40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Plače váš pes, keď je nešťastný, osamelý alebo mu chýbate? Môžu mu z očí tiecť slzy?

Psy, ako domestikované zvieratá, sú schopné cítiť celý rad emócií - strach, radosť, túžbu. Môžu aj plakať? Prečítajte si, čo o tom hovorí veda a čo robiť, ak vidíte slzy v očiach našich kúpeľov.

Pravdepodobne nejeden milovník psov videl na webe kolovať videá so psami plačúcimi od túžby. Uplakané, smutné oči a často sprevádzajúce kňučanie a zavýjanie nás nútia uveriť, že vidíme psa, ktorý plače spôsobom blízkym ľuďom. Je to naozaj možné?

Oči psa sú vybavené slznými kanálikmi, vďaka ktorým vylučujú slzy.

Pes a emócie

Niet pochýb o tom, že pes cíti veľa emócií podobných ľuďom a dokáže ich pomerne efektívne komunikovať. Majiteľ psa dokáže ľahko posúdiť náladu psa – či sa bojí, či sa chce hrať, či ho niečo bolí. Správanie sa k psovi ako k najlepšiemu priateľovi a členovi rodiny niekedy dáva zabudnúť, že náš štvornohý priateľ je predsa „len“ pes s balíkom obmedzení ako druh. Plač chápaný ako prejav smútku so slzami stekajúcimi po lícach je možný len pre človeka.

Ako teda pes komunikuje emócie? Najčastejšie držanie tela - v situácii ohrozenia alebo smútku zastrčí chvost a uši, stiahne sa. Dobre komunikuje aj hlasom – vie štekať či zavýjať.

Spôsob vyjadrenia smútku závisí aj od temperamentu psa. Pokojné psy vo chvíľach depresívnej nálady zvyčajne viac spia, nemajú chuť sa hrať, niekedy si nadmerne olizujú srsť alebo podstielku. Psy so živým temperamentom vedia svoju nespokojnosť, bolesť či smútok prejaviť hlasným štekaním, zavýjaním, demolovaním bytu či hryzením.

V psích očiach sa môže skrývať aj veľa emócií, aj keď tu veľa závisí od výkladu pozorovateľa. Ľudia s darom empatie môžu často vidieť v psích očiach túžbu alebo smútok. Pretože v skutočnosti je ťažké nenadobudnúť taký dojem pri pohľade napríklad na oči psov v útulkoch. Takmer každý opustený pes dokáže svojimi očami nepochybne vyjadriť všetku tú psiu bolesť, ktorú má v srdci.

Je zavýjanie plačom psa?

Zavýjanie – rovnako ako štekanie, je spôsob komunikácie psa s okolím. Toto je dedičstvo, ktoré náš domáci pes dostal od vzdialeného predka - vlka. Jeho intenzita a zvuk závisí okrem iného od na plemeno a temperament psa. Sú plemená, ktorých kvílenie je veľmi podobné plaču a kňučaniu. A hoci sa často objavuje vo chvíľach negatívnych emócií, nemalo by to byť jednoznačne spojené s plačom. Kvílenie môže okrem smútku, túžby či bolesti vyjadrovať aj nudu, teritoriálne správanie či túžbu upútať pozornosť.

Vodnaté oči psa môžu byť spôsobené mechanickou traumou alebo očnými chorobami.

Plače pes v spánku?

Psy, rovnako ako ľudia, majú sny. Sú najmä odrazom emócií a bdelých zážitkov. Pes, ktorý zažíva ťažké emócie počas bdelosti, ich môže prejaviť aj počas spánku. Psy v tejto REM fáze škrípu, vrčia, kňučia, štekajú, vrtia chvostom alebo robia pohyby labkami, ktoré napodobňujú beh. To nie je nebezpečné a mali by ste nechať svojho psa pokojne spať.

Má pes slzy?

Samozrejme. Psy majú slzné kanály, ale slzy sa nepoužívajú na vyjadrenie emócií. Psie slzy majú hlavne hydratačnú a ochrannú funkciu. Rovnako ako u ľudí, aj psie oko potrebuje pre správne fungovanie zrakového aparátu neustálu hydratáciu. Slzy chránia oči pred znečistením, alergénmi a prachom a umožňujú bezbolestný neustály pohyb očných viečok.

Prečo pes plače?

Psie slzné kanáliky nevytvárajú slzy pod vplyvom psích emócií. Ak teda psovi padajú slzy z očí, je to príznak choroby, nie smútku. Keď sú oči nášho psa zakalené a vodnaté, môže to znamenať, že u psov je bežná konjunktivitída alebo očná infekcia. V takom prípade by ste mali okamžite navštíviť psieho oftalmológa. Medzi ďalšie bežné očné choroby psov patria: glaukóm, papulózny zápal tretieho viečka, hnisavý zápal spojiviek alebo entropia.

Zaslzené oko psa môže znamenať aj to, že psovi spadla pod viečko nejaká nečistota alebo do oka uviazlo cudzie teleso, napríklad steblo trávy. Väčšinou nejde o vážne riziká, dôležité je však čo najskôr konzultovať s veterinárom a cudzie teleso čo najskôr odstrániť, aby sa poškodenie nezväčšovalo a nevznikali ďalšie komplikácie. Brachycefalické psy sú obzvlášť náchylné na také ochorenia, kde sploštená štruktúra lebky bráni správnemu fungovaniu slzných ciest.

Pes plače, ale nie je to spôsobené emóciami, ale iba mechanickými zraneniami alebo chorobami.

Ako sa starať o oči vášho psa?

Základom starostlivosti o psie oči je ich pravidelné umývanie. Môžete použiť obyčajnú, prevarenú vodu, fyziologický roztok alebo špecializované prípravky, napríklad FRANCODEX Očná voda pre psov a mačky 125 ml s navlhčenými tampónmi, napríklad 8IN1 Tear čistiace vložky 90 ks.

Natálie Baková