40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Nový člen domácnosti, ako na to? Rady odborníka

Okamih, keď sa u vás doma objaví nový člen domácnosti - šteniatko, je dôležitá udalosť. Správna starostlivosť o nového domáceho miláčika je založená na poskytnutí správneho výcviku, stravy a socializácie. Aký pes zo šteniatka vyrastie, závisí okrem iného aj od toho, aký vzťah si medzi sebou vybudujete. Poďme sa pozrieť na to, ako správne šteniatko vychovať!

V prvých týždňoch spoločného života so šteniatkom sa vytvárajú základy jeho správania. Šteniatko sa musí naučiť veľa vecí a toto nie je vždy jednoduché. Tréning založený na princípe pozitívnej interakcie a odmeňovania za dobrú prácu prináša najlepšie výsledky. V ideálnom prípade pri výcviku a výchove šteniatok by malo ísť vždy o odmeňovanie a chválenie dobrého správania. Naopak, nikdy by sme svojho chlpáčika nemali trestať za začiatočnícke chyby!

Šteniatko v dome je veľká udalosť. Výbavička by okrem iného mala obsahovať aj prikrývku.

Socializácia šteniatka

Pes žije hneď po vašom boku. Preto by sa mal naučiť veci, ktoré mu umožnia úspešne spolunažívať s vami a vaším prostredím. Takýto výcvik základných návykov je mimoriadne dôležité z hľadiska psej pohody. Jeho cieľom je minimalizovať pravdepodobnosť strachu a fóbií súvisiacich s cudzími zvukmi, obrazmi a javmi v okolí šteniatka. Oboznamovanie šteniatka s fenoménmi každodenného života by malo prebiehať šetrným a opatrným spôsobom. Akékoľvek väčšie zmeny robte postupne, aby sa vaše šteniatko necítilo vystresované z náhlych zmien. Ak už má vaše šteniatko zlú skúsenosť, ktorá mu spôsobuje strach, skúste mu ukázať, že to ide aj inak - lepšie. S dobrým prístupom zdoláte aj tie najvyššie psychické bariéry.

Čo by ste mali mať na pamäti pri výbere krmiva pre šteniatka?

Určite tiež viete, že kľúčovú úlohu v správnom vývoji šteniatka zohráva krmivo pre šteniatka správne prispôsobené jeho potrebám.

Krmivo pre šteniatka má obrovský vplyv na vývoj mozgu šteniatka a taktiež ovplyvňuje jeho schopnosť rýchlo sa učiť. Pre správny priebeh procesu učenia je dôležitá prítomnosť mastnej kyseliny DHA v krmive. Mastná kyselina DHA je dôležitou stavebnou zložkou mozgu a je nevyhnutná pre budovanie nervových spojení. Prirodzene sa vyskytuje v mlieku dojčiacich feniek. Avšak aj po odstavení od materského mlieka ho šteňa potrebuje prijímať ako látku podporujúcu kognitívny vývoj. Potreba DHA u šteniat je vysoká a vyžaduje si správne krmivo pre šteniatka. Prirodzená syntéza DHA u mladých psov môže byť príliš nízka na ich optimálny vývoj. V 6 týždňoch dosahuje mozog šteniatka 70 % celkovej hmotnosti mozgu dospelého psa a vo veku 12 týždňov 90 %, pričom sa stále vyvíja. Preto je dôležité poskytnúť mu dostatočne vysokú hladinu DHA v krmive, napríklad v krmive pre šteňatá EUKANUBA.

Vysoká hladina DHA v krmive pre šteňatá EUKANUBA je udržiavaná prítomnosťou rybieho tuku. Naše pozorovania ukázali, že šteniatka kŕmené týmto krmivom mali lepšie výsledky v schopnosti učiť sa ako šteniatka, ktoré DHA v potrave nedostali. Zabezpečiť správnu výživu malému chlpáčikovi je mimoriadne dôležité a ovplyvňuje to jeho život v dospelosti. Schopnosť rýchlejšie sa učiť a bystrosť celkovo bude vášmu šteniatku užitočná pri domácom výcviku a všetkom novom v jeho živote.

Viac o výcviku šteniatok sa dozviete v špeciálnej epizóde EUKANUBA Outdoor Academy pre šteniatka:

Ako by mal vyzerať výcvik čistoty?

Naučiť šteniatko upratovať nemusí byť ťažké. Stačí si zaobstarať podložky určené na výcvik čistoty a dať ich na rozpoznateľné miesto pre psa. Odporúčame najmä podložky s vôňou čerstvej trávy. Pes sa bude chcieť na nej pohodlne usadiť a v pokoji vykoná svoje fyziologické potreby. Ako vyzerá výcvik čistoty s podložkami? V ideálnom prípade to môže dopadnúť tak, že šteniatko na ňu vylezie a s radosťou sa vyprázdni. Keď bude hotové, dajte mu ako odmenu nejakú maškrtu pre psov! Ak si však šteniatko nespája podložku s miestom, kde sa môžete vyprázdniť, naučte ho na ňu a upozornite ho s ňou:

  • po každom prebudení - psíka jemne zdvihnite a položte na podložku - šteniatka po prebudení zvyčajne vyprázdňujú močový mechúr,
  • po jedle, pretože je čas na vyprázdnenie,
  • po hraní tiež zamierte na podložku, pretože zvyčajne je čas na toaletu.

Niekedy sa šteniatka začnú točiť tesne pred vylúčením - v tomto prípade sa uistite, že podložka je blízko. Ak náhodou premeškáte moment cikania, nepanikárte! Psa môžete pokojne presunúť na podložku aj počas samotného vyprázdňovania. V dôsledku prerušenia vykonávania jeho potreby sa šteniatko občas zablokuje. Zostaňte však blízko podložky, pretože tak či tak po čase dokončí svoju potrebu.

Vždy odmeňte svoje šteniatko za úspech na podložke. Maškrty pre šteniatka vždy zaberú!

Ako šteniatko rastie, približujte podložku k dverám, aby vaše šteniatko začalo ohlasovať fyziologické potreby tým, že príde k dverám. Po uplynutí doby odkladu budete vykonávať potrebu vonku počas prechádzok. Podložky sa však môžu hodiť, ak je šteniatko osamelé doma a nemáte čas sa ubezpečiť, že stihnete prísť na čas jeho venčenia včas.

Výcvik čistoty je zároveň tréningom, počas ktorého sa naučíte odhadnúť správanie vášho miláčika.

Šteniatko labradora v deke.

Pozri aj: Ako efektívne naučiť psa vykonávať potrebu vonku?