40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Mykóza u psa - príznaky, príčiny a spôsoby liečby

Kožné ochorenie sa môže prenášať medzi psami a dokonca aj ľuďmi, a preto je také dôležité rýchlo rozpoznať prvé príznaky a začať liečbu. Ochorenie môže postihnúť rôzne časti tela ako sú uši či chrbát, ale aj vnútorné orgány, teda pečeň, žalúdok.

V ďalšej časti článku budú uvedené najčastejšie príznaky lišaju u psov a populárne metódy liečby.

Kožné ochorenia u psa, je to nákazlivé?

Kožné ochorenia u psov môžu byť spôsobené baktériami, ktoré infikuje náš maznáčik. Najbežnejšie typy baktérií alebo vírusov, ktoré môžu spôsobiť kožné problémy, sú:

- microsporum canis,

- microsporum gypseum,

- microsporum persicolor.

Pes sa môže ukázať ako bezpríznakový prenášač a nakaziť tak ostatných členov domácnosti baktériami, plesne sú odolné voči podmienkam prostredia, čo z nich robí také bežné ochorenie. Preto pri odpovedi na otázku: je možné nakaziť sa mykózou u psa, odpovedáme, že bohužiaľ áno. Je dôležité udržiavať nášho miláčika v čistote, pravidelne ho odčervovať a pozorovať jeho správanie. Pelechy, hračky či hrebene, ktorými psov kefujeme, sú miesta, kde sa hromadí najviac baktérií. Spóry húb môžu rásť kdekoľvek, kde je prebytok prachu.

Typy kožného ochorenia u psov

Existujú dva typy kožného ochorenia, ktoré môžu ovplyvniť naše domáce zvieratá. Prvý z nich sa nazýva povrchový, teda všetky kožné zmeny objavujúce sa na tele psa. Patrí sem napríklad mykóza pazúrov, chrbta či uší u psa. Častejšie sú akékoľvek kožné lézie, alebo takzvané dermatofyty. Druhým typom ochorenia je hlboká mykóza, ktorá sa objavuje vo vnútorných orgánoch, ťažko sa diagnostikuje, pretože všetky príznaky sú voľným okom neviditeľné, ako pri povrchovej mykóze. Hlboká mykóza je menej častá, ale preto sa ťažšie diagnostikuje. Pes často nevykazuje žiadne rušivé správanie alebo nedostatok chuti do jedla, takže iba návšteva odborníka môže pomôcť identifikovať mykózu.


Príznaky kožného ochorenia u psov

Mykóza u psa je nákazlivá, takže ak má niektorý z domácich miláčikov nejaké príznaky, je možné, že s ňou bude mať problém aj zvyšok domácnosti. Diagnostika mykózy je pomerne náročná úloha, stopercentnú istotu o diagnóze dáva až návšteva lekára. Napriek tomu, ak spozorujeme na tele psa oválne olupovanie kože alebo alopéciu, mali by sme sa obrátiť na odborníka. Začervenané papuly a stupy môžu spôsobiť zápal, čo následne vedie k nadmernému svrbeniu v týchto oblastiach. Pes môže cítiť pomerne veľa nepohodlia a nervozity. Príznaky mykózy sú u každého psa iné, závisí to vo veľkej miere od druhu plesne a veku zvieraťa. Často za plešatosťou a vypadávaním srsti môže úplne iná choroba. Ringworm u psa sa nachádza na mnohých miestach, z ktorých najčastejšie sú uši, brucho, labky a pazúry. Existujú prípady psov, u ktorých sa kožné lézie vyskytujú aj na papuli alebo nose.

Ako liečiť

Liečba mykózy u psa by sa mala vyberať individuálne. Veterinár dokáže urobiť test, vďaka ktorému dokáže určiť, aké baktérie ochorenie spôsobili, čo výrazne urýchli celý proces liečby. Kožné zmeny môžu postupovať pomerne rýchlo, preto je dôležité rýchlo reagovať.

Chĺpky v okolí kožných lézií sa oplatí oholiť a lokálne alebo celkovo podávať protiplesňové prípravky. Na trhu sú dostupné masti alebo tablety, ktoré predpisuje veterinárny lekár individuálne, navyše sa v tomto období odporúča používať liečivé šampóny s jemným, bylinným zložením. Celý proces liečby môže trvať až niekoľko mesiacov, v závislosti od štádia pokročilosti.

Domáce lieky

Existujú domáce lieky na lišaj u psov? Mykózu doma, žiaľ, nevieme vyliečiť, samotná diagnostika je natoľko zložitá, že je nutná návšteva veterinára. Liečba domáceho maznáčika na vlastnú päsť môže problém len zhoršiť. Okrem toho stojí za to zaujímať sa o prevenciu. Pes by nemal byť v kontakte s príliš veľkým množstvom iných domácich zvierat, pretože to zvyšuje pravdepodobnosť prenosu mykózy. Dbajme na hygienu psa, čistime mu pelech a hračky, pretože sa tam často hromadí množstvo baktérií a plesní. Kúpanie vo vodných nádržiach či jazerách tiež nie je dobrý nápad, ak máme možnosť, je lepšie sa týmto typom miest vyhnúť.

Kožné ochorenie u psa je závažné ochorenie, ktoré je ťažké diagnostikovať. Nezabúdajte, že ide o nákazlivé ochorenie a môže sa preniesť aj na človeka. Preto sa oplatí dbať na hygienu vášho miláčika a nezabúdať na pravidelné návštevy veterinára.


Lida Pieczulis