40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Môže pes jesť chlieb? Navrhujeme, či a v akej forme môže pes jesť chlieb

Jednou z najčastejších otázok o strave psa je chlieb. Je to zdravá zložka psej stravy? Aký chlieb je možné dať psovi - s maslom, svetlý alebo možno suchý? Mali by ste sa radšej radikálne vyhýbať chlebu v jedálničku vášho miláčika?

Chlieb je podľa definície jedným z najjednoduchších potravinových produktov – kvások, múka, voda a soľ. Aj v takomto jednoduchom zložení sa však nachádza zložka, ktorej sa psy musia vyhýbať – soľ. Navyše, takýto tradičný chlieb je márne nájsť na pultoch dnešných pekární – väčšinou majú prídavok konzervantov, droždia či kypridiel. To robí z chleba vysoko spracovaný produkt – a ako taký, žiaľ, ľuďom ani neslúži. Navyše kupovaný chlieb niekedy obsahuje prídavné látky, ktoré nie sú pre človeka nebezpečné, pre psov môžu byť jedovaté – napríklad cesnak.

Môžu psy jesť chlieb?

Rozhodne by chlieb nemal byť stálicou v psom jedálničku – najmä ak hovoríme o vysoko spracovanej potrave. Aj keď vezmeme do úvahy tú najprirodzenejšiu – prítomnosť soli z nej robí nežiaduci produkt.

Môže pes jesť chlieb s maslom?

Odpoveď na túto otázku je už uvedená vyššie - nie. Chlieb samotný sa neodporúča a maslo je navyše produkt, ktorý tiež nie je pre psov dobrý - kvôli prítomnosti soli a vysokému obsahu kalórií.

Kokeršpaniel sa snaží nepozorovane zjesť kúsok chleba.

Alebo možno bude lepším riešením suchý psí chlieb?

Suchý chlieb je stále ten istý výrobok – len bez vody, takže princíp je rovnaký. Taktiež zmäkčenie vo vode alebo mlieku situáciu nezmení. Zakázané je najmä to posledné – môže spôsobiť tráviace problémy a hnačky. A absolútne nesmiete dať svojmu psovi starý, suchý chlieb! Takýto starý chlieb môže mať v sebe spóry plesní – a to môže spôsobiť vážnu otravu.

Čo ak pes ukradne a zje chlieb?

Stáva sa, že pes nejakým spôsobom dostane kúsok chlebíka - za predpokladu, že ide o zdravý chlieb - bez cesnaku či cibule a pes nie je alergický na obilniny, nemusíme sa báť o zdravie nášho gurmána. Aj keď to nie je najlepší nápad kŕmiť svojho psa chlebom a nie je to najzdravšie jedlo pre vášho psa, nie je ani jedovaté alebo toxické. Dbajme však na to, aby k takýmto situáciám dochádzalo čo najmenej.

Miluje pes chlieb? Upečte mu zdravú alternatívu!

Sú psi, ktorí majú chlieb veľmi radi - možno sa im ho párkrát podarilo prikradnúť, alebo majiteľ nevedel, že to nie je pre neho. Ak mu chceme poskytnúť takéto potešenie - upečme si chlieb alebo koláčiky pre psa sami! Ako to spraviť? Použite nižšie uvedený recept.

Pes žerie z ruky.

Recept na sušienky zo psej pečene:

Suroviny: 250 g kuracej pečene, 1 vajce, lyžica bravčovej masti (bez oškvarkov), 1,5 hrnčeka pšeničnej alebo ovsenej múky.

Krok 1: Rozmixujte pečeň.

Krok 2: Pridajte zvyšné suroviny a vypracujte cesto.

Krok 3: Cesto rozotrieme na veľký plech a pečieme 15 -17 minút pri 180°C. Po vychladnutí nakrájame na ľubovoľný tvar.

Poznámka - namiesto pečene môžete použiť napríklad aj lososa alebo tuniaka a do koláčikov pridať napríklad mrkvu. Nebojte sa experimentovať! Do základného receptu na sušienky môžete pridať strúhané jablko, mrkvu, hrášok alebo banán – vajce, lyžicu oleja a 1,5 šálky múky! Nemali by obsahovať produkty zakázané v strave psa, t.j. cibuľa a cesnak, baklažán, zelená paprika, muškátový oriešok, horčica, čokoláda, avokádo, hrozienka, rebarbora.

Nezabúdajte však, že takéto sušienky alebo chlieb by mali byť len doplnkom k vyváženej strave – ako odmena alebo občerstvenie a nemôžu nahradiť výživné jedlá.

Dobrým riešením je aj kúpa pečeného pečiva alebo pečeného jedla, napríklad SIMPLY FROM NATURE Tréningové maškrty s mäsom z jeleňa 300 g - takéto pečené maškrty by mali osloviť milovníkov chleba.

Prečo pes nemôže jesť soľ?

Soľ je nevyhnutná pre správne fungovanie takmer každého živého organizmu – stačí jej však stopové množstvo. Minimálna denná potreba soli pre psa je 10 mg na kg telesnej hmotnosti a odporúčaná dávka je 25 mg na kg - t.j. pes s hmotnosťou 30 kg by mal prijať menej ako 1 g soli denne v krmive. Toto množstvo je prirodzene prítomné v prírodnom krmive a krmive pre domáce zvieratá, takže nie je potrebné pridávať viac soli vášmu psovi v iných produktoch. Nadbytok soli navyše spôsobuje zadržiavanie vody v tkanivách, prispieva k poruchám metabolizmu, zvyšuje riziko rakoviny žalúdka, srdcových chorôb, obličiek a hypertenzie.

Prečítajte si viac o správnej výžive psov.

Natalia Bąk