40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Odchod do zahraničia, časť 2 - Povinné očkovanie?

Chystáte sa do zahraničia? Skontrolujte, kedy a na čo potrebujete zaočkovať svojho domáceho maznáčika.

Očkovanie proti besnote

Prvá vakcinácia zvieraťa môže byť vykonaná až po zavedení podkožného mikročipu. To znamená, že dátum očkovania nemôže byť skorší ako dátum implantácie mikročipu. Prvá vakcinácia pre zviera staršie ako 3 mesiace je platná až po 21 dňoch po očkovaní. Následujúce dávky u zvierat očkovaných proti besnote (podľa očkovacej schémy), sú posilňovacie dávky. Ak medzi vakcináciami nenastala nežiadúca pauza, stávajú sa platnými v deň vakcinácie. Veľmi dôležitá vec je mať vždy pri sebe doklad o očkovaní!

Iné profylaktické (ochranné) alebo liečebné postupy

Psa sa oplatí chrániť nielen vakcínou proti besnote, ale aj pred inými chorobami. V prípade psov cestujúcich do Anglicka alebo Írska sa oplatí požiadať veterinára o zaočkovanie psa proti leptospiróze vakcínou, ktorá má za úlohu chrániť psa pred viacerými druhmi tejto baktérie. Navyše, nášmu miláčikovi poskytuje imunitu na viac ako 3 mesiace. Leptospiróza je bežné ochorenie u psov v Anglicku. Pozor, ak sa nelieči rýchlo, môže byť smrteľná!

Väčšina krajín vyžaduje aj psiu ochranu pred kliešťami. Zatiaľ to zákon neprikazuje, ale aby sa predišlo nepríjemnostiam pri prechode hraníc, oplatí sa nášho psíka takto poistiť. Obojky proti kliešťom sa nepovažujú za vždy bezpečné. Anglické služby uznávajú prevenciu vonkajších parazitov ako nevyhnutnú, ale zatiaľ nie je povinná.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Adriana Vavrínková

Pozri aj: Pozor na kliešte! Ako sa pred nimi chrániť, ako správne odstrániť kliešťa a aké príznaky by nás mali znepokojovať?