40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Pes a mačka pod jednou strechou - je to možné?

Pes a mačka spolu? Prečo nie. Najľahšie skrotíte zvieratá, ktoré spolu trávia čas odmalička. O niečo ťažšie je to však už s dospelými jedincami. Vzájomné tolerovanie je aj v tomto prípade dosiahnuteľné.

Porekadlo „žiť ako pes s mačkou“ nevzniklo z ničoho nič. Zvieratá sa navzájom veľmi nemusia. Preto je možné často sa stretnúť s nesúhlasom vzájomnej výchovy psov a mačiek, ktorý sa v spoločnosti bežne používa. Ich vzájomná nechuť k sebe navzájom nie je pravidlom. Odborníci pripúšťajú, že ak si na seba poriadne zvyknú, môžu žiť v symbióze pod jednou strechou. Ako toho dosiahnuť? Nižšie nájdete niekoľko dobrých tipov.

Úspech spojenia psa a mačky závisí od mnohých faktorov, vrátane: od ich temperamentu, veku, plemena psa, zabezpečenia zdrojov a predchádzajúcich skúseností s iným druhom.


Pes, žijúci s mačkou - kedy je úspech najviac dosiahnuteľný?

Najlepšie podmienky pre život psa a mačky pod jednou strechou sú dosiahnuteľné, keď sú ešte šteniatkom a mačiatkom. Malé zvieratá, aj keď druhom odlišné, si vždy budú rozumieť. Priateľstvá nadviazané v „detstve“ niekedy trvajú celý život. Keď šteňa a mačiatko vyrastajú spoločne, nie sú navzájom vystavené toľkým zlým skúsenostiam ako u zvierat, ktoré už dosiahli dospelosť. Mladé psy nie sú naučené prenasledovať mačku a mačiatka nie sú naučené pre nimi utekať. Nie je neobvyklé, že sa zvieratá rýchlo skamarátia, čo do značnej miery súvisí s procesom socializácie. Byť spolu bude potom pre nich prirodzené, ako mnoho ďalších vecí, ktoré sa okolo nich dejú. Majú k sebe pozitívny vzťah, pretože majú niekoho, s kým sa môžu hrať. Situácia bude ešte priaznivejšia v prípade, keď je pes obyčajný kríženec alebo zástupca plemena, ktoré má miernu povahu. Treba poznamenať, že - aj keď niektoré plemená nevykazujú agresívne správanie na začiatku svojho života - môže neskôr prejavovať odmietavý postoj k iným domácim zvieratám. Pri výbere plemena psa by ste preto malo vziať do úvahy aj jeho správanie v dospelosti.

Žiť ako mačka a pes nemusí vždy znamenať zlé vzťahy. Pes a mačka sa dajú naučiť komunikovať a byť k sebe tolerantní.


Pes a mačka - problémy s dospelými jedincami

Existuje mnoho faktorov, ktoré určujú, ako si váš pes na vašu mačku zvykne. Je veľmi dôležité, ktoré zo zvierat bolo v dome prvé, aký je vek súčasného zvieraťa a ktoré sa v jeho živote objaví, či boli obe zvieratá v kontakte s predstaviteľmi iného druhu a koľko miesta majú doma k dispozícii. Treba tiež poznamenať, že nekastrované zvieratá vykazujú rozvinutejší teritorializmus, čo im značne sťaží zvykanie si na nového člena domácnosti. Odborníci sa domnievajú, že je jednoduchšie priniesť mačku do domu, kde už žije pes, než naopak.

