40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Nová mačka v dome spôsobuje problémy, čo robiť? Ako pomôcť mačkám aby spolu navzájom vychádzali?

K agresívnemu správaniu môže dochádzať ako medzi mačkami, ktoré spolu už nejaký čas žijú, tak aj medzi mačkami, ktoré sa ešte len spoznávajú. Existujú určité pravidlá, ktoré môžu pomôcť mačkám, aby sa navzájom spoznali a fungovali spolu.

Po adopcii novej mačky by ste nemali očakávať, že sa zvieratá budú od prvého stretnutia navzájom akceptovať, budú sa mať rady a všetko pôjde ako po masle. Namiesto toho stojí za to pripraviť sa vopred na to, aby ste do svojho domova priniesli nové zviera.

Dve mačky ležiace vedľa seba. Mačky sú socializované a cítia sa dobre v spoločnosti toho druhého, čo je vidieť aj na reči ich tela – uvoľnené fúzy a svaly, prižmúrené oči, ľahké držanie tela. Jedna z nich sa začne hrať.

Socializácia a izolácia mačiek

Niekoľko dní pred prvým stretnutím sa oplatí predstaviť mačky navzájom čuchom. To sa dá urobiť tak, že si domov prinesiete deku, uterák alebo pelech s vôňou druhej mačky. Okrem toho môžete čistú prikrývku jemne trieť o tvár jednej mačky, aby ste na ňu dostali viac feromónov a dali ju do miestnosti druhej mačky. To isté urobte s druhou dekou a druhou mačkou. Vďaka tomu už nebude mačací pach úplne cudzí. Treba mať na pamäti, že takéto činy môžu u obyvateľa spôsobiť napätie a stres. Môžete tiež použiť feromóny v difúzore na uvoľnenie napätia pri zoznamovaní.

Správna socializácia s izoláciou trvá minimálne týždeň. Sú prípady, kedy to trvá až niekoľko mesiacov.

Počas izolovanej socializácie musia mačky zostať oddelené a postupne sa navzájom zoznamujú prostredníctvom zmyslových zážitkov. Po adopcií novej mačky musí v každom prípade prejsť karanténnou dobou, aby sa skontroloval jej zdravotný stav a aby sa obnovila imunita tela po strese spojeným so zmenou bydliska.

Pri prinesení novej mačky domov je najlepšie zamknúť obyvateľa v inej miestnosti, aby sa mačky navzájom nevideli. Novú mačku nemôžete umiestniť do stredu miestnosti a najhoršie, čo môžeme urobiť, je dať ju do nosiča alebo klietky vedľa vašej staršej mačky. Po obmedzení bude nová mačka uväznená, traumatizovaná a od začiatku bude v nevýhode pre druhú mačku. Nového člena rodiny umiestnime do miestnosti, kde bude najbližšie dni socializácie. Po jej úvodnej aklimatizácii začneme s prenosom vôní hladkaním jednej mačky, šúchaním si šiat a potom druhej. A tak ďalej. Presúvame deky a hračky, aby sa mačky zoznámili s pachmi svojho spoločníka. Keď je táto fáza zvládnutá a mačky dobre reagujú na pachy druhej mačky, môžete začať podávať jedlo na obe strany zatvorených dvierok, čo vám umožní spojiť vôňu a zvuk druhej mačky s niečím dobrým – jedlom. V ďalších fázach môžete jemne otvoriť dvierka a nechať mačky ovoňať a vidieť vás. Vždy, keď sa od niektorej z mačiek objaví signál o nevôli, mali by ste sa vrátiť do predchádzajúcej fázy. Toto postupné otváranie dvierok, zo dňa na deň, zakaždým širšie, nakoniec povedie k úplnému otvoreniu dvierok a k zblíženiu mačiek.

Bitka dvoch mačiatok.

Nová komunikácia medzi mačkami - dôležitá reč tela

Je prirodzené, že mačky si budú musieť vyvinúť a vytvoriť spôsob vzájomnej komunikácie. Mali by ste opatrne zasahovať alebo nezasahovať do správania typického pre tieto okolnosti, ako sú: syčanie, vrčanie, zakrádanie sa, čuchanie. Bohužiaľ, niekedy situácia naberie nesprávny smer a dôvodom prerušenia úvodu budú: náhle útoky, vydávanie rušivých zvukov (vytie, vrčanie), poranenie druhej mačky zubami alebo pazúrmi. V takejto situácii by mali byť mačky okamžite oddelené. Ak chcete oddeliť bojujúce mačky, použite uterák alebo deku, aby ste mačkám zablokovali pohľad na seba. V tomto prípade je užitočná druhá osoba, ktorá sa medzitým pokúsi mačky rozptýliť hračkou, ktorú je vidieť a počuť už z diaľky. To nezníži napätie a stres, ale s najväčšou pravdepodobnosťou to udrží mačky oddelené a zníži zranenia.

V prípadoch agresie medzi mačkami je najčastejšie jedna z nich útočníkom a druhá prejavuje obranné správanie. Žiaľ, opatrovatelia môžu tieto postoje a správanie, ktoré ich sprevádza, pomýliť. Zatiaľ je to úplne naopak – jedna mačka prejavuje typickú pasívnu agresivitu, napríklad tým, že druhej obmedzuje prístup ku krmivu alebo zíza, a druhá sa bráni, mňaučí a dvíha labku. Tak ako mačku, ktorá leží na chrbte alebo na boku a čaká na reakciu druhej mačky, ľudia vnímajú ako poddajnú a ochotnú robiť kompromisy, pričom je pripravená zaútočiť.

Oplatí sa preto bližšie pozrieť na správanie mačiek, aby ste neskôr vedeli rozpoznať, čo sa deje, kto útok začína a prípadne mali možnosť vyhľadať odbornú pomoc behavioristu, ktorý sa na tieto veci nepochybne spýta.

Červená dospelá mačka syčí. Syčanie je obranné správanie, v sebaobrane. Mačka má úzke zreničky, štetinaté fúzy a zaostalé uši.

Poskytovanie potrieb pre mačky. Aké sú tie najpotrebnejšie?

Rovnako ako pri iných problémoch so správaním mačiek, v prvom rade je potrebné posúdiť, či má každý jedinec k dispozícii všetky potrebné veci, vrátane: prístupu k potrave, vode, podstielky s vhodným stelivom a umiestnením, miest na odpočinok, vysokého pozorovacieho miesta, podmienok na hranie, vlastných ciest, ktoré sa nekrížia s cestami druhej mačky.

Ak niektorá z potrieb mačky nie je splnená, bude to generovať stres a napätie, ktoré ovplyvňuje vzťah medzi mačkami. Každá mačka v dome by mala mať svoju podstielku, t.j. ak máte dve mačky, musíte mať aspoň dve podstielky.

Navyše, agresívne správanie môže vyplývať aj z chorôb, takže každý takýto prípad treba konzultovať s veterinárom, aby sa ochorenie vylúčilo. Poruchy zdravia zvieraťa môžu tiež spôsobiť agresivitu voči ľuďom, preto každú zmenu v správaní alebo výskyt agresívnych reakcií konzultujte s veterinárnym lekárom. Vďaka tomu zabezpečíme zdravie a bezpečnosť mačky aj seba.

Pozri aj: Čo spôsobuje agresívne správanie mačky a ako si s ním poradiť?

Karolína Luščíková