40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Novofunlandský pes- najdôležitejšie informácie o plemene

Novofunlandský pes bol kedysi ťažným psom, dnes je to záchranár a spoločenský pes. Hovorovo sa mu hovorí Novofundlander alebo potápač. Je citlivý, starostlivý, priateľský, poslušný a verný. Vykazuje veľkú silu a miernu fyzickú aktivitu.

Novofunlandský pes je dokonalým spoločníkom pre rodinu s deťmi. Má rád zábavu a maznanie. Kvôli svojej veľkosti nie je vhodný do malého bytu. Najlepšie sa bude cítiť v dome so záhradou. Je veľmi inteligentný. Počas výcviku však vyžaduje dôslednosť, jemnosť a trpezlivý prístup.

Obsah obrázku exteriér, savci, tráva, pes

Popis byl vytvořen automaticky

Novofunlandský pes - história plemena

V klasifikácii FCI bol Novofunlandský pes zaradení do skupiny II - „Pinče, bradáče, molosoidné a švajčiarske horské a salašnícke psy“ a sekcie II - „molossoidné psy“. Plemeno pochádza z Newfoundlandu. Za jeho predkov sa považujú už vyhynuté psy St. John's dog. Vďaka svojej svižnosti a rýchlosti pohybu vo vode často pôsobia ako vodní záchranári a vďaka veľmi dobrému čuchu im pomáhajú nájsť nezvestných ľudí.

Novofunlandský pes - postava

Novofundlandské psy sú veľké. Dospelá sučka je vysoká 64–68 cm a váži 50–60 kg, zatiaľ čo pes 69–73 cm a 60–70 kg. Zástupcovia tohto plemena majú polodlhú, rovnú, silnú, hustú, mastnú (a teda vode odolnú) srsť. Vyskytujú sa v troch farbách: hnedá so svetlými očami, čierna a bieločierna s tmavohnedými očami. Oči Novofundlandského psa sú malé, mandľového tvaru a hlboko zasadené. Uši sú malé, priliehajúce a nasadené na zadnej strane. Chvost je v pokoji stredne dlhý, visí dolu a zdvíha sa, keď sa pes pohybuje.Obsah obrázku pes, tráva, hledání, hnědá

Popis byl vytvořen automaticky

Novofunlandský pes - správanie a povaha

Novofunlandský pes je vyrovnaný, pokojný, trpezlivý, bez agresivity a odvážny. Je silne naviazaný na ľudskú rodinu. Je jemný a láskavý aj k cudzím ľuďom a tolerantný k iným psom. Ak bude správne vycvičený, bude akceptovať aj mačku. Je ideálny pre rodiny s deťmi, ale vzhľadom na svoje rozmery by nemal zostať s dieťaťom sám. Pes ho môže nechtiac zvaliť alebo prisadnúť. Novofundlanďania sú známi ako starostlivé opatrovateľky. Nebudú však vhodní pre domácnosť ľudí, ktorí majú radi bezchybný poriadok. Prinášajú veľa blata a intenzívne slinia. Okrem toho vystreknú vodu z misy a rozsypujú jedlo. Aby ste znížili mieru neporiadku, je dobré zakúpiť si podložky pod misky.

Novofundlanďania potrebujú pohyb, ale mierne náročný. Milujú dlhé prechádzky a hry vo vode. Najlepšie im bude vyhovovať postroj ako TRIXIE Harness Julius-K9®, 1 / L: 66–85 cm / 50 mm, a silné vodítko, ako napríklad FLEXI Vodítko Giant Professional pre veľké plemená.

Novofunlandský pes - zdravie, starostlivosť, výživa

Priemerná dĺžka života Nevofundlandského psa je 10–12 rokov. Sú to dosť odolné psy, sú však náchylné na žalúdočné kŕče a dilatáciu a dyspláziu bedier, lakťov a kolien. Niekedy trpia chorobami srdca a obehového systému, ako je ductus arteriosus a subvalvulárna aortálna stenóza, vady očných viečok, cystinúria - dedičné metabolické ochorenie močového systému, potravinové alergie a kožné problémy. Nezvládajú dobre vysoké teploty. Počas horúcich dní môže zlepšiť komfort, napríklad TRIXIE Tropic chladiaca podložka.

Novofundlandské psy nie sú náročné pokiaľ ide o výživu. Dobré pre nich bude hotové krmivo pre obrovské plemená, napríklad HAPPY DOG Fit & well adult maxi 15 kg, VERSELE-LAGA Adult Maxi pre dospelé veľké a obrovské plemená 12,5 kg, ORIJEN Puppy Large 11,4 kg. Denná dávka pre dospelého psa by mala byť rozdelená na najmenej 2 porcie. Kvôli intenzívnemu rastu by mali šteniatka dostávať prípravky na ochranu kĺbov s glukozamínom a chondroitínom. Počas väčšieho pĺznutia srsti je dobré Novofundlanďanom dať doplnky s nenasýtenými mastnými kyselinami na zlepšenie jej stavu. Je potrebné často doplňovať vodu - psy tohto plemena pijú pomerne veľa.

Novofundlanďania musia byť česaní raz týždenne a každý deň počas obdobia pĺznutia. Najlepšie je používať kovové hrebene s dlhými a riedkymi zubami, ako napríklad TRIXIE Hrebeň kovový 16 cm, FURMINATOR hrebeň typu hrable a riedku kefku. Pravidelne by ste si tiež mali strihať vlasy pod ušami a medzi vankúšikmi. Na tento účel budú užitočné ZOLUX nožnice. Kúpanie by sa malo konať každé dva mesiace. Pre dlhosrstých psov sa oplatí používať šampóny, napríklad ZOLUX Šampón na dlhú srsť pre psov 250 ml alebo FRANCODEX Šampón na dlhú srsť 250 ml. Obsah obrázku pes, exteriér, sníh, savci

Popis byl vytvořen automaticky