40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Myxomatóza je časté ochorenie králikov. Čo to je a dá sa tomu zabrániť?

Domestikované králiky sú zvyčajne v dobrom zdravotnom stave. Týmto domácim miláčikom však hrozí aj niekoľko druhovo špecifických ochorení. Jednou z najbežnejších je myxomatóza. Prečítajte si, ako sa prejavuje, ako ju liečiť a hlavne – ako pred ňou svojho králika ochrániť.

Myxomatóza je jednou z najpopulárnejších chorôb, ktoré postihujú králiky. Žiaľ, je to aj jedna z najnebezpečnejších chorôb! Takže stojí za to dozvedieť sa o nej čo najviac, aby ste pred ňou vedeli králika úspešne ochrániť.

Králiky by mali byť očkované proti myxomatóze. Po prvom očkovaní je potrebné preočkovanie opakovať každý rok.

Čo je to myxomatóza?

Ide o veľmi nákazlivé vírusové ochorenie u králikov spôsobené vírusom nazývaným Leporipoxvirus. Najčastejšie sa prenáša kliešťami, komármi a blchami alebo priamym kontaktom s infikovaným králikom. Žiaľ, vírus sa môže preniesť aj na oblečenie či obuv ľudí alebo spolu s jedlom či vodou kontaminovanou výkalmi infikovaného zvieraťa.

Vírus sa prvýkrát objavil v Brazílii a potom sa rozšíril do Austrálie a Európy. Pôvodne bol vírus určený na to, aby sa zbavil premnoženia divých králikov, ale nanešťastie sa vedcom vymkol spod kontroly a teraz je skutočnou hrozbou pre všetky králiky, aj tie domestikované.

Aké sú príznaky myxomatózy?

Symptómy tohto ochorenia sa objavujú od 3 dní do 2 týždňov po prvotnom infikovaní. Ochorenie sa vyskytuje v troch formách – miernej, akútnej a chronickej. Najťažšie sa diagnostikuje neakútna forma, pretože sa prejavuje len začervenaním viečok. V akútnej forme v počiatočnom štádiu ochorenia dochádza k vysokej teplote, opuchu hlavy a očných viečok králika. Potom sa objaví dýchavičnosť a opuch okolo uší, nosa a genitálií. V ďalšom štádiu sa na tele králika začnú objavovať nádory pokryté chrastami. Chorý králik je každým dňom viac a viac zbavený chuti do jedla. Pri chronickej forme ochorenia sa asi dva týždne po infikovaní objavia želatínové opuchy na ušiach, nose a labkách. Potom vznikajú opuchy v oblasti genitálií. V konečnom štádiu sa objavuje dýchavičnosť a v najpokročilejšom štádiu dochádza k ochrnutiu nervového systému. Choroba sa vyvíja asi mesiac.

Mysomatóza je pre králiky smrteľné ochorenie, veľmi rýchlo sa šíri a je mimoriadne nebezpečná.

Je myxomatóza smrteľná?

Bohužiaľ, úmrtnosť na túto chorobu je veľmi vysoká. Pri akútnej a neakútnej forme je to takmer 100 %, pri chronickom štádiu je úmrtnosť 25 - 90 %. Preto je veľmi dôležité hneď pri prvých príznakoch čo najskôr kontaktovať veterinára.

Ako sa lieči myxomatóza?

Liečba myxomatózy je len symptomatická. Chorému králikovi sa podávajú antibiotiká na prevenciu ďalších infekcií, lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Je dôležité zabezpečiť, aby chorý králik poriadne jedol kvalitné krmivo pre králiky a pil veľa vody. Kvalitné krmivo pre králiky nájdete v našom zoo obchode. Opuchy sú žiaľ bolestivé, a preto musíte chorého králika často kŕmiť aj nasilu. Avšak len takto však môžeme bojovať o jeho opätovné zdravie.

Ako chrániť králiky pred myxomatózou?

Jediným účinným spôsobom, ako sa vyhnúť tejto chorobe králikov je očkovanie. Prvá dávka očkovania by sa mala podať medzi 4. a 12. týždňom života králika. Neskôr by sa očkovanie malo opakovať každý rok!

Je myxomatóza nebezpečná aj pre ľudí?

Našťastie je to choroba, ktorá človeka neohrozuje. Napáda najmä králiky (bez ohľadu na druh), menej často zajace a v ojedinelých prípadoch aj potkany.

Natália Baková

Pozri aj: Trpasličí králik - čo by nemal jesť?