40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Objímanie zvierat - liek na všetko zlé?

Objímanie psíka - v chladnom zimnom období jedna z najpríjemnejších činností, aké zažívame v spoločnosti nášho domáceho miláčika. Objímanie sa odporúča uskutočňovať každý deň, kedykoľvek a na akomkoľvek mieste. Bez ohľadu na veľkosť, vek, postavu či plemeno psíka – objímanie spája a vytvára krásne väzby medzi majiteľom a zvieratkom! Vedeli ste, že koniec januára môže byť špeciálnou príležitosťou na objímanie, pretože práve 31. januára je Medzinárodný deň objímania! Poďme teda aj dnes objať našich zvieracích priateľov a prečítať si o tomto upokojujúcom a hrejivom dotyku niečo viac!

Počiatky Medzinárodného dňa objímania siahajú až do 80. rokov 20. storočia. V zápale všedných dní a s nimi spojených povinností sa stáva, že zabúdame na prejavy nežností k svojim blízkym, ktoré sú pritom tak dôležité! To platí aj pre naše zvieratá. Psíky majú ako aj ostatné cicavce vrodenú potrebu fyzickej blízkosti. Najintenzívnejšia je pritom v období dospievania a raného detstva, no má pozitívny vplyv na pohodu až do konca života.

Dievča objíma mladého Westa. Sedia na čistinke v lese.

Oxytocín je kľúčom k šťastiu u zvierat aj ľudí

Dotyk je prvý zmysel, ktorý telo využíva! Sociálna interakcia je nevyhnutná pre správny vývoj a ďalšie vnímanie sveta. Pri príjemnom fyzickom kontakte sa totiž uvoľňuje oxytocín – hormón lásky zodpovedný za budovanie vzťahov a citov (vrátane tých medzidruhových). Oxytocín inhibuje nervový systém, ktorý je aktívny pri pocite ohrozenia a silného stresu. Tento mechanizmus znižuje hladinu kortizolu – stresového hormónu a krvný tlak. Má tiež analgetický a relaxačný účinok.

Zaujímavé je, že objímanie a dotyk na určitých miestach mobilizuje telo k produkcii bielych krviniek. T a B lymfocyty sú pritom zodpovedné za obranu tela proti vírusom a baktériám.

Oxytocín je zodpovedný za vytváranie trvalých a pevných väzieb. Spája a buduje vzájomnú dôveru potrebnú pre správny vzťah človeka a jeho domáceho miláčika.

Nielen ľudia sa radi maznajú. Pre mnohé zvieratá je to každodenná rutina a druh zvládania stresu. Objímanie uspokojuje potrebu blízkosti, čím sa zlepšuje pocit bezpečia a socializácie v skupine.

Ako objímanie ovplyvňuje telo psov, mačiek a ľudí:

  • znižuje srdcovú frekvenciu a krvný tlak
  • zmierňuje depresiu
  • znižuje stres
  • uvoľňuje napätie a hnev
  • znižuje agresiu
  • zlepšuje nevoľnosť
  • relaxuje a uvoľňuje
  • zvyšuje obranyschopnosť organizmu

Všestranný vplyv maznania pozitívne pôsobí vždy obojstranne. Nielen zvieratá, ale aj ich majitelia budú cítiť pocit blaha hneď po maznaní.

Mačiatko objíma tvár muža, je pevne držané v objatí.

Medzi domácimi miláčikmi najochotnejšie a najzreteľnejšie prejavujú potrebu blízkosti psy a mačky. Často s radosťou prichádzajú na pravidelné ranné alebo večerné maznanie. Treba však pripomenúť, že každý jedinec vníma nehu inak a dokáže ju prijímať v inej podobe. Medzi psami aj mačkami existujú aj introverti, ktorí majú radi kontakt z diaľky, napr. z druhého konca miestnosti, a to im stačí. Nájdu sa aj takí, ktorí by nám najradšej nikdy nezliezli z kolien. Takéto črty povahy a návyky nášho miláčika by sme mali rešpektovať a nenútiť ho k činnostiam, ktoré vyhovujú len nám.

Čo robiť, ak sa váš pes alebo mačka nechce maznať?

Čo ak sa však náš miláčik maznaniu jednoznačne vyhýba a nejde iba o jeho povahu?

Sociálne pozitívne správanie a učenie sa ho správne prejavovať prebieha v prvých týždňoch a mesiacoch života našich domácich miláčikov. Príliš skoré odobratie mláďatka od matky, jeho opustenie alebo vytlačenie zo skupiny zanecháva traumu a ovplyvňuje celý budúci život našich chlpáčikov. Jednotlivci po prekonaní náhleho odlúčenia môžu na pokusy o bližší kontakt reagovať strachom, úzkosťou až agresivitou. Toto je obranná reakcia, nie ich zlomyseľnosť! Majiteľom potom už ostáva len praktikovať opatrné venčenie alebo presviedčanie zvieratka na trávenie spoločného času. Vždy si však dajte pozor aby ste neboli dotieraví. Presviedčajte vášho miláčika maznať sa s obrovskou dávkou láskavosti a trpezlivosti. Veľa spoločných aktivít a hier, používanie hračiek pre psov, ale aj ponúkanie maškŕt pre psov – spočiatku kľudne na diaľku, potom v tesnej blízkosti. Uvidíte aké zázraky maškrty pre psov dokážu urobiť! Spoločná zábava spôsobuje aj uvoľňovanie oxytocínu, zlepšenie vzťahu so zvieratkom a zvýšenie vzájomnej dôvery.

No tak hor sa do najbližšieho zoo obchodu aby ste so zbližovaním mohli začať čo najskôr! Neoľutujete.

Pozri aj: Ihrisko pre psov - ako môžete zabaviť svojho psa ?

Karolína Luščíková