40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Mená pre psy – aké kritériá by ste mali dodržiavať pri výbere mena pre psa?

Výber mena pre vášho psa môže byť skvelou zábavou pre celú rodinu! Príchod nového člena rodiny do domácnosti – šteniatka alebo dospelého psa – si vyžaduje zabezpečenie celej výbavičky a dlhé debaty o tom, ako ho vlastne budete volať! Predstavujeme krátkeho sprievodcu, ktorý vám pomôže pri výbere mena pre vášho psa. Meno pre šteniatko, psa veľkého plemena, fenku či staršieho psa už nebude problém! Existuje dokonalé meno psa?

Mená pre čistokrvných psov sú dlhé a zložité, ale našťastie si pes na nové meno zvykne. Maltipoo je charakteristické plemeno psa a je ľahké mu vybrať meno.

Meno by malo byť krátke s prípadnými zdrobneninami

Najlepšie počuteľné slová, silne intonované, ktoré dobre fungujú ako mená psov, sú tie, ktoré majú najviac jednu alebo dve slabiky. Keďže sú krátke, majú ďalšiu výhodu – dajú sa rýchlo a jednoducho vysloviť keď je to potrebné! Keď pes utečie alebo na neho z diaľky zavoláme, je oveľa lepšie zakričať krátke a presné meno ako dlhé a komplikované. Dokonalým príkladom by bolo „Čokoládka“ alebo podobné „Čoko“ alebo „Čoki“ – povedzte sami, ktoré z nich sa nám bude ľahšie kričať.

Pri výbere mena pre vášho psa sa oplatí zvážiť aj možnosť zdrobnenín. Je zrejmé, že podľa nálady oslovíme svojho miláčika buď vážne - napríklad keď robí niečo nebezpečné, alebo rozkošne a milo. Meno, ktoré vyberiete pre svojho psa, by malo mať peknú a roztomilú zdrobneninu, ako napríklad:

  • Hachiko, zdrobnenina: Hači, Haks
  • Ťapa, zdrobnenina: Ťapka, Ťapi

Meno psa - ľahký výber

Každý deň povieme milióny slov, mnohé z nich sú adresované našim psom. Rozpoznať, kedy ho priamo oslovujeme, je pomerne náročná úloha, takže na uľahčenie práce psovi je najlepšie zvoliť meno, ktoré je odlišné a nerýmuje sa s príkazmi určenými psovi. Aby si ich náš miláčik rýchlo zapamätal a pochopil, mali by byť mená psov zvučné, najlepšie vo vysokom tóne.

Zvukové a silne zakorenené mená pre psov zahŕňajú okrem iného tieto písmená:

  • R
  • Č, Ž
  • Ľ, Ť
  • G, H

Mená bez týchto písmen psy chápu, ale naučiť sa reagovať na svoje meno a rozlišovať tieto slová môže trvať trochu dlhšie.

Veselé môže byť meno pre psa, ktoré odkazuje na jeho veselú povahu.

Charakteristické meno pre psa

Meno pre psa by malo byť špecifické slovo, ktoré nepoužívame denne v našej slovnej zásobe. Bežné slovo, ktoré sa často používa, bez toho, aby malo skutočne veľký význam, psa dokáže zmiäsť a môže spôsobiť konflikt v porozumení. Najčastejšie sa to týka názvov predmetov, ako napríklad "cookie", "labka" atď. Pes si zvykne na tieto slová a neskôr nemusí reagovať na jeho volanie.

Toto pravidlo platí aj pre veľmi bežné mená psov. Ak má každý druhý pes rovnaké meno, bude ťažké zavolať svojho psa v parku alebo na ihrisku. Má to aj druhú, závažnejšiu nevýhodu – náš pes môže poslúchnuť a utiecť k cudzincovi, ktorý volá svojho psa rovnakým menom.

Z tohto dôvodu sa neodporúča pomenovať psa ľudským menom. Volanie psa „Zuzi“ alebo „Hugo“ môže spôsobiť nielen nepohodlie dieťaťu, starým rodičom či dospelým, ale môže spôsobiť aj mierny chaos a zmätok na prechádzke, keď rodič zavolá svoje dieťa a náš pes sa rozbehne k nemu.

Charakteristické mená psov sú dôležité najmä pre psov, ktorých chceme trénovať alebo s ktorými chceme pracovať. Ako už bolo spomenuté vyššie, meno by nemalo byť v žiadnom prípade podobné hovoreným príkazom alebo povelom. Rýmovanie a skratky určite sťažia učenie a oddialia celý proces učenia sa nových úloh.

Skvelé mená pre psov

Všetky pravidlá týkajúce sa výberu mena pre psa sú cenné a hodnotné, no netreba zabúdať, že zvolené meno musí byť jednoducho...cool. Budeme ho používať každý deň niekoľko krát, pravdepodobne niekoľko desiatok rokov, takže meno domáceho maznáčika nás musí osloviť a vyvolávať len príjemné asociácie.

Neodporúča sa dávať psom mená, ktoré majú urážlivé podtóny. Opatrovateľom sa takéto frázy môžu zdať niekedy vtipné, no z dlhodobého hľadiska môžu vyvolať rozpaky. Hádam nikto nechce v parku vykrikovať nejaké nadávky či neslušné slová, vysloviť ich v nemocniciach, na stretnutiach alebo ich zapísať do preukazu psa. Po prvé to spôsobí pobúrenie medzi verejnosťou a po druhé to bude jednoducho neslušné a neúctivé.

Dokonalé meno pre psa je také, ktoré odráža povahu a osobnosť psa.

Ako vybrať najlepšie meno pre psa?

Najlepšie by bolo, keby meno psa zodpovedalo jeho osobnosti, pohlaviu a vzhľadu. Niekedy už pri prvom stretnutí so psíkom vieme, aké bude mať meno a to je tá najlepšia situácia, ktorá zaručí, že takéto meno budeme milovať. Ak sme nemali takéto náhle osvietenie, môžeme si výber uľahčiť tým, že budeme venovať pozornosť:

  • pohlaviu psa - existujú mená domácich zvierat, ktoré vyhovujú obom pohlaviam, ale je ich toľko, že sa môžete venovať iba menám pre psov alebo pre sučky. Rovnako ako pri ľudských menách, ženské mená sa najčastejšie končia písmenom a.
  • plemenu psa - môžete si vybrať mená pre psov malých plemien alebo mená pre psov veľkých plemien. Dobrým príkladom by bolo meno pre maltézčana - Cukrík alebo Luna a Coco ako meno pre fenku - spájajú sa so sladkým malým psom. Názvy psov veľkých plemien sú však často určené na opis sily a veľkosti zvieraťa, ako napríklad Hero alebo Strela, teda ako rozprávková postava. Samozrejme, psa môžeme pomenovať zvrátene, t.j. čivavu nazvať „Leo“ alebo „Šelma“ a nemeckého ovčiaka – „Guľka“. Záleží len na vašej fantázii, pes sa takýmito menami určite bude pýšiť, rovnako ako jeho opatrovník.
  • špeciálnym znakom na tele psa - môže to byť škvrna na srsti, znak, jazva alebo originálna maska na tvári - to nás môže inšpirovať. Napríklad perfektné meno pre čierneho psa je "Black"
  • povaha psa môže byť taká stabilná a špecifická, že vám okamžite napadne meno pre domáceho maznáčika. "Hope", "Happy", "Fénix" a "Fire" okamžite vyvolávajú asociácie.

Pamätajte, že pes rastie a dospieva. Stojí za to mať na pamäti, že o pár mesiacov zo šteniatka veľkého plemena už nebude chlpatá gulička, ale vážený pes.

Meno pre buldoga je ľahké vybrať na základe jeho rozkošnej nemotornosti.

Ako naučiť svojho psa reagovať na nové meno?

Mať psa od malého šteniatka nám uľahčí úlohu, pretože to bude krstné meno psa a navyše dané v čase, keď sa vedomosti najlepšie a najrýchlejšie získavajú. Už po niekoľkých týždňoch šteniatko pochopí meno, ktoré sme mu vybrali.

Pri adopcii dospelého psíka z útulku pre neho často chceme iné meno. Takáto zmena je samozrejme možná, vyžaduje si to však trochu práce a trpezlivosti zo strany opatrovateľov. Pri privykaní psa na nové meno vždy, keď naň pes zareaguje – spočiatku len pohľadom na nás, pozornosťou, zdvihnutím hlavy a v neskorších fázach aj priblížením – odmeňte psa maškrtou pre psov, pohladením alebo slovnou pochvalou. Keď zaznamenáte pokrok, môžete postupne odmeňovanie vynechávať.

Mená pre čistokrvných psov sú vo svete pomenovávania psov celkom výnimkou. Zvyčajne sú veľmi dlhé, skladajú sa z niekoľkých častí označujúcich plemennú prezývku a krstné meno označené veľkými písmenami. Z pohľadu nového majiteľa psa je takýto názov s viacerými časťami málo praktický a drvivá väčšina ľudí ho chce zmeniť. Je to samozrejme možné a meno pre naše čistokrvné šteniatko vieme vymyslieť sami. Dlhé, pôvodné meno zostane v rodokmeni, ale to naše môžeme poskytnúť v zdravotnej knižke. Najdôležitejšie je, aby sa nám meno páčilo, aby naň pes reagoval a aby meno nerobilo problémy s privolaním psa a jeho kontaktovaním.

Ak máte viac ako jedného psa, je dobré dať im mená, ktoré sa dajú ľahko rozlíšiť. Zmena len jedného písmena v mene môže mať za následok, že po zavolaní reagujú obaja psy alebo dokonca celá skupina.

V blízkej dobe pripojíme aj abecedný zoznam pôvodných mien psov, ale aj tých viac či menej populárnych. Výber by malo uľahčiť rozdelenie na mená pre sučky a mená pre psov.

Pozri aj: Ako naučiť psa základné povely?

Karolína Luščíková