40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Podstielka pre psov – kedy môže byť užitočná?

Oplatí sa naučiť svojho psa kakať do pelechu s podstielkou? Je toto riešenie dobré pre psa? Akú podstielku si vybrať a na čo nezabudnúť pri rozhodovaní o kúpe nového psieho záchoda?

Používanie hygienickej podstielky pre psov doma nie je obľúbeným riešením, no sú situácie, kedy môže byť pre majiteľov záchranou. Kým pelech pre šteňatá môže byť nápomocný pri učení sa hygiene, takže si pes nakoniec vykoná potrebu až na prechádzke, podstielka pre dospelého psa môže byť užitočná v núdzových situáciách, keď pes vyžaduje častejšie prechádzky, napríklad z dôvodu choroby. Nemali by sme ňou však nahrádzať vychádzky so psom – ktoré sú pre pohodu psa veľmi dôležité!

Starší alebo chorý pes nemusí byť schopný chodiť na prechádzky tak často, ako je potrebné, potom môže byť riešením psí pelech s podstielkou.

Kedy môže byť hygienická podstielka pre psov užitočná?

Ako už bolo spomenuté vyššie, existujú situácie, kedy bude podstielka pre psov dobrým riešením! Je to dobré riešenie pre starších, chorých psov, ktorí potrebujú častejšie používať toaletu a majiteľ si nemôže vždy dovoliť časté prechádzky. Podstielka pre yorka alebo iných malých psíkov dobre poslúži aj pre psíkov, ktorí bývajú v byte a nepotrebujú chodiť na časté prechádzky. Je to aj dobré núdzové riešenie, keď sa nám napríklad predĺži práca a doma čaká pes – veď v živote sa stávajú rôzne situácie!

Podstielku pre veľkých psov je samozrejme tiež možné zohnať - bude potrebná napríklad v prípade chorých psov veľkých plemien.

Tiež je dobré naučiť psy, ktoré sú často mimo domova, napríklad na dlhodobých výstavách, používať psiu toaletu. Na takýchto miestach je dlhá prechádzka niekedy náročná, a preto je dobré mať alternatívu, ktorá pomôže psovi aj majiteľovi cítiť sa pohodlne.

Musíte však pamätať na to, že každý pes – aj ten najväčší gaučový povaleč – potrebuje prechádzky. Pre správny vývoj je potrebný kontakt s inými psami, pachy, podnety a cvičenie vonku.

Ak z nejakého dôvodu nemôžeme ísť nejaký čas so psom na prechádzku, oplatí sa vyhľadať podporu u susedov, rodiny alebo aj miestnych dobrovoľníkov z útulku. Prechádzky od zdravého psa ho môžu veľmi znechutiť - v extrémnych prípadoch to môže viesť k depresii psa a nedostatok pohybu vonku môže viesť k obezite a problémom so správaním vyplývajúcim z nudy.

Podstielka pre šteňa môže pomôcť naučiť sa čistote alebo umožniť psovi vykonať potrebu, keď nemôže ísť von.

Ako naučiť psa cikať do podstielky?

Rovnako ako v prípade učenia psa vykonávať potrebu na dvore je nevyhnutná dôslednosť a odmeňovanie želaného správania. V prípade podstielky pre šteňatá je to celkom jednoduché a analogické s naučením psa cikať vonku - to znamená, že psa dávame do pelechu s podstielkou vždy, keď sa mu potenciálne chce cikať - po jedle, po spaní alebo pri hraní. Nezabudnime, zakaždým ho musíme odmeniť za to, že si uľavil na správnom mieste. Po nejakom čase, keď ide sám na toaletu, pokračujeme aj v odmeňovaní rôznymi maškrtami pre psov. Bude prirodzené, ak pes napriek všetkému uprednostňuje svoje vyprázdňovanie vonku - ale v núdzových situáciách bude vedieť, že pelech s podstielkou je pre neho tým najvhodnejším miestom.

Môže byť ťažšie naučiť dospelého psa používať podstielku. Ak ho k tomu neprinúti fyziológia, bude sa zdráhať vykonávať potrebu doma. V takom prípade môže byť nápomocný pelech s trávou, pretože ide o prirodzený substrát pre psa – najlepšie taký, ktorý už bol psom čiastočne navlhčený. Trávnatá podstielka pre psa - aj tá s umelou trávou je jednou z najviac odporúčaných. Môžete tiež použiť štrk alebo piesok do pelechu pre psa, ale to nie je najlepšie riešenie. Psy nemajú potrebu zahrabávať svoje exkrementy ako mačky, lepšie tu fungujú savé vložky - a tie môžu mať aj vôňu trávy, čo môže pomôcť presvedčiť zvieratko, aby si vykonalo potrebu v pelechu.

Kam umiestniť pelech pre psa?

Pri výbere toho správneho miesta pre psí záchod sa oplatí myslieť na to, že by to malo byť odľahlé miesto, no na druhej strane by malo byť pre psa ľahko dostupné. Vzhľadom na povahu psa by nemal byť príliš blízko pelechu na spanie alebo misiek s krmivom - pes si v ňom totiž nebude chcieť vykonávať potrebu.

Zdieľaná podstielka pre psa a mačku?

Zatiaľ čo pes a mačka môžu zvyčajne žiť v harmónii pod jednou strechou, žiadna mačka nebude súhlasiť s tým, aby sa o svoju podstielku delila s akýmkoľvek psom! V skutočnosti to niektoré mačky nechcú zdieľať ani so zástupcami vlastného druhu. Preto by ste sa rozhodne nemali snažiť naučiť svojho psa vykonávať potrebu v pelechu pre mačky.

Ako sa to môže skončiť? V prvom rade sa mačka vysťahuje z podstielky a začne cikať na iných miestach – navyše to môže prispieť k rozvoju ďalších problémov so správaním mačky.

Pozri aj: Ako naučiť psa základné povely?

Natália Baková