40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Obojok, kvapky alebo nebodaj tabletky? Ako chrániť svojho psa a mačku pred kliešťom?

Začala sa jar a s ňou aj sezóna kliešťov. Záujem o prípravky určené na ochranu ako našich štvornohých priateľov, tak nepriamo aj nás samých v poslednom čase výrazne vzrástol. Ako však vybrať prípravok vhodný pre nášho miláčika? Výber je veľmi veľký, aj spôsoby podávania jednotlivých liekov sú rôznorodé. K dispozícii sú kvapky, sprej na kožu, obojky a tablety. Produkty by ste si mali vyberať adekvátne veku, zdravotnému stavu, veľkosti zvieraťa a tomu, či ho máme podávať psovi alebo mačke.

Kvapky proti kliešťom

Najpopulárnejšie sú rôzne druhy krčných kvapiek s obsahom látok jedovatých pre hmyz a bezpečných pre našich miláčikov. Môžete si vybrať z jedno a viaczložkových prípravkov, pričom tie posledné sú zvyčajne účinnejšie. Aby sa zabezpečila správna absorpcia lieku, neodporúča sa kúpať vášho domáceho maznáčika 3 dni pred a po instilácii. Prípravok je potrebné zvoliť v dávke primeranej hmotnosti a po starostlivom rozkúskovaní srsti aplikovať priamo na kožu krku (aby sa zabránilo olizovaniu prípravku zvieraťom), u väčších psov aj pozdĺž chrbtice. Prostriedok sa absorbuje a šíri cez krvné cievy po celej koži. V prípade kvapiek je veľmi dôležitá pravidelná aplikácia lieku, pretože účinkujú len 4 týždne a aj niekoľkodňové oneskorenie v podaní môže mať za následok prichytenie kliešťa a riziko ochorenia prenášaného kliešťami. Častou chybou majiteľov je podávanie mačkám prípravky určené len pre psov, ktoré ich môžu stáť zdravie a dokonca aj život pre obsah látok toxických pre mačky. Niektoré prípravky dostupné v kvapkách sú dostupné aj ako sprej, treba si však pozorne prečítať návod na použitie, pretože obsahujú malú koncentráciu liečiva a sú vhodné hlavne pre šteňatá, mačiatka a dospelých s hmotnosťou niekoľkých kilogramov, pretože v prípade pastierskeho psa, budeme musieť stlačiť čerpadlo viac ako 100 krát.


advantix spot on pre psov

Obojky proti kliešťom

Ďalšou pomerne populárnou formou ochrany sú obojky. V supermarketoch môžete naraziť na tie, ktoré stoja len pár zlotých, ale pôsobia len odstrašujúco a dosť slabo, takže neposkytujú dostatočnú ochranu. Insekticídne obojky sú bohužiaľ drahšie, ale za tú cenu určite stoja. Na rozdiel od kvapiek nemusíte dôsledne sledovať časté aplikácie a doba ich pôsobenia je 5-8 mesiacov v závislosti od typu. Sú celkom účinné aj pri výraznom útoku kliešťov. Pri výbere obojku treba dbať na vekové obmedzenia, výber podľa hmotnosti či obvodu krku psa, aby ste zvieraťu nepodávali príliš veľkú alebo príliš malú veľkosť. Výrobcovia často odporúčajú obojok pred prvým použitím mierne natiahnuť, aby mierne popraskaný povrch uľahčil uvoľňovanie účinnej látky. Golier by mal priliehať, ale nie príliš tesný. Aj keď v mnohých prípadoch nie sú žiadne kontraindikácie navlhčenia obojku, je lepšie ho pred kúpaním vyzliecť, najmä ak je kúpanie časté. Mali by ste dbať na čistotu obojku, pretože pri pokrytí vrstvou nečistôt je oveľa slabší, takže ho môžete jemne pretrieť vlhkým gázovým tampónom.

obojok foresto

Tabletky proti kliešťom

Relatívne novou formou podávania látok proti blchám a kliešťom sú tablety podávané perorálne vo forme ochutených pochutín. Pracujú od 4 do 12 týždňov v závislosti od ich typu. Sú pomerne účinné, ale rovnako ako v prípade kvapiek je dôležité ich podávať pravidelne, aby nevznikli medzery v pôsobení prostriedku, ktorý vystavuje nášho miláčika útoku kliešťov. Dôrazne neodporúčam používať tento typ prostriedkov u zvierat s problémami tráviaceho systému a v prípade zvierat so zlyhaním pečene alebo iným ochorením sa pred použitím poradiť s veterinárnym lekárom.

Majitelia sa často sťažujú na neúčinnosť prípravku, ktorý používajú. Neexistuje žiadny prostriedok, ktorý by bol 100% účinný. Nález prisatého kliešťa v koži si často nesprávne vykladáme ako neúčinnú ochranu. Základné lieky nepôsobia odstrašujúco, iba insekticídy. Kliešťovi sa často podarí zavŕtať sa do kože zvieraťa a až po požití jeho krvi insekticídom uhynie zapustený v koži. Iba nájdenie jedného alebo niekoľkých kliešťov silne pokrytých krvou môže dokázať, že prípravok na nášho domáceho maznáčika dostatočne nefunguje. V takýchto situáciách majitelia často sami kombinujú rôzne opatrenia a podávajú ich súčasne, no treba mať na pamäti, že nesprávna kombinácia liekov môže nášmu miláčikovi uškodiť.

Ochrana proti kliešťom je nevyhnutná nielen pri prechádzkach v lesoch a poliach. V tráve v parkoch na nás a našich miláčikov čakajú aj nezvaní hostia. Vzhľadom na to, že žiadny prípravok nie je zárukou ochrany, oplatí sa po každej prechádzke skontrolovať srsť psa alebo mačky a odstrániť pasažierov. Správna profylaxia v prípade kliešťov zaisťuje bezpečnosť našich domácich miláčikov a ich opatrovníkov a chráni pred chorobami prenášanými kliešťami.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Dorota Joskovjaková

Ako chrániť svojho psa a mačku pred vonkajšími parazitmi?