40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Môžu mačky jesť myši? Prečo naše šelmičky prinášajú myši domov?

Podľa odborníkov môžu byť myši pre mačky skvelým obohatením stravy! Treba však pripomenúť, že tu hovoríme o v zajatí chovaných myškách. Voľne žijúce myši sú mnohokrát plné parazitov a chorôb! Naše mačky sa ich pojedaním môžu otráviť, čo predstavuje obrovskú hrozbu pre ich zdravie a život. Chované myši (s výnimkou výnimočných situácií) sú pre mačku bezpečným druhom krmiva.

Mačky sú zvieratá s vysoko vyvinutým loveckým inštinktom, ktorý si môžeme všimnúť aj medzi takými chlpáčikmi, ktorý počas hry nevychádzajú z domu. Jednou z najznámejších mačacích koristi sú myši. Mačky a myši majú známu spoločnú históriu ako predátor-korisť. Tieto hlodavce sú výhodným krmivom pre mačky, čo je spôsobené najmä vysokým obsahom taurínu.


Mačka leží vedľa plyšového medvedíka.Mačka a myš - aký majú vzťah?

Mačka a myš je dvojka, ktorú pozná každý! Nie príliš priateľský vzťah medzi nimi sa bežne používa ako motív v rozprávkach a aj vďaka tomu sa pevne udomácnil v ľudskom povedomí. Je však táto predstava dvoch nepriateľov skutočná? Na rozdiel od mnohých iných, kultúrne zvečnených mýtov o zázračnom pradení, tento je skutočný! Mačky a myši sa nemajú radi! Špecifickejšie je to vzťah typu predátor-korisť. Správanie mačky v prítomnosti myši je vynikajúcim príkladom prirodzených loveckých inštinktov. Prečo je tomu tak!? Prispieva k tomu viacero faktorov. Po prvé, myš je bojazlivá a rýchla, takže pravdepodobnosť intenzívneho prenasledovania je istá! Utekajúca myš je pre mačku zdrojom skvelej zábavy. Dôležitú úlohu zohráva aj veľkosť myši. Niektorí ľudia veria, že myš je vďaka svojej veľkosti a zloženiu ideálnym krmivom pre mačky a preto sa nemajú v láske.


Kde sa mačka vyrovnáva s myšami?

Vonkajšie mačky majú šancu stretnúť sa s myšou pri mnoho príležitostiach. Napríklad pri obyčajnej prechádzke po záhrade! Myšia prítomnosť pretŕčať sa po obývaných dvoroch stúpa najmä na jeseň, kedy pred blížiacou sa zimou hľadajú úkryt v ľudských domácnostiach. Týka sa to najmä vidieckych oblastí, čo je navyše spojené so zberom úrody z polí, vrátane zemiakov. Zberom zemiakov nastáva necielené vyháňanie myší z nôr na ornej pôde.

Pripomeňme si teraz, aké sú riziká púšťania mačky samej do voľnej prírody – choroby, zablúdenie, uhryznutie, ale aj nepríjemné stretnutie s človekom sú len niektoré z nebezpečenstiev, ktoré na túlajúce sa mačky číhajú. Ak je to možné, odporúčame ísť na prechádzku s mačkou na vodítku. A čo domáce mačky? Aj v ich prípade je potrebné zabezpečiť kontakt s myšami! Zoo obchody však neponúkajú len tak živé myši! To by bolo neľudské správanie. Oveľa lepším spôsobom je kúpiť si už mŕtve, mrazené myši a spestriť tak mačke stravu. Lovecký inštinkt a prenasledovanie koristi môžu poskytnúť napríklad hračkárske myši.


Mačiatko loví plyšového medvedíka.Živé myši pre mačku ako súčasť stravy

Medzi ochrancami mačiek sa nájdu ľudia, ktorí budú preferovať jedálniček založený na hotovej strave, ale nájdu sa aj zástancovia BARF diéty ("Bones And Raw Food" - biologicky vhodná surová strava), t.j. diéty založenej na biologicky upravenej, surovej strave. V druhom prípade je však potrebné mať naštudované vedomostí o výžive mačiek, aby podávané krmivá poskytovali správne množstvo jednotlivých živín. Prečo sú myši považované za cennú súčasť stravy? V prvom rade sú vysokým zdrojom bielkovín! Bielkoviny sú základná živina potrebná pre správne fungovanie a vývoj organizmov všetkých živočíchov. Okrem bielkovín obsahujú tieto hlodavce veľa taurínu - organickej chemickej zlúčeniny patriacej do skupiny biogénnych aminokyselín. Nedostatočný príjem taurínu je spojený s rizikom porúch zdravia, keďže predisponuje napr. na: degeneráciu centrálnej časti sietnice oka a tým slepotu, dilatačnú kardiomyopatiu, problémy so sluchom, steatózu pečene, poruchy reprodukčnej schopnosti a rastu plodu a mačiatok, najmä abnormálny vývoj nervovej sústavy a svalov.


Živé myši ako súčasť stravy mačky a prebytok obilnín v strave

Prítomnosť myší v strave mačiek vyvoláva u niektorých majiteľov obavy z dôvodu nadmerného podielu obilnín v strave v dôsledku spôsobu kŕmenia týchto hlodavcov. Nemusíte sa obávať! Po prvé, dnes je počet fariem, kde sa voľne skladuje obilie veľmi malý. Ak už poľnohospodári obilie skladujú, robia tak na špeciálne určených miestach, čím obmedzujú prístup myší. Taktiež, myši už dlho nejedia iba zrná obilia! V skutočnosti sú to všežravce – jedia tak mäso, larvy, hmyz, odpad z farmy ako rastlinnú potravu (korienky, vetvičky, zrnká trávy...). Okrem toho je potrebné poznamenať, že plný žalúdok myší predstavuje asi 2 % ich celkovej telesnej hmotnosti. Aj keby bol celý naplnený obilninami, bolo by ich menej v porovnaní s množstvom v komerčných potravinách! Za zmienku tiež stojí, že mačky zvyčajne odmietajú jesť myšacie žalúdky.


Mačka leží vedľa počítačovej myši.Je myš bezpečným jedlom pre mačku?

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že myši sú bezpečnou zložkou mačacej stravy. Výnimkou sú uhynuté myši! Procesy rozkladu, ktoré v nich prebiehajú, sú spojené s produkciou zlúčenín škodlivých zdraviu a dokonca aj životu. Situácie, kedy sa domáce mačky začnú svojvoľne zaujímať o zdochliny, sú však zriedkavé. V prvom rade neexistuje možnosť prenasledovania takejto myši, čo výrazne znižuje jej atraktivitu. Po druhé, majitelia, ktorí sa starajú o mačky nedovolia, aby domáce zviera bolo natoľko hladné, aby zjedlo mŕtvu myš. Ďalšou nebezpečnou situáciou je kontakt s otráveným hlodavcom. V súčasnosti je bežnou "vymoženosťou" používať namiesto mechanických pascí na myši chemické jedy. Konzumovať myši, ktoré prípravok zjedli, je nebezpečné! Rovnako hlodavec, ktorý zápasí s bakteriálnym alebo vírusovým ochorením, môže mačku nakaziť.


Prečo naši mačací miláčikovia nosia myši domov?

Majitelia mačiek by nemali byť prekvapení, keď mačka, ktorá ide von, príde domov s myšou v ústach. Hoci to niektorí milovníci mačiek vnímajú ako prejav lásky k človeku, takéto správanie s tým nemá nič spoločné. Nejde ani o túžbu podeliť sa o jedlo, pretože mačky spravidla jedia samé. Jediným vhodným vysvetlením je, že domov je pre mačku miestom, kde sa môže v pokoji a bez strachu najesť. Nemusí sa pritom báť, že sa bude musieť o svoju maškrtu s niekým podeliť. Je tiež normálne, keď sa prinesená myš nezje! Prítomnosť chutného jedla v miske tomu môže ľahko zabrániť! Iní sú zasa toho názoru, že mačky vnímajú človeka ako väčšiu, nie príliš vynaliezavú mačku. Keď prinesú uloveného hlodavca, prichádzajú so správou typu: "Pozerajte, ako sa to robí, a učte sa."

Olga Dubská