40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Pozor na kliešte! Ako sa pred nimi chrániť, ako správne odstrániť kliešťa a aké príznaky by nás mali znepokojovať?

Hoci kliešte hľadajú živiteľov od prvých jarných dní, tak aj leto je pre nich obdobím blahobytu. Musíme si uvedomiť, že kliešte sú mimoriadne nebezpečný parazit, ktorý napáda ľudí aj zvieratá. Prenášajú veľa nebezpečných chorôb, ktoré môžu byť smrteľné, vrátane:

· kliešťová meningitída,

· borelióza,

· anaplazmóza,

· vírusový zápal pľúc,

· babezióza,

· tularémia

· rickettsia.

Kliešte sa môžu držať kdekoľvek, a preto je také dôležité po prechádzke starostlivo skontrolovať celé telo. Najčastejšie si vyberajú teplé a tesné miesta, napríklad oblasť uší, vankúšiky labiek, slabiny, ústa a dokonca aj pod chvostom.


Kde žijú kliešte?

Je dobré mať na pamäti, že kliešte nežijú iba hlboko v lese. Stretnúť sa s nimi môžeme hlavne na lúkach, vysokých trávach a kríkoch. Dajú sa nájsť pomerne často aj v meste - v teplých pivniciach, garážach alebo parkoch.

Kliešte môžu liezť po tráve a kríkoch až do výšky 1,5 m. Keď nájdu hostiteľa (stačí sa otrieť o rastlinu), zahryznú sa do kože a uvoľnia anestetické, antikoagulačné a protizápalové látky. Kvôli tomu uhryznutie necítime, takže najlepšou ochranou je prevencia, aby sa zabránilo uhryznutiu kliešťom. Dobrým riešením je použiť prípravky obsahujúce účinné látky, ktoré poskytujú ochranu pred parazitmi, teda dlhodobo chránia pred ich uštipnutím.


Ochrana pred parazitmi

Hlavnými hostiteľmi kliešťov sú cicavce a vtáky. Účinnou ochranou pred tým, aby mačka alebo pes priniesli kliešťa sú antiparazitárne obojky. Osvedčia sa aj kvapôčky, musíte však pamätať o ich pravidelnej aplikácii každé 3 týždne. DÔLEŽITÉ - pre psy môže byť uštipnutie kliešťa smrteľné kvôli babezióze.


Ako odstrániť kliešťa?

Choroby prenášané kliešťami môžu byť smrteľné. Čím skôr parazita odstránime, tým je riziko ochorenia menšie. Je dobré, aby kliešťa odstránil lekár. Ak však túto možnosť nemáme, môžeme to urobiť sami doma. Pamätajte, že PARAZITA NIČÍM NENATIERAME. Natretie tukom, repelentom proti hmyzu alebo alkoholom môže spôsobiť, že vystrašený hmyz do našej krvi uvoľní toxíny, čo výrazne zvyšuje riziko vzniku chorôb.

Kliešť by sa mal uchopiť (napr. pinzetou alebo so špeciálnym prístrojom) a pevne vytiahnuť. Nesmie sa vykrúcať, pretože je pravdepodobnejšie, že sa kliešť roztrhne a jeho hlava zostane pod kožou.

Po odstránení kliešťa treba pokožku vydezinfikovať a parazita spáliť.


Príznaky parazita - ako vyzerá miesto po uštipnutí kliešťom?

Po odstránení kliešťa by ste mali pozorne sledovať miesto, kde bol a taktiež celé telo. Ak spozorujeme príznaky ako sú vyrážka, horúčka, zimnica a bolesti hlavy alebo začervenanie po kliešťoch a v okolí miesta uhryznutia, je nevyhnutná lekárska konzultácia a vyšetrenia.


Kliešte prenášajú nebezpečné až smrteľné choroby pre zvieratá aj pre ľudí. Chráňte seba, svojho psa alebo mačku. Lymská borelióza je pre človeka najnebezpečnejšia a babezióza pre psov.

Kliešte - lymská borelióza a iné choroby

Borelióza

Prvým príznakom lymskej boreliózy je vo väčšine prípadov červená vyrážka, ktorá sa objavuje tam, kde sa kliešť prisal. Zvyčajne sa objaví 1 až 3 týždne po uštipnutí a po mesiaci zmizne sama. Existujú prípady, keď sa tento charakteristický príznak neobjaví, a pacient začne mať problémy s kĺbmi, svalmi, zrakom, obehovou sústavou, pamäťou a koncentráciou. V ojedinelých prípadoch v počiatočných štádiách sa vyvinie artritída a myokarditída. Ďalším príznakom je, okrem iných atrofická dermatitída.

Lymská borelióza je veľmi nebezpečné ochorenie, ale najmä v počiatočných štádiách sa dá liečiť antibiotikami. Toto ochorenie môže mať množstvo komplikácií vrátane mozgovej príhody. Rýchla diagnostika môže pomôcť zabrániť nepríjemným následkom infekcie.

Na diagnostiku lymskej boreliózy sa neoplatí čakať až 3 mesiace! Najlepšie je podstúpiť špeciálne krvné testy, ktoré vám pomôžu rýchlo odhaliť riziko.


Kliešťový zápal mozgový blán,

Po uštipnutí kliešťom si môžeme všimnúť príznaky, ktoré sa podobajú nachladnutiu, ako je horúčka, zvracanie, kŕče, stuhnutý krk, hnačky a bolesti hlavy. Ak príznaky ustúpia a potom sa znovu objavia asi po 2 - 8 dňoch, mali by sme čo najskôr navštíviť lekára, pretože choroba s najväčšou pravdepodobnosťou napadla centrálny nervový systém.

Môžu sa objaviť aj ďalšie príznaky kliešťového zápalu mozgu, ako sú nevoľnosť, zvracanie, hnačky, záchvaty, poruchy rovnováhy, bolesti hlavy, stuhnutý krk alebo iné meningeálne príznaky, paréza a paralýza, strata vedomia, kóma.

Ak si ich všimnete, čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc. Všetko, čo sa týka uštipnutia kliešťom, by nás malo znepokojiť. Chráňme seba a svoje zvieratá.Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok