40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čo je choroba z mačacieho škrabnutia? Príznaky, diagnostika a spôsoby liečby

Choroba z mačacieho škrabnutia sa vo väčšine prípadov vyskytuje ako lokálna lymfadenopatia, to znamená zväčšenie lymfatických uzlín. Na mieste poškriabania sa objaví jedna hrčka alebo chrasta. Príznaky systémového ochorenia sa vyvíjajú sporadicky.

Choroba z mačacieho škrabnutia sa považuje za najbežnejšiu príčinu kožno - lymfatického syndrómu u detskej populácie. Najčastejšie je infekcia spôsobená uhryznutím alebo poškriabaním infikovanou mačkou, ktoré je prenášačom Bartonella henselae alebo Bartonella clarridgeiae. Nositeľmi baktérií sú najčastejšie zanedbané a vychádzajúce mačky. Liečba choroby z mačacieho škrabnutia je založená na antibiotickej liečbe. Používa sa azitromycín.

Mačka s dlhými, ostrými pazúrmi.

Čo je choroba z mačacieho škrabnutia?

Choroba z mačacieho škrabnutia (ang.Cat scratch diseas) tiež známa ako (ang.Cat scratch feverv) je to zoonotické ochorenie spôsobené gramnegatívnou bakériou Bartonella henselae (menej často Bartonella clarridgeiae). Prvýkrát ho popísal v roku 1889 Henri Parinaud. V Medzinárodnej štatistickej klasifikácii chorôb a zdravotných problémov ICD-10 ( Medzinárodná štatistická klasifikácia chorôb a súvisiacich zdravotných problémov) jej dala číslo A28.1.

Choroba z mačacieho škrabnutia - prenos

Choroba Bartonella henselae sa vyskytuje najčastejšie v dôsledku poškriabania alebo uhryznutia mačkou, zriedkavo psa, morčaťa, králika, veveričiek alebo mačacie blchy a vši. Najvyšší počet infekcií je zaznamenaný v krajinách s teplým a vlhkým podnebím. Na miestach s miernym podnebím, napr. u nás sa infekcia vyskytuje hlavne na jeseň a v zime (september až január). choroba z mačacieho škrabnutia Deti a dospievajúci sú vystavení zvýšenému riziku vzniku choroby z mačacieho škrabnutia.

Ochorenie mačacích škrabancov je najbežnejšie u zanedbávaných a odchádzajúcich mačiek.

Príznaky choroby z mačacieho škrabnutia

Choroba z mačacieho škrabnutia je na začiatku asymptomatické ochorenie alebo iba s lokálnymi príznakmi - rana sčervená a objaví sa pustula alebo papula. S postupom času sa príznaky choroby z mačacieho škrabnutia zväčšujú. Za 1–6 týždňov po infekcii sa okolité lymfatické uzliny zväčšia (až do priemeru 5 cm). Tieto štruktúry sú citlivé, môžu byť hnisavé (asi 10–30% prípadov) alebo sa môžu dokonca prepichnúť, čo vedie k evakuácii hnisavého obsahu. U niektorých pacientov sa môžu tiež vyvinúť príznaky ako zvýšená telesná teplota (každý 10 pacient má viac než 39 ° C), bolesť hlavy alebo brucha, slabosť, strata chuti do jedla, úbytok hmotnosti, zväčšenie pečene a sleziny a únava. Ochorenie z poškriabania mačiek je vo všeobecnosti relatívne mierne, v niektorých prípadoch sa však môže rozvinúť diseminovaná infekcia granulómami pečene a sleziny. Niekedy je zapojený aj centrálny nervový systém, ktorý môže sprevádzať encefalopatia a kŕče. Môžu sa vyvinúť závažnejšie formy infekcie, najmä u ľudí so zníženou imunitou.

Choroba z mačacieho škrabnutia - vedľajšie účinky

Choroba z mačacieho škrabnutia ustupuje vo väčšine prípadov bez vedľajších účinkov. Možné komplikácie zahŕňajú: Parinaudov syndróm, osteomyelitídu, zmeny kostí, endokarditídu, encefalitídu, trombocytopéniu a zápal zrakového nervu, ktorý môže zapríčiniť stratu zraku.

Mačka hryzie palicu.

Choroba z mačacieho škrabnutia - diagnostika a liečba

Diagnóza choroby z mačacieho škrabnutia si vyžaduje:

• dôkladný lekársky rozhovor, pri ktorom bol indikovaný kontakt so zvieratami, ktoré môžu byť nosičmi patogénneho mikroorganizmu;

• klinický obraz ukazujúci zväčšené lymfatické uzliny a primárnu léziu vo forme papuly alebo chrasty;

• sérologický výskum;

• snímky alebo biopsia lymfatických uzlín.

Liečba choroby z mačacieho škrabnutia si vyžaduje antibiotickú terapiu. Príčinné mikroorganizmy sú citlivé na azitromycín. Na zväčšené lymfatické uzliny je vhodné priložiť horúce a vlhké obklady. V závažných situáciách je potrebné tieto štruktúry prepichnúť, aby sa hnis vyprázdnil a niekedy dokonca ich odstránenie.Olga Dubská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok