40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Prečo je motivácia k výcviku psa taká dôležitá?

Proces učenia psa začína hneď, ako prekročí prah nášho bytu. Tréning je možné viesť so zverencom bez ohľadu na jeho vek, no od začiatku máme vplyv na to, ako sa bude formovať jeho správanie.

Pozitívne posilňovanie ako forma tréningu

Pozitívne posilňovanie by sa malo používať pri výcviku psa, aby si pes spojil výcvik s potešením a zábavou. Už dávnejšie bolo dokázané, že tresty majú opačný efekt, pričom najrýchlejšie a najefektívnejšie sa pes učí prostredníctvom pochvaly. Tento spôsob výcviku umožňuje budovať putá a dôveru, ktorá je vo vzťahu medzi psom a opatrovníkom taká dôležitá. Poskytovanie pozitívnych podnetov navyše umožňuje zvýšiť sebavedomie psa, čo umožní lepšiu spoluprácu.

Počas procesu učenia si tútor môže vybrať jeden z dvoch typov odmien: základnú alebo podmienenú. Základné odmeny sú pre psa najžiadanejšie, odvolávajú sa na jeho druhové potreby a môžu to byť napríklad pohladenie, pamlsky, hra s opatrovníkom, objatie. Na druhej strane podmienené odmeny sú všetky signály a gestá, ktoré psy spájajú s primárnou odmenou. Nejde však o prvotné inštinkty, ale o naučený sled udalostí po danom opatrovníckom znamení. Patria sem klikačky, ľudské zvuky alebo hlasové chvály. Ich výhodou je rýchlosť odkomunikovania správnosti úlohy a slušné správanie k psovi. Keďže podmienené odmeny sú naučené, je potrebné ich z času na čas obnoviť.

Počas tréningu založeného na pozitívnych asociáciách sa najlepšie výsledky dosiahnu prekvapením psa. Preto je dobré mať so sebou počas tréningu viacero druhov maškŕt, aby ste ich mohli obmieňať a prispôsobovať psovi a podmienkam. Po dosiahnutí požadovaného správania by sa malo ďalej upevňovať prostredníctvom rôznych odmien. Frekvenciu odmien môžete znížiť - nie každý správne vykonaný povel, ale každý tretí, piaty atď. Pamlsky možno z času na čas nahradiť hladkaním, maznaním, hrou alebo slovnou pochvalou. Tento spôsob vedenia výcviku udržuje zvedavosť psa a rýchlo sa neomrzí.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať výcviku nevedomé pozitívne posilnenie. Prostredníctvom gest, akcií alebo slov vykonávaných podvedome alebo nekontrolovateľne môžete neúmyselne posilniť nie nevyhnutne správne správanie. Len dotyk alebo slová vyslovené s nežnosťou a jemnosťou môžu psa povzbudiť, aby pokračoval v aktivitách. Neakceptované správanie psa je najlepšie dôsledne ignorovať, aby mohlo časom vymrieť. Najčastejšie je najväčšou a najžiadanejšou odmenou pre psa pozornosť jeho majiteľov. Bude to teda výčitka, že ho o to pripravíme.

Malý pes na vodítku sa snaží dosiahnuť pamlsok, ktorý sediaci drží.

Maškrty, čo to je? Aké maškrty zvoliť na tréning so psom?

Pamlsky používané ako odmena počas tréningu sú najbežnejším typom pochvaly. Na výber tých najlepších príchutí sa však oplatí zapamätať si niekoľko pravidiel.

V prvom rade by mali byť výživné. Vysoký obsah bielkovín a nenasýtených mastných kyselín pomôže posilniť svaly a kosti, ale aj mozog a rýchlosť toku informácií. Nízka výhrevnosť je výhodou takýchto príchutí, aj keď s nimi treba stále počítať v dennej dávke jedla. Pochúťky by sa mali psom páčiť a dychtivo ich jesť. Chuť je u psov individuálna záležitosť, pričom preferencie konzistencie a tvaru môžu závisieť od jeho veku, žuvacej schopnosti atď.

