40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Mačka a novorodenec

Príchod malého človiečika doma je pre mladých rodičov, ale aj pre ich domácich miláčikov obrovskou zmenou. Existuje mnoho mýtov o vzťahoch mačiek s deťmi. Ako je to v skutočnosti? Môžu mačky a novorodenci koexistovať?

Mačky nereagujú dobre na zmeny. Sú to teritoriálne zvieratá a je pre nich relatívne ťažké prijať novú situáciu. Zmena je samozrejme prirodzenou súčasťou života a je možné na ňu mačku pripraviť, vyžaduje to však pochopenie a trpezlivosť.

Novorodenci prinášajú domov úplne nové pachy. Zvlášť nemocničné pachy sú pre zvieratá extrémne dráždivé. Malo by sa tiež pamätať na to, že dieťa je najčastejšie spájané s krikom, plačom a venovaním 100% pozornosti rodičov, ktorí predtým patrili domácemu maznáčikovi. Väčšina by sa cítila zmätená, tak ako to má pochopiť mačka?Predstavuje mačka hrozbu pre novorodenca?


Existuje mnoho mýtov, že mačky útočili, uhryzli a poškrabali malé deti. Nie je to však pravda. Mačky sú veľmi zvedavé sveta aj vaša mačka sa bude iste veľmi zaujímať o malého tvora, ktorý sa objavil na jeho území, ale neublíži mu (ak samozrejme nemá žiadne zásadné problémy so správaním, o ktorých by ste vedeli). Väčšina mačiek je buď veľmi priateľská k novorodencom, alebo od nich uteká, keď ich počuje kričať.

Mačka, ktorá pravidelne navštevuje veterinára, bola očkovaná podľa očkovacieho preukazu a je odčervená, nepredstavuje žiadne riziko ochorenia ani pre tehotnú ženu ani pre novorodenca. O toxoplazmóze ste počuli veľmi často, ale podľa výskumu je pravdepodobné, že jej šíreniu napomáha hlavne konzumácia neumytého ovocia a zeleniny, rovnako ako mäsa. V prípade: mačiek sú vektorom výkaly, ktoré by museli zostať v záchode niekoľko dní, aby sa mikróby mohli vyvinúť a predstavovať skutočnú hrozbou.

Matka drží dvojročného chlapčeka a približuje sa k nim biele malé mačiatko.Ako pripraviť domácnosť?

Zoznamovanie mačky s malým domovníkom by malo začať dlho pred pôrodom. Keď zariadite izbu pre dieťa, mačka by mala mať možnosť ju obísť, ovoňať všetko nové vybavenie a zanechať svoju vôňu. Môže sa stať, že mačka chce vyskúšať postieľku alebo prebaľovací pult ako pelech. Nechajte ju - mala by si zvyknúť na všetky novinky. Ak však nechcete, aby mačka ležala v postieľke alebo kočíku, musíte jej to okamžite oznámiť zakaždým, keď sa na ne pokúsi skočiť. Dôslednosť je vo váš prospech. V novej miestnosti je tiež dobré usporiadať miesta len pre mačky. Môže to byť napríklad polica na stenu pre mačky, posteľ (napr. na parapete), škrabadlo atď. To umožní mačke cítiť sa bezpečnejšie v doteraz neznámom priestore s novým členom rodiny. Mačke tieto všetky záležitosti dodávajú psychologickú stabilitu.

Potom čo sa dieťa narodí, ale než ho donesiete domov, nechajte jednu osobu - otca, niekoho z rodiny, priateľov - priniesť veci nasiaknuté tamtým pachom. Môže to byť oblečenie, deka alebo hračka.

Nechajte svoju mačku pokojne spoznať nového člena domácnosti. Umiestnite novonarodené dieťa na bezpečné, ale nezakryté miesto, kde môže mačka chodiť zo všetkých strán, čuchať a privítať sa svojím vlastným spôsobom.


Ako zvyknúť mačku na novorodenca?


Rovnako ako v predchádzajúcom odseku možno zoznamovanie začať ešte pred narodením prehrávaním mačke plaču a ďalších zvukov novorodenca. Najlepšie je začať s nižšími zvukmi a postupne zvyšovať ich hlasitosť.

Mali by sme tiež pamätať na to, že mačka vyžaduje nehu a pozornosť. Je zrejmé, že jej po pôrode bude nutne dostávať menej, pretože dieťa zaberá spočiatku väčšinu času. Preto by mal byť čas venovaný mačke pred pôrodom mierne skrátený, aby sa necítila odmietnutá. Napriek novým povinnostiam však na mačku v dome nemôžete zabudnúť a venovať jej čas a pozornosť, maznať sa s ňou a baviť ju.

To je nesmierne dôležité, pretože ignorované mačky bývajú depresívne. Prevencia je rozhodne lepšia ako liečba, najmä preto, že milujeme aj mačku aj novorodenca.


Mačka leží vedľa ležiaceho dievčatka, mačka sa ju snaží dráždiť, aby sa hrala.


Ak viete, že je vaša mačka nervózna a máte obavy, čo sa stane, až sa prvýkrát stretne s malým dieťaťom, možno sa budete chcieť zásobiť niektorými mačacími relaxantami. Ide o prípravky, ktoré znižujú napätie a zlepšujú náladu, napríklad:

1. bylinné prípravky

2. doplnky

3. feromóny (niektoré prípravky možno dať do zástrčky ako difuzér, vtedy uvoľňujú upokojujúcu vôňu pre mačku)

Ďalším skvelým spôsobom je priniesť si oblečenie z nemocnice a detské prikrývky, ktoré poskytnete mačke na niekoľko dní, aby si zvykla na novú vôňu, takže prvé stretnutie a privyknutie mačky na dieťa by malo prebehnúť bez väčších problémov.

Výchova dieťaťa za prítomnosti zvierat, napríklad aj plyšových mačičiek, má veľmi pozitívny vplyv na ich psychomotorický vývoj. Je dobré urobiť všetko pre to, aby sa domáci miláčik sa neobával novorodenca a aby medzi nimi vzniklo jedinečné priateľstvo.Wychowywanie dziecka w obecności zwierząt, a tym bardziej milusińskich kotów, bardzo pozytywnie wpływa na ich rozwój psychoruchowy. Warto zrobić wszystko, aby pupil od razu nie zraził się do noworodka i aby rozwinęła się między nimi wyjątkowa przyjaźń.

Marie Magiera