40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Mačka a dovolenka? Poradíme ako na to!

Čas dovoleniek sa nezadržateľne blíži, mnohí z nás si už naplánovali dlhší výlet. Čo však robiť s mačkou počas našej neprítomnosti? Nechať ju doma v opatere rodiny či priateľov, zabezpečiť pobyt v zvieracom hoteli alebo ju možno vziať so sebou? Mačky sú zvieratá, ktoré sú veľmi citlivé na stres súvisiaci s odlúčením od majiteľa, ako aj so zmenou miesta bydliska a prepravy. Aký spôsob starostlivosti o mačku počas našej dovolenky bude pre ňu ten najlepší? Poďme sa na to spolu pozrieť!

Idete na dovolenku s mačkou?

Ak sa rozhodneme ísť s domácim miláčikom na dovolenku, oplatí sa vybrať miesta, kde ho domáci privítajú. Takýchto zvieracích miest je u nás čoraz viac a oplatí sa využiť ich služby. Dovolenková výbavička pre mačku by mala obsahovať niekoľko potrebných vecí, ako sú: pelech so zásobou podstielky, krmivo pre mačky, vodítko s postrojmi alebo obojkom a štítok s adresou. Oplatí sa zobrať aj škrabadlo a taktiež by ste mali mať pri sebe zdravotnú knižku mačky a v prípade zahraničných ciest aj pas s aktuálnym očkovaním.

Počas dovolenky s mačkou býva pre ňu najviac stresujúca samotná preprava, preto neodporúčame voziť mačku autom na veľmi veľké vzdialenosti. Prepravovať by sa mala v nosiči primeranej veľkosti mačky, ktorý jej poskytne väčšiu bezpečnosť počas cesty. Mali by ste robiť časté zastávky, počas ktorých mačke dáte vodu a vezmete ju na krátku prechádzku (aby ste upokojili mačacie nervy a uspokojili jej fyziologické potreby). Dôrazne neodporúčame kŕmiť mačku počas cestovania a prekrmovať ju krátko pred odchodom, aby ste predišli zvracaniu. Samozrejme, