40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Parazity u zvierat - pinworm vo výkaloch psa a mačky?

Pinworms sú parazity, ktoré kradnú svojmu hostiteľovi živiny a oslabujú jeho telo. Nie raz sa majitelia psov, keď vidia, že sa sánkujú, pýtajú, či ich miláčik nemá špendlíky alebo iné červy. V dnešnom článku sa dozviete, či môže pes dostať pinworms a odpovieme aj na otázku, či sú mačky hostiteľmi týchto charakteristických červov. Prezradíme aj to, akého parazita môžeme chytiť od našich miláčikov. Pozývame vás na čítanie!

Pinworm hostiteľ

Pinworms sú parazity, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u detí vo veku 3 až 6 rokov. Príčinou infekcie je detská zvedavosť a známa nechuť umývať si ručičky po povedzme hre na pieskovisku.

Pinworms pripomínajú biele, tenké vlákna. Samice sú väčšie a môžu dosiahnuť dĺžku aj cez 1 cm, pričom dĺžka samcov je niekoľko milimetrov. Pinworms sa o svoje prežitie starajú charakteristickým spôsobom: samice osídľujú črevo hostiteľa, zároveň sa pri znášaní vajíčok dostávajú do oblasti konečníka a spôsobujú prenášačovi nepríjemné svrbenie (preto sa majitelia psov obávajú sánkovania svojich miláčikov, ale čoskoro zistíte, že príčinou svrbenia u psa nie sú červíky). Potulky špendlíkov sa zvyčajne konajú večer. Svrbenie má funkciu: škrabanie podporuje rozširovanie vajíčok, ktoré hostiteľ nevedome prenáša na predmety, ktorých sa dotkne a následne ich prehltne so slinami. No...to nie je veľmi pekný obrázok, ale povieme to tak, ako to je.

Vižla leží na posteľnej bielizni

Príznaky pinworms u zvierat

Jedným z príznakov prítomnosti červov je už spomínané večerno-nočné svrbenie. Okrem toho môže prítomnosť parazita odhaliť:

• apatia

• strata váhy

• Podráždenosť

• nedostatok koncentrácie

• problémy so spánkom

• a dokonca aj zápal slepého čreva alebo zápal hrubého čreva

Pinworm, ako vidíte, nemožno podceňovať, ale napáda tento parazit aj psov a mačky? Môžeme dostať pinworms od našich štvornohých priateľov? Čítajte ďalej a všetko bude za chvíľu jasné.

Pinworms v stolici psa a mačky - môžu sa pinworms nakaziť od psa?

Musíte vedieť, že psy a mačky, našťastie, nie sú hostiteľmi pinworms. Ak teda uvidíte vo výkaloch psa a mačky parazita, vedzte, že to nie je červotoč. Preto sa pri hraní alebo kontakte so psom a mačkou nemusíte obávať, že by ste sa nakazili enterobiázou. Ale ... ak je jeden z vašich rodinných príslušníkov prenášačom u vás doma, potom môžete nevedomky, po prebdenej noci kvôli svrbeniu, preniesť vajíčka červov do srsti domáceho miláčika, s ktorým budeme úradovať . Zároveň je v tomto prípade nositeľom človek, nie zviera. Preto je prevencia, teda hygiena a čistota, taká dôležitá v boji proti červotočom.

Pinworms sa do nášho tela dostávajú cez tráviaci systém. Ak sa niektorý z členov našej domácnosti nakazí červotočom, potom – ak nedbáme na časté a dôkladné umývanie rúk – kontakt s jeho uterákom, predmetmi, ktorých sa dotkol, bude potenciálnym zdrojom našej nákazy. Samotné umývanie rúk nás zároveň pred červotočmi neochráni. Môžeme sa ňou nakaziť aj kvapôčkovou cestou, pretože vajíčka červotoča sú veľmi malé a usádzajú sa na prachu, ktorý potom vdychujeme.

Iné parazity u psov a mačiek

Už viete, že červotoč si za hostiteľov vybral ľudí a nie je hrozbou pre vášho domáceho maznáčika, ale čo iné červy? Dokáže sa povedzme taká pásomnica po zábave so psom či mačkou udomácniť vo vašom tráviacom systéme? Bohužiaľ áno. Mačky aj psy sú hostiteľmi a prenášačmi pásomnice. Najčastejšie ide o pásomnicu s gracióznym názvom Dipylidium caninum.

Prípady nákazy pásomnicou od mačky sú pomerne zriedkavé a obeťami votrelca – parazita sú najčastejšie deti, ktoré testujú rôzne hračky zvierat vložením do úst, často si nedokážu pravidelne a dlhodobo umývať ruky a milujú maznať svojich miláčikov. Samozrejme, aby došlo k infekcii, mačka už musí byť nosičom parazita.

Aj pes môže dať nám a nášmu batoľaťu darček v podobe pásomnice, a príčiny infekcie sú rovnaké ako v prípade mačky. Preto je v profylaxii okrem starostlivosti o hygienu a čistotu veľmi dôležité sledovať správanie zvierat a odčervovať ich.

Prečítajte si aj: Psie parazity nebezpečné pre človeka


Blšie SOS!

Častým varovným signálom parazitov sú blchy. Je to preto, že blchy sú prechodnými prenášačmi pásomnice, ktorá sa dostane do tráviaceho systému domáceho maznáčika počas ošetrovania. Z tohto dôvodu pravidelne kontrolujte srsť vášho domáceho maznáčika, či neobsahuje blchy. Tento hrebeň vám pomôže pri odhaľovaní malých nezbedníkov. Oplatí sa mať po ruke aj pinzetu na kliešte, vďaka ktorej sa pavúkovcov bezpečne zbavíte. Ak budete každý deň starostlivo kontrolovať srsť svojho psa a pomocou pinzety ho zbavíte kliešťov, ochránite svojho miláčika pred nebezpečenstvom. Nezabúdajte, že nie každý kliešť je prenášačom baktérie, ktorá spôsobuje lymskú boreliózu či babeziózu a len prisatie do kože aj infikovaného pavúka až po určitom čase vedie k infekcii.

V Európe sa predpokladá, že čas na infekciu baktériou (Borrelia burgdorferi) je cca 24 hodín od vpichu infikovaného kliešťa do kože. Podľa inej štúdie sa však borélie môžu dostať do krvi hostiteľa asi 12 hodín po uhryznutí. Preto všímavosť a pinzeta môžu účinne chrániť pred chorobou. V boji proti kliešťom a blchám sú nápomocné aj šampóny proti ektoparazitom. Niektorí sa rozhodnú aj pre obojky proti ektoparazitom. Obojky sú síce nápomocné, ale nie vždy účinné a treba počítať aj s tým, že napriek úsiliu dobrých výrobcov nejde o prírodné produkty.

Pinworms u psov a mačiek - zhrnutie

Pinworm neohrozuje našich štvornohých miláčikov. Preto infekcia týmto parazitom od psa alebo mačky neprichádza do úvahy. Zároveň musíme pamätať na to, že naši psi a mačky môžu byť prenášačmi pásomnice, pre ktorú bude aj naše telo dokonalým domovom. Zabijakom pásomnice je hygiena, čistota a odčervenie našich miláčikov. Ak na tele našich miláčikov odhalíme blchy, urobme pre každý prípad diagnostiku parazitárneho ochorenia.

Mohlo by vás zaujímať: Ako vybrať liek na parazity pre psa a mačku?Dominika Tarnacká