktorá predtým:

  • keď sme sa vrátili domov, veselo nás vítala, teraz môže tvrdohlavo ležať niekde a ani neotočiť hlavu
  • vymýšľala samé hry možno chvíľu ani nereaguje na naše zavolanie
  • predchádzajúci maškrtník nemusí mať záujem o čerstvú voňavú porciu kvalitného obľúbeného krmiva pre mačky

Našťastie je to dočasná, krátkodobá situácia. Náš návrat je pre mačku ďalšou zmenou, takže vytvára určitý stres a nervozitu. Veci, ktoré si prinesieme domov (napr. kufre), naše oblečenie, topánky majú cudzí zápach. To môže spôsobiť chvíľkové napätie, kým sa s nimi mačka nezoznámi.

Po našom odchode potrebuje smutná mačka čas a pochopenie, kým sa uzdraví.

Ako skrotiť mačku po návrate z dovolenky?

Môžete pomôcť svojej mačke zvyknúť si na zmenu. Mali by ste mačke dovoliť, aby všetky činnosti vykonávala pokojne vlastným tempom, neponáhľajte mačku a nezakazujte jej oňuchávať kufre či iné predmety. Nech sa na všetko pokojne pozerá, kontroluje a pozerá. Keď si zvykne na všetky „nové veci“, určite zameria svoju pozornosť na svojich opatrovateľov. Tiež nezaškodí, keď sa s ňou pokojne porozprávate a keď príde, dajte jej jej obľúbenú maškrtu! Stojí za to pripomenúť, že mačky lepšie zvládajú prázdninové odlúčenia, ak zostanú doma a príde sa o ne postarať niekto, koho poznajú.

Situácie sú zložitejšie, keď príde úplne nový človek. To vytvára ďalšie stresové faktory, ktoré spôsobujú zhoršenie pohody mačky, zníženie imunity a predĺženie následného návratu do normálneho stavu.

Ak je teda možné, aby ju niekto, koho mačka pozná navštívil aspoň dvakrát denne počas našej neprítomnosti. Je to hlavne na zabezpečenie pohodlia a zdravia zvieratka.

Texty na blogu nepredstavujú lekársku radu a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Pozri aj: Čo spôsobuje agresívne správanie mačky a ako si s ním poradiť?

Marta Mišiaková