Tréningové maškrty by mali byť prednostne malých rozmerov a celkom mäkké, čo zabezpečí ich rýchle zjedenie, čo je dôležité pre lepšie pochopenie posolstva a priradenie chuti k vykonaniu daného príkazu. Počas štúdie sú pochúťky uložené vo vreckách alebo vrecúšku, takže opatrovateľ si dá záležať na mastnosti produktu, aby nezašpinil ruky alebo materiály.

Tréningové občerstvenie je veľmi praktickým a pohodlným riešením. Ľahko sa skladujú a dajú sa vziať takmer kamkoľvek. Môžete ich rýchlo vybrať a dať ich psovi. Dobre fungujú nielen pri učení základných povelov - sadni, ľahni a pod., ale aj pri učení chôdze na nohe. Tu bude ďalšou výhodou intenzívnejšia vôňa a aróma maškŕt, ktorú pes vycíti, keď je vedľa nás.

Ak je to zábava, aké hračky? Ako sa teda zabaviť, aby to bola pre psa odmena?

Hračka používaná ako odmena pri výcviku psa by mala spĺňať niekoľko podmienok. Najdôležitejšie je, že je vyrobený z bezpečných materiálov a nemá ostré prvky. Mal by byť dostatočne malý, aby sa zmestil do vrecka, batohu alebo tašky. Jeho tvrdosť a tvar sú prispôsobené preferenciám psíka - má to byť hračka, ktorú má rád. Najdôležitejšie je, aby to bolo pre psa bezpečné. Po skončení tréningu hračku schováme, aby pes zostal hladný a jeho túžba po hračke.


Mladý pán trénuje so šteniatkom na čistinke s výhľadom na more.

Motivovať svojho psa k učeniu je kľúčom k úspechu. Prvým krokom by vždy malo byť, aby ste svojho miláčika dobre spoznali a zistili, čo má najradšej. Nikto nebude chcieť pracovať pre nenávidené maškrty alebo hladkanie na mieste, kde sa vám to nepáči. Navyše, pri odmeňovaní treba cvičiť striedmosť a zdravý rozum. Psíka prekŕmeného maškrtami a dennodenne vymakaného od rána do večera netreba skúšať, lebo dostáva odmeny za nič.

Tréning je najlepšie začať v neutrálnych podmienkach, s niekoľkými príkazmi a príkazmi. V závislosti od psa a jeho možností prispôsobujeme dĺžku výcviku, nemala by však byť príliš dlhá. Aj keď je pes rozrušený a chce sa učiť ďalej, výcvik by sa mal v správnom momente zastaviť a psovi by sa malo dovoliť, aby si oňuchal a voľne pobehoval. Takáto akcia umožňuje zvýšiť atraktivitu prechádzok. Prekvapením psa zvyšujeme jeho motiváciu a ochotu pracovať. Kratšie, ale častejšie tréningy budú vždy lepšou voľbou.

Všetci majitelia psov alebo ľudia, ktorí sa chcú zúčastniť výcviku psov, by mali používať rovnaké metódy. To umožní psovi systematizovať problémy a rýchlejšie pochopiť príkazy. Miešanie metód výcviku vytvára chaos a môže psa zmiasť a tým celý proces oddialiť.

Treba pamätať na to, že použitie fyzického alebo psychického nátlaku pri výcviku bude mať za následok len strach a strach psa z ľudí a nových udalostí. Pes sa bude vyhýbať a stiahne sa z tréningu. Akékoľvek násilie môže u psa spustiť agresivitu.

Tréning by mal byť formou zábavy, potešením pre človeka aj psa. Oplatí sa dostať veľkú dávku trpezlivosti, lásky a hrsť zdravých maškŕt!


Karolina Luščíková