40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Prečo mačka v noci robí hluk, škriabe nábytok alebo vykonáva potrebu mimo pelechu?

Majitelia niektorých mačiek nie vždy chápu správanie ich domácich miláčikov. Je to spôsobené odlišným spôsobom komunikácie a následnej interpretácie signálov, ktoré nám mačka vysiela! Dnes zvážime najčastejšie dilemy a otázky majiteľov mačiek ohľadom ich správania. Žiadne zo správania, ktoré si spomenieme, nie je výsledkom mačacej zloby alebo žiarlivosti. Tieto pojmy sú mačkám úplne cudzie, konajú inštinktívne a nechcú svojich majiteľov rozrušiť. Oplatí sa pozorovať a naučiť sa čítať tajné signály mačiek, aby ste mohli okamžite reagovať a prípadne pomôcť svojmu miláčikovi!

Keď mačka zíva, posunie fúzy dopredu a fúzy sa zdvihnú.

Prečo robí mačka v noci hluk? Ako tomu zabrániť?

Mačky môžu mňaukať z rôznych dôvodov, v rôznych výškach a časových rozmedziach. Je to ich spôsob komunikácie s ľuďmi! Podnetom môže byť bolesť, hlad, hľadanie pozornosti, teplo alebo túžba pritúliť sa alebo získať niečo, čo je mimo dosahu mačiek. Najčastejšou príčinou nočného šantenia a mňaukania je však nedostatočný odpočinok mačky pred spaním! Tieto zvieratá sú prirodzený nočný lovci. Potom, ako u rodených predátorov, ich lovecký inštinkt a chuť hrať sa počas noci zosilnia. Je to úplne prirodzený proces a nemali by ste za to obviňovať vášho domáceho maznáčika. Vďaka systematickej práci môžete dosiahnuť kompromis vhodný pre obe strany. Všetko, čo musíte urobiť, je dodržať postupnosť lovu, ktorá zahŕňa rešpektovanie prirodzených fáz dňa mačky, t. j. spánok - lov (hranie sa) - kŕmenie - maznanie. Vyhnete sa tak frustrácii mačky, ktorá sa môže prejaviť okrem iného aj nadmerným mňaukaním. Mali by ste dať svojmu miláčikovi cca hodinu pred spaním intenzívne cvičenie a potom mu dať najesť krmiva pre mačky. Akékoľvek hračky pre mačky, rybárske prúty pre mačky a hry pre mačky budú užitočné. Nedostatok pohybu pred spaním len zaručí, že mačka si niečo nájde sama v podobe prenasledovania, napádania ľudí a iných zvierat, samotnej hry či mňaukania uprostred noci!

Ak sme si však istí, že mačka je v dobrom zdravotnom stave, ubezpečili sme sa, že má potrebné vybavenie (čistú podstielku, pitnú vodu), cvičí a je nakŕmená, nemali by sme na jej mňaukanie reagovať. Pravdepodobne pôjde o snahu upútať pozornosť alebo vydierať vás pre nejakú chutnú maškrtu pre mačky. Ak zareagujete, mačka len utvrdí v tom, že mňaukaním dostane presne to, čo chce.

Prečo je mačka pri jedení vyberavá?

Mačiatka dedia preferencie krmiva pre mačky od svojej matky. To, čo dojčiaca mačka zje, ovplyvňuje chuť jej materského mlieka a už formuje chuťové poháriky mačiatok. Mačky navyše nemajú rady zmeny a často inštinktívne nechcú vyskúšať nové krmivo čisto zo strachu, že ho poškodia. Ak máme vyberavé mačiatko, ktoré sa zdráha skúšať nové chute a tvrdohlavo sa drží jedného druhu krmiva, je najlepšie meniť krmivo za nové, lepšie pomaly a postupne.

Ak je konzistencia krmiva rovnaká, ale mení sa na iné zloženie (suché na mokré alebo mokré na suché), je najlepšie zmiešať predchádzajúcu zmes s novou a každý deň zvyšovať množstvo nového krmiva. Mačka, ktorá cíti známu vôňu, bude ochotnejšia ju ochutnať a to pomôže vyhnúť sa možným problémom s tráviacim systémom. Ak sa rozhodnete pre úplne iný typ kŕmenia, je najlepšie podávať toto krmivo ihneď, ale dochutiť ho obľúbenými maškrtami vašej mačky, napríklad omáčkami, želé, prípadne posypať predchádzajúcim suchým krmivom.

Ak je to možné, stojí za to kŕmiť tehotnú mačku tým správnym a výživným krmivom, ktoré jej aj mačiatku poskytne všetky potrebné živiny.

