40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Pes skáče na ľudí a psov? Dáme návod ako odnaučiť psa skákať na iných!

Skákajúci pes víta svojho majiteľa, dáva tak najavo svoju radosť a túžbu. Bohužiaľ, existujú prípady, kedy je reakcia nášho miláčika príliš agresívna a pre ostatných dokonca nebezpečná. Šteniatka sa oplatí učiť už od malička vzorcom, aby neskôr nemali vážne problémy so správaním psa alebo nečakané výbuchy agresivity.

Prečo pes skáče na ľudí?

Ako zabrániť psovi, aby skočil na svojho majiteľa? Ak chcete odpovedať na tento typ otázok, musíte najprv poznať zdroj problému a existuje veľa dôvodov, prečo pes skáče hore a dole. Najčastejšie takto pes prejavuje svoju radosť, chce upútať pozornosť. Niektorí psi reagujú skokom kvôli tzv úzkosť z odlúčenia. Ak sú ponechané dlho doma samé, návrat majiteľa je pre nich veľmi emotívny.

Tento typ návyku sa často vytvára v šteňacích rokoch, keď mnohí majitelia povoľujú skákanie, považujúc to za formu zábavy. Bohužiaľ, ak psovi dovolíme skákať alebo papať, môže mať neskôr horšie výsledky. Najmä v prípade veľkých plemien psov si musíme stanoviť pevné hranice a cvičiť so psom vytrvalo.

Pes pri hre skáče na ženu.

Ako zabrániť psovi skákať?

Pes, ktorý skáče na deti, je bežný pohľad, keď sa spolu hrajú. Pohľad na takéto šteniatko s jeho ľudským kamarátom je srdcervúci, horšie ako pes vyrastie a jeho rozmery sa výrazne zväčšia a skákací návyk zostane. Ak náš miláčik váži niekoľko kilogramov, ľahko dokáže zraziť človeka na zem.

Preto je výcvik psov taký dôležitý. S učením by sme mali začať už v šteňacom veku a robiť to dôsledne a trpezlivo. Chvíle nadmerného vzrušenia u psa sa oplatí ignorovať, prečkať najhoršiu chvíľu a až potom psa pozdraviť. Nezabudnite odmeniť svojho psa a použiť pozitívne posilňovanie, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Psa by sme mali jasne a nahlas pochváliť a zároveň mu dať obľúbenú maškrtu alebo hračku. V období nácviku či zavádzania nových povelov musíme byť najmä trpezliví, pretože učenie môže trvať aj niekoľko týždňov.

Ako zabrániť tomu, aby váš pes skákal na ľudí alebo iných psov?

Naučiť psa skákať na stôl alebo ľudí nie je jednoduchá záležitosť, najmä ak je domáce zvieratko staršie. Pamätajte, že výcvik šteniatok je oveľa rýchlejší a efektívnejší. Stojí za to vyzbrojiť sa trpezlivosťou a dôslednosťou, zakaždým opakovať rovnakú postupnosť pohybov, kým sa náš miláčik nenaučí.

Tu je niekoľko tipov na výcvik vášho psa:

-zohnúť sa na úroveň psa - zvieratko vyskočí, pretože chce pozdraviť majiteľa. Najmä v prípade malých psov sa odporúča skloniť sa na úroveň psa, aby sa náš miláčik cítil v pohode

-ignorovanie, čo je jeden z najpopulárnejších spôsobov riešenia hyperaktivity u psa. Oplatí sa počkať prvých pár minút a nevenovať pozornosť domácemu miláčikovi, ktorý na nás vyskočí, napríklad keď vstúpime do domu

-rozptýlenie, keď pes skočí na dvere alebo novo prichádzajúci hostia. V takýchto chvíľach sa oplatí dať psovi maškrtu, rozptýli ho to a na chvíľu zamestná, čo mu pomôže trochu sa upokojiť

-povely ako sadni a zostaň sú veľmi nápomocné najmä vtedy, keď chceme zabrániť psovi skákať a hrýzť iných psov alebo ľudí. Agresívne správanie medzi psami je častým problémom pri prechádzkach

Pes skočí na druhého psa.

Pes skáče na iných psov, čo mám robiť?

Otázka, ktorú si kladie pomerne veľké percento psíčkarov, znie: ako zabrániť tomu, aby pes skákal na susedov?

Pri prechádzkach je bežné vidieť situácie, keď pes napadne iných domácich miláčikov a majiteľ ich nedokáže oddeliť. Hneď na začiatku stojí za to rozlíšiť, kedy sa hra zmení na akt agresie.

Ako odnaučiť psa od skákania a hryzenia ľudí či iných psov? Správna výchova domáceho maznáčika je jednou z prvých a najdôležitejších vecí, ktoré musíme v prípade šteniatka urobiť. Ak sa pes naučí poslúchať povely majiteľa, nebudeme sa musieť báť nekontrolovateľných výbuchov agresivity či napadnutia iných psov. Pes skáče, aby prejavil záujem alebo hravosť. Tiež stojí za to venovať pozornosť vlastnému zapojeniu sa do každodenných činností psa a len sa o neho správne starať.


Lida Pieczulis