40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čo sa dokáže mačka naučiť a ako ju vychovať?

Pripisujú sa im vlastnosti ako nezávislosť a samostatnosť. Z toho dôvodu majitelia usudzujú, že ohľadom výcviku sa toho veľa nedá spraviť a ani sa neusilujú s tým niečo robiť. Napriek tomu môžeme u štvornohého priateľa vytvoriť mnoho požadovaných návykov. Ako vychovať mačku ?

Každý pán si už niekedy určite všimol, že domáci maznáčik hneď pribehne na zvuk šušťania obalu od krmiva. To je najlepší spôsob na výcvik mačky. Ak sa poriadne nasmeruje tento proces, štvornohého možno vychovať tak, aby bolo spoločné spolunažívanie pod jednou strechou plné radosti.


Mačiatko hryzie kôš, môže to byť spôsobené nudou alebo zúbkami, počas ktorých svrbia ďasná.


Aké faktory brať do úvahy pri výchove mačky ?

Aby bola výchova mačky úspešná, musia sa brať do úvahy jej potreby a inštinktívne správanie. Ide o podmienky, ktoré sa nedajú zmeniť, a pokus o ich modifikáciu v procese učenia sa môže skončiť zlyhaním a frustráciou majiteľa zvieraťa. Repertoár prírodných mačacích aktivít zahŕňa lov, škrabanie a označovanie svojho územia. Ak si vezmeme štvornohého pod svoju strechu, nemožno očakávať, že zmení svoju geneticky danú osobnosť, ktorá umožňuje divokým jedincom prežiť v prírodných podmienkach.

Vychovávať mačku znamená naučiť ju si plniť svoje potreby spôsobom, ktorý je prijateľný pre ľudí - nenechajte domáceho maznáčika „loviť“ na nohy spiaceho pána, ale na hračky, namiesto ničenia nábytku používajte škrabadlo. Medzi nevyhnutné prvky vzdelávania mačky patrí aj naučenie používať toaletu, určovanie zón, ktoré môže zviera považovať za svoje územie, úprava času činnosti tak, aby domáce zviera nenarúšalo spánok pána.

Zároveň treba pamätať na to, že aj najlepšie vychovaná mačka sa svojho inštinktu nezbaví. V mnohých prípadoch správnou voľbou nie je snažiť sa vášho domáceho maznáčika naučiť požadované správanie, ale napríklad správne usporiadať priestor alebo kastrácia (aby mačka neoznačovala oblasť močom). Bývanie s mačkou pod jednou strechou si do značnej miery vyžaduje akceptovanie mačacej povahy, napríklad to, že zvedavý sveta chlpáč vylezie na najvyššie police.


Ani najlepšie vychovaná mačka sa nezbaví svojho inštinktu. V mnohých prípadoch nie je správnym opatrením to, aby ste domáceho maznáčika naučili požadovanému správaniu, ale aby ste si priestor správne usporiadali.


Ako dobre vychovať mačku ?

Vychovať mačku môžete v každom veku, aj keď výcvik od prvých týždňov života prináša určite najlepšie výsledky. Mačky sú veľmi inteligentné zvieratá, ale nie sú schopné abstraktného myslenia. Pri výcviku zvyčajne môžu ovládať jednu zručnosť na raz, takže aktivity, ktoré trénujete, rozdeľte do postupností.

Základným princípom je vedome využívať pozitívne podnety a odmeňovať vhodné správanie. Výcviku neslúži nervózna atmosféra, nieto ešte trestanie za nežiaducu činnosť. Iba v pokoji a pocite bezpečia začne domáce zviera napĺňať očakávania majiteľa. Potrestaná mačka stratí v pána dôveru a v najlepšom prípade sa naučí, že nesmie robiť určité veci, keď je okolo človek.

Pri výchove mačky musíte pozorovať, čo ju najviac motivuje. Najčastejšie ide o maškrty, hoci pre mnohých jednotlivcov je dostatočne atraktívnou odmenou napr. hra s pánom. Mačka bude ochotná opakovať požadované správanie s vedomím, že bude za to odmenená. Preto počas výcviku je nutné, aby mačka pri správnom postupe dostala odmenu. Na druhej strane, nesprávne správania stačí ignorovať. Po určitom čase - na základe klasickej a inštrumentálnej úpravy - bude domáci maznáčik konať podľa naučeného vzorca, bez ohľadu na to, či bude odmenený alebo nie. Napríklad kedykoľvek zviera začne škriabať kreslo, musíte ho presunúť na škrabadlo a dať mu maškrtu. Mačka sa tak naučí, že sa jej táto činnosť vypláca a vďaka pozitívnym spojeniam sa k nej bude rada vracať.


Učenie mačiek by sa malo robiť v pokoji. Najlepšie výsledky dosiahnete pozitívnym prístupom, na mačku nemôžete pokarhať ani kričať.


Čo sa ešte oplatí naučiť mačku ?

Pri ustaľovaní podmienok si mačka zvykne na používanie toalety alebo na jedenia na vyznačenom mieste. Na rovnakom princípe môžete domáceho maznáčika naučiť reagovať na svoje vlastné meno, chodiť v postroji alebo cestovať autom. Takéto zručnosti vášmu maznáčikovi určite uľahčia sa vynájsť v rôznych situáciách a ušetria mu (a tiež človeku) nervy. Napriek tomu, že je mačka individualista, môžete ju naučiť aj veľa „trikov“, napr. skákať na kolená na povel alebo priniesť loptičku. Ak sú tieto činnosti pre zviera formou hry a vyjadrením puta s pánom, rada ich bude opakovať.


Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok