40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Najčastejšie kožné choroby u psov a ich diagnostika

Kožné ochorenia sú jedným z najčastejších ochorení psov. Mnohé z nich majú podobné príznaky, ale môžu mať rôzne príčiny. Niektoré súvisia s vnútornými príčinami, napríklad s hormonálnou nerovnováhou. Iné sú spôsobené infekciami, alergénmi alebo dráždivými látkami.

Kožné lézie u psa sú často rozpoznané neskoro. Ich včasné odhalenie a správne liečenie je možné vďaka každodennej starostlivosti o vášho miláčika a starostlivému pozorovaniu jeho správania.

Kožné ochorenia u psov sú pomerne časté, väčšina z nich sa dá včasnou diagnózou vyliečiť pomerne rýchlo, niektoré si však vyžadujú dlhodobú liečbu a bez liečby môžu spôsobiť trvalé poškodenie zdravia psa.

Najčastejšie príčiny kožných ochorení u psov

Najčastejšie kožné ochorenia u psov súvisia s nesprávnou starostlivosťou alebo zanedbaním. Ak zviera nie je pravidelne česané, kúpané alebo je neustále v špinavom prostredí, v srsti sa mu hromadí veľké množstvo nečistôt, ktoré kŕmia patogénne mikroorganizmy. Ich biotopom sa stáva aj odumretá pokožka. Navyše ak je srsť mastná alebo s uzlíkmi, pokožka nemôže byť správne vetraná. V takýchto podmienkach sa u psa ľahko rozvinie mykóza pokožky alebo bakteriálne infekcie. Zanedbaná srsť je tiež vhodným prostredím pre roztoče, blchy alebo vši. Infekcie týmito parazitmi môžu rýchlo viesť k dermatitíde, poškodeniu alebo alergickým reakciám psa.

Nepohodlie a ťažkosti spôsobené infekciou spôsobujú, že sa pes čoraz intenzívnejšie škriabe. Následkom je tvorba jednotlivých odrenín alebo tzv. exkoriácia - miesta, kde v dôsledku neustáleho mechanického dráždenia je zriedená srsť a hlbšie poškodenie pokožky. Odreniny sa stávajú bránou, cez ktorú mikróby prenikajú do hlbších vrstiev kože, čo môže spôsobiť ekzémy, poleptania alebo kožné vredy.

Stav pokožky psa sa tiež môže výrazne zhoršiť v prípade určitých vnútorných ochorení. Patria sem hormonálne poruchy, autoimunitné choroby, rakovina a potravinové alergie. Bežným ochorením je aj psia atopická dermatitída - alergická reakcia spôsobená rôznymi druhmi chemikálií (napr. čistiacich prostriedkov) alebo bodnutím hmyzom.

Príznaky kožných ochorení u psov

Základnými príznakmi kožného ochorenia v počiatočných štádiách je predovšetkým neobvyklé správanie psa. Kvôli svrbeniu alebo bolesti môže byť nepokojný, hypermobilný, neustále sa škriabať alebo sa otierať o predmety. Na koži psa sa môžu objaviť hrudky, chrasty a odreniny. Kožné lézie môžu občas vylievať serózny alebo hnisavý výtok. Pokožka je červená a intenzívne sa odlupuje.

Chronické choroby môžu spôsobiť rednutie srsti alebo jej vypadávanie. V prípade napr. mykóz sa niekedy tvoria charakteristické miestne lysiny. Na ich okrajoch sa často objavujú prstencové, niekedy intenzívne červené kožné vyvýšeniny. Na stav srsti majú vplyv aj kožné ochorenia. U psov, najmä v prípade hormonálnych problémov alebo alergických ochorení, srsť môže byť matná, rozštiepená a redšia, ako aj nadmerne lámanie sa jednotlivých vlasov.

Kožné ochorenia u psov môžu byť bakteriálne, parazitárne alebo v dôsledku zanedbania - nedostatočného kúpania alebo čistenia kefkou.

Liečba a prevencia kožných chorôb u psov

Liečenie kožných ochorení u psov závisí od ich príčin. Dermatózy preto vyžadujú dôkladnú diagnostiku veterinárom. Z tohto dôvodu sa neodporúča používať domáce spôsoby na dermatitídu u psov. Je na lekárovi, aby rozhodol, či sa má zvieraťu podať liek na mykózu v podobe masti alebo perorálne antibiotikum. V prípade niektorých chorôb je potrebné liečiť základné ochorenie. Úlohou majiteľa je predovšetkým správna prevencia.

Prevencia kožných chorôb u psov je zvyčajne najlepšou metódou, ako sa vyhnúť chronickej a zaťažujúcej liečbe, ktorá v mnohých prípadoch vplýva na celkové zdravie domáceho miláčika.

Psa je potrebné pravidelne sledovať, venovať pozornosť stavu pokožky, jej poškodeniu a prítomnosti parazitov. Časté česanie psa je efektívny spôsob odstránenie odumretej pokožky, nečistôt z prechádzky alebo parazitov, ktoré sa usadili po kontakte s inými zvieratami. Odporúča sa tiež pravidelne kefovať prebytočnú podsadu, najmä na jar a na jeseň. Z času na čas je nevyhnutná kúpeľ, pri ktorej by ste mali používať kozmetiku určenú pre psy a niekedy dokonca pripravenú pre konkrétne dlhosrsté plemená.

Mnohým dermatózam u psov sa dá vyhnúť používaním ochranných prípravkov - vo forme kvapiek na typu spot-on , sprejov alebo špeciálnych obojkov. Znižujú riziko výskytu kožných parazitov a kliešťov na koži štvornožcov a riziko sekundárnych infekcií rôznymi chorobami. Profylakticky je dobré tiež podporiť funkcie pokožky domáceho miláčika prípravkami, ako je VIRBAC Megaderm, dostupné na Fera.sk.