Kocúry veľmi ťažko akceptujú vzhľad dospelého psa. Mačky sú o niečo pokojnejšie. Ľahšie prijímajú nové zviera. Situácia je lepšia v oboch prípadoch, keď si mačka potrebuje zvyknúť na šteňa . Na druhej strane, keď bol prvým domácim miláčikom v dome pes a dospelá mačka je prinesená, s najväčšou pravdepodobnosťou sa budú tieto zvieratá navzájom jednoducho vyhýbať. Keď máte dospelého psa a chcete priniesť mladé mačiatko, je potrebné starostlivo analyzovať doterajšie správanie psa vo vzťahu k iným zvieratám. Musíte si úprimne odpovedať na otázku, či pes šteká, vrčí alebo behá, keď vidí mačku. Okrem toho, keď už máte dospelého psa a plánujete mať mačiatko, je potrebné vziať do úvahy, že mačiatko nebude také agilné a živé ako dospelý pes. Preto, aby sa mohol pred psom bez problémov skrývať, je vhodné pripraviť mu niekoľko bezpečných úkrytových miest. V prípade, že mačiatko adoptujete musíte psa na ich stretnutie riadne pripraviť. Hyperaktívny pes bude považovať mačiatko za novinku a zameria na neho veľkú pozornosť. Preto by aklimatizácia psa mala začať ešte predtým, ako mačka privíta k Vám domov. Je veľmi dôležité zoznámiť psa s pachom mačky, púšťať mu mačacie zvuky a odmeniť ho v prípade jeho kladnej reakcie na zvuky mačky, s ktorou sa stretne napríklad pri prechádzke v okolí. Základom je naučiť ho sebaovládaniu a povelom, najmä „nechaj“. Tak sa bude situácia lepšie zvládať, aj keď sa bude správať nesprávne.

Socializácia psa a mačky môže trvať niekoľko týždňov. Dôležitá je trpezlivosť a dodržiavanie všetkých krokov izolácie so socializáciou.


Ako navyknúť mačku na psa?

Ako môžem pomôcť svojim domácim zvieratám zvyknúť si na prítomnosť „toho druhého“? Na úvod je potrebné poznamenať, že neexistuje žiadna cesta, ktorá by fungovala v každom prípade. Každý pes a mačka sú iní, takže neexistuje žiadna záruka, že sa vám podarí ich navzájom spriateliť. V niektorých prípadoch bude vzájomné prijatie krátke a nebude vyžadovať veľa úsilia. Môže sa stať, že dosiahnutie pochopenia si vyžaduje dlhšie obdobie - aj niekoľko týždňov - a intenzívny prístup chovateľa. A niekedy, aj napriek plynutiu času a práci chovateľa, sa zvieratá nedokážu zladiť a žiť v harmónii.

Postoj opatrovníka je pri skrotení mačky so psom veľmi dôležitý. V priebehu prvých dní by mali byť domáce zvieratá v oddelených miestnostiach. Po prvé, nové domáce zviera by malo označiť dom svojím pachom, aby bolo pre to druhé menej stresujúce. Je to tiež čas zvykania si na nové zvuky a „ňuchanie“, aby si zvieratá postupne uvedomovali prítomnosť niekoho iného. Po uplynutí tejto doby by ich mal majiteľ k sebe správne priblížiť. V tomto je výmena vôní veľmi dôležitá. Dá sa to dosiahnuť tak, že miláčikom dáte ňuchať ruky bezprostredne po pohladení druhého zvieraťa, k hračke alebo v priestore, v ktorom druhé zviera nie je prítomné.

Ďalším krokom je postupné stretávanie sa navzájom. Pri prvých stretnutiach je potrebné ich strážiť, aby sa navzájom nenapadli. ich spoločné prebývanie v tej istej miestnosti musí byť bezpečné pre obe domáce zvieratá. Najlepšie je mať zvieratá na vodítku, aby sme ich mali pod kontrolou. Spočiatku by ich kontakty mali byť krátke - niekoľko minút denne. Postupne je možné ich predlžovať a zvýšiť ich časovú frekvenciu. Akékoľvek pozitívne správanie voči druhému zvieraťu by malo byť odmenené napríklad pochúťkami. Nezabudnite ich však zahrnúť do dennej potreby, aby ste vášho miláčika neprekrmovali.

Majiteľ by si mal uvedomiť, že novo prichádzajúce zviera bude vnímané ako hrozba - kradnutie času, lásky a pozornosti členov domácnosti alebo jedla. Preto je pre chovateľa veľmi dôležitá úloha. Musí zvieratám poskytnúť rovnako priaznivé podmienky - pohodlný osobný priestor - a venovať im rovnakú pozornosť. V žiadnom prípade by ste nemali svojho domáceho miláčik napomínať za domáhanie sa maznania. Domáce zvieratá by mali mať oddelené misky, pretože ak im dáte jednu môže to negatívne ovplyvniť vnímanie sa navzájom ako votrelcov, ktorí si kradnú jedlo.Olga Dubská