Pamätajte, že pre mačky je veľmi nebezpečný pôst. Výskum ukazuje, že nejesť nič dlhšie ako 12 hodín vedie u mačiek k poškodeniu pečene! Ak vaša mačka prestala jesť a je letargická, mali by ste okamžite ísť k veterinárovi. Pri zmene krmiva je však odmietanie jedla bežné, ale ak to trvá dlhú dobu, nemalo by to byť dovolené. Ak nepomôže dodatočné dochucovanie krmiva maškrtami pre mačku, vráťte sa k prvotnému mixovaniu krmiva a celý proces prechodu na nové krmivo vykonajte znova, pomalšie.

Hnedá mačka sa zblázni s hračkou. Plyšová myš je skvelá hračka pre mačky.

Prečo mačka vykonáva potrebu mimo steliva a ako jej v tom zabrániť?

Mačka, ktorá vykonáva potrebu mimo steliva, je veľmi nepríjemný a vážny stav. Mačací moč má intenzívny pach a dlho sa drží na danom povrchu. Zdrojom takéhoto správania môžu byť zdravotné aj výchovné problémy. Preto by ste nikdy nemali ignorovať signály a konať hneď, ako sa objavia prvé príznaky. Ošetrovateľ by mal byť citlivý, keď mačka náhle strávi dlhšie času v pelechu, má nadmernú zápchu, a príliš mňauká pred alebo po vykonávaním potreby a predtým to nerobila. Často sú signály, ktoré mačka vysiela, také nebadateľné, že je ťažké si ich všimnúť a výsledok je už viditeľný – vo forme výkalov na podlahe.

Treba pamätať a brať do úvahy, že nekastrovaná mačka si miesto vždy označí, v ľahších prípadoch - močom, v ťažších prípadoch - výkalmi. Ide o prirodzený reflex a jediný spôsob, ako to zmeniť, je kastrácia. Malo by sa to uskutočniť čo najskôr, pretože začatie liečby sa stáva zvykom a neskôr je ťažké sa zbaviť tohto návyku, ktorý je nepríjemný pre opatrovateľov.

V prípade kastrovanej mačky sú najčastejším dôvodom úľavy mimo pelechu zdravotné problémy. Obličkové kamene, zápcha, zápal močového mechúra, obličiek, močovej trubice atď. sú mimoriadne nepríjemné stavy a bolesť, ktorú spôsobujú, začína spájať mačku s podstielkou a spôsobuje, že sa jej vyhýba. Prvým úkonom opatrovateľa v prípade akýchkoľvek alarmujúcich signálov by mala byť návšteva veterinára a vykonanie potrebných testov. Vykonávanie potreby mimo miesta na to určeného je pomerne rozsiahla téma a v závislosti od jednotlivca môže byť jeho príčina rôzna. Neustály stres, strach a napätie mačky, nesprávne umiestnenie pelechu, príliš málo pelechov v pomere k počtu mačiek, nevhodná podstielka, špinavé a zapáchajúce stelivo, jeho nesprávna veľkosť, atď., to všetko môže ovplyvniť neochotu mačky ísť na toaletu.

Ak vaše mačiatko vykonáva potrebu mimo toaletu, môže to znamenať, že sa ešte nenaučilo, že debnička/stelivo v nej je na to tým najlepším miestom. Preto akonáhle si všimnete, že mačiatko ide vykonávať potrebu na nevhodnom mieste, mali by ste ho jemne premiestniť do pelechu a pochváliť. Za žiadnych okolností by ste ho nemali karhať ani trestať. Ak vaše mačiatko uprednostňuje iné miesto ako debničku, môže pomôcť umiestnenie misky s krmivom tam. Mačky si zvyčajne neuľavujú tam, kde jedia, takže toto môže byť najjednoduchšie riešenie problému.

Problém môžu pomôcť vyriešiť aj akékoľvek prípravky na neutralizáciu zápachu pre mačky, ktoré odrádzajú mačku od opätovného močenia na dané miesto.

Uvoľnená mačka leží na chrbte na škrabadle.

Škrabe vaša mačka zlomyseľne nábytok?

Rozhodne by nemala! Škrabanie rôznych povrchov je odraz starostlivosti o vašu mačku. Vďaka škrabaniu si brúsi a piluje pazúry, naťahuje a zanecháva svoj špecifický pach. Účelom škrabania je označiť oblasť. Mačky majú pachové žľazy umiestnené na vankúšikoch labiek, keď si ich šúchajú, zanechávajú stopy a lepšie sa orientujú v danej oblasti. Ak mačke nezabezpečíme vhodné plochy na škrabanie, teda škrabadlá určené pre mačky, ľahko nasmeruje svoj inštinkt na niečo iné, čo na tento účel nie je určené.

Každá mačka má však svoje vlastné preferencie, pokiaľ ide o škrabadlá. Existujú stojace škrabadlá – zvislé, vodorovné alebo šikmé. Ak mačka stále nechce používať jeden typ škrabadla, oplatí sa vyskúšať iný, tentoraz s iným tvarom. Výber správneho škrabadla je investícia na dlhé roky!

Pozri aj: Čo spôsobuje agresívne správanie mačky a ako si s ním poradiť?

Karolína Luščíková