40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Mali by ste svojmu psovi vyčistiť zuby? Dokážete to sami?

Starostlivosť o hygienu vášho psa vždy prináša pozitívne výsledky. Venujte veľkú pozornosť zubom vášho domáceho maznáčika. Ich čistenie vzhľadom na nepríjemné následky netreba podceňovať.

Nečistenie zubov má za následok nielen nepekný vzhľad ale aj nepríjemný zápach. Zviera sa zdráha žuť aj svoje obľúbené maškrty. Takéto znaky majiteľ nemôže ignorovať. Aj pri absencii alarmujúcich signálov by ste mali navštíviť zubného lekára každých šesť mesiacov a čistenie zubov by malo byť zahrnuté do denného rozvrhu.

Zubnému kameňu sú vystavené aj psie zuby. Na čistenie zubov by sme psa mali zvykať už od šteňacieho veku.

Čistenie zubov vášho psa – oplatí sa tomu venovať čas?

Keď pes žerie, jedlo zostáva na jeho zuboch. Tie pod vplyvom prirodzene sa vyskytujúcich baktérií premenia zvyšky jedla na ľahko odstrániteľný povlak. Za týmto účelom môžete svojmu psovi dopriať maškrty, ktoré pomáhajú čistiť zuby a zároveň sú chutné a poskytujú tie správne živiny. Rovnako dobrým spôsobom je dávať prirodzené maškrty, ako sú parohy alebo nohy s kopytami. Sú skvelou pochúťkou, bez konzervantov, obohacujú stravu o živiny. Takéto maškrty sú pre majiteľa dobrou bezproblémovou metódou na čistenie zubov psa. Nedostatok pozorovania a ignorovanie problému môže viesť k tomu, že zviera bude musieť odstrániť zubný kameň v anestézii. Procedúra sa môže vykonávať mechanicky alebo ultrazvukom. Stojí za to venovať svojmu psovi chvíľku pozornosti každý deň predtým, ako mu doprajete stresujúce zážitky.


Prírodné, tvrdé maškrty vám umožňujú udržiavať ústnu hygienu vášho psa. Prírodné maškrty sa dajú použiť na rohy, kopytá, kosti zo surového mäsa a dokonca aj na mrkvu.

Metódy čistenia zubov

Existuje niekoľko spôsobov čistenia zubov psa. Niektoré vyžadujú zo strany majiteľa veľké nasadenie a iné sú založené na preventívnej starostlivosti o chrup. V druhom prípade majiteľ využíva prirodzenú tendenciu psa hrýzť a žuť. Používanie zubných hryzákov účinne pomáha čistiť povlak vďaka účinným látkam v nich obsiahnutých. Na tento účel rovnako dobre poslúžia prírodné hryzátka. Mali by ste si ich vyberať zo spoľahlivých zdrojov s dátumom spotreby. Je mimoriadne dôležité, aby výrobok nebol nasiaknutý chemikáliami. Pozitívnym príkladom môže byť jelenie parohy, ktoré priaznivo vplývajú nielen na chrup, ale aj na zdravie psa a dodávajú mu nevyhnutné vitamíny.

Ďalším spôsobom, ako si čistiť zuby doma, je čistenie zubov. Potrebujete špeciálnu zubnú pastu alebo gél pre psov a kefku. Stojí za to zaviesť pravidelné čistenie zubov, aspoň 2-3 krát týždenne. Pred čistením zubov zvyknite svojho psa na chuť zubnej pasty. Celý proces trvá len niekoľko minút. Čistenie začína lícnymi zubami (stoličky a premoláre) a potom prechádza na očné zuby a rezáky.

Keď sa ukáže, že mechanické čistenie zubov psa je príliš komplikované, odporúča sa siahnuť po tekutine na ústnu hygienu. Rovnako ako ľudia, aj zvieratá môžu používať tekutinu, ktorá odstraňuje zubný povlak a odstraňuje nepríjemný zápach. Činidlo sa pridáva do vody. Môžete si kúpiť aj prášok, ktorý sa nasype do jedla. Ďalším riešením je sprej aplikovaný priamo na zuby a ďasná psa. Pri výbere prípravku však dbajte na jeho zloženie. Dôležité je, že obsahuje chlórhexidín, ktorý účinne obmedzuje množenie baktérií a redukuje nežiaduci zápach.

V prípade tvorby zubného kameňa sa využíva mechanické čistenie zubov, ktoré prebieha v profesionálnej ordinácii. O tom, ktoré zuby sú vhodné na operáciu a ktoré sú ešte zdravé, rozhoduje veterinár. Zákrok je možné vykonať v narkóze alebo po podaní sedatív. Veterinár môže vykonať čistenie ultrazvukom. Stroj, ktorý sa na to používa, sa nazýva piezodent. Ultrazvuk zmäkčuje zubný kameň a spôsobuje jeho odstránenie. Psy s malým kameňom podstupujú ošetrenie, ktoré trvá približne 40 minút. Stredný a veľký zubný kameň je možné odstraňovať až 90 minút.


Odstránenie zubného kameňa u psov sa vykonáva v anestézii. Pravidelne kontrolujte zuby a ďasná svojho psa.

Koľko stojí odstránenie zubného kameňa u psa?

Čistenie zubov mechanicky alebo ultrazvukom prebieha v odbornej ordinácii na veterinárnej klinike. Zubný kameň sa odstraňuje mechanicky alebo prístrojom vysielajúcim ultrazvuk. Je potrebné dať psovi anestéziu, čo zvyšuje náklady na liečbu. Často však závisí od veľkosti psa a jeho povahy. Cenu ovplyvňuje počet zubov, ktoré je potrebné ošetriť a podávanie sedatív alebo sedatív.


Šimon Wisch