40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Pekingese - najdôležitejšie informácie o plemene. Encyklopédia psov

Napriek svojej malej veľkosti sa pekingese vyznačuje veľkou psou nezávislosťou. Dobre znáša samotu, od prírody je chladný a vzdialený. Prečítajte si, čo ešte odlišuje toto plemeno.

Pri pohľade naňho máte dojem, že pod jeho nadýchanou srsťou sa skrýva skutočný dravý lev. Pekingese ako jeden z mála malých spoločenských psov je pes, ktorý rozhodne nepatrí do kategórie prítulných mazničiek. Je to nezávislé, tvrdohlavé plemeno, ktoré si nadovšetko cení mier a vlastnú spoločnosť.

Pekingese sú malé psy s dlhou srsťou.

Pekingese - história plemena

Vlasťou Pekinčanov je pravdepodobne Tibet. Odtiaľ putovalo cez Mandžusko do Číny. Tento pes bol vždy považovaný za mimoriadne cenné a dokonca posvätné zviera. Iba cisár mohol vlastniť pekingese. V starovekej Číne bol každý, kto zabil alebo ukradol psa tohto plemena, potrestaný smrťou. Až do 19. storočia žili výlučne na čínskom cisárskom dvore. V roku 1860 sa britským jednotkám, ktoré dobyli Letný palác v Pekingu, podarilo zachrániť 5 Pekingov - zvyšok zabili cisárske stráže na príkaz cisára. Preživších psov previezli do Anglicka, jeden z nich dokonca skončil na kráľovskom dvore ako dar kráľovnej Viktórii. Z Anglicka sa plemeno dostalo do Nemecka, Holandska, Ameriky a neskôr do celého sveta.

Pekingese - stavba

Je to malý psík s hmotnosťou od 3 do 5 kg a mierou okolo 14 - 25 cm. Všetky farby a znaky sú povolené u pekinských zvierat okrem albínov a pečene. Jedným z najpozoruhodnejších a najvzácnejších predstaviteľov plemena je biely a vzácny je aj čierny. Najbežnejšie sú červené a plavé.

Srsť pekingese je stredne dlhá. Čistokrvná pekinská krátkosrstá sa nevyskytuje.

Srsť je dlhá s hrivou siahajúcou po plecia, ktorá tvorí lem okolo krku. Srsť pozostáva z tvrdej krycej srsti a hustej podsady.

Hlava je veľká, širšia ako vysoká a ňufák je sploštený. Oči sú veľké, okrúhle a lesklé. Uši visia dole a sú pokryté dlhými strapcami. Chvost je vysoko nasadený a nesený pevne, tiež strapcovitý.

Pekinský psík patrí medzi brachycefalické plemená psov.

Pekingese - správanie a charakter

Je pokojný a vyrovnaný pes - skutočne kráľovský. Cení si samotu a nerád prejavuje nežnosť. Ak už k niekomu prechováva sympatie a oddanosť, je to väčšinou jeden vybraný člen domácnosti – vtedy bude rád tráviť čas na kolenách, ale len podľa svojich predstáv. Je ideálny do spoločnosti starších ľudí, nevyžaduje veľa pohybu a je cenným spoločníkom. Nemá rád deti, najmä tie, ktoré s ním zaobchádzajú ako s hračkou. Nie je to hravý pes, najradšej trávi čas ležaním na gauči. Je to pes s veľkým egom - rozhodne mimo neho. Má dosť frigidný charakter a je vzdialený od väčšiny ľudí a zvierat. Ak si však získate jeho sympatie, je to veľmi lojálny, oddaný priateľ.

Pekinský psík má veľmi silnú povahu a oplatí sa ho trénovať už od šteniatka, inak môže byť – napriek svojmu malému vzrastu – agresívny.

Pekingese - zdravie, potreby, starostlivosť

Najväčšou výzvou pre majiteľa je starostlivosť o pekinskú srsť. Vyžaduje každodenné kefovanie, najlepšie vhodným hrebeňom pre psov. Je tiež potrebné používať dobré šampóny a kondicionéry pre psov, aby sa zabránilo zamotaniu. Rovnako dôležitá je starostlivosť o oči – je potrebné ich pravidelne umývať.

Medzi potrebami je často oblečenie pre pekinského psa - ako väčšina dekoratívnych a spoločenských psov, pekinéz v zime môže potrebovať dodatočný kryt počas dlhších prechádzok. Hoci sa ich srsť zdá byť hustá, neposkytuje dostatočnú ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

Vzhľadom k tomu, že pekinský psík môže byť nedôverčivý a môže prejavovať aj agresívne správanie, môže byť užitočný aj náhubok – nutne pre brachycefalické plemená.

Kŕmenie nie je ťažké. Najlepšie je vyberať krmivo pre malé plemená, dôležité je dôsledne dodržiavať odporúčania výrobcu ohľadom množstva krmiva a neprekrmovať psov, ktoré väčšinou vedú skôr neaktívny spôsob života.

Pekingese nie je chorľavý pes. K veterinárovi väčšinou prichádza s očnými chorobami a s problémami všetkých brachycefalických plemien – ako je chrápanie či problémy s dýchaním. Existujú aj vrodené dislokácie pately.

Pekinský psík sa najčastejšie vyskytuje v červenom alebo plavom odtieni srsti.

Pekingese - cena a chov

Koľko stojí pekingése? Rodokmeň z registrovanej chovateľskej stanice stojí v priemere od 700-1000 eur - v závislosti od plemena a farby. Malo by sa pamätať na to, že neexistuje žiadne také plemeno ako miniatúrny pekingese - psy menšie ako štandardné môžu byť na výstavách diskvalifikované a pre kupujúceho to môže byť signál, že sú chorí alebo sú krížení so psami iného plemena. S tým môžu súvisieť neskoršie zdravotné problémy či problémy so správaním, pretože nikdy neviete, čo z takejto križovatky vznikne.

Pekingese – zaujímavé fakty:

Podľa čínskej viery boli pekinézovia psi, ktorí pomáhali chytať démonov v chrámoch. Pomohla im v tom malá stavba, vďaka ktorej sa všade zmestili, a odvaha, ktorá im umožnila čeliť aj tým najstrašnejším.

Legendy o malých, zavalitých psoch s plochým nosom pripomínajúcim leva pochádzajú z čias Budhu. Podľa nich sa Budha objavil obklopený miniatúrnymi levmi, ktoré sa v momente nebezpečenstva premenili na skutočných levov a zaútočili na nepriateľa.Natália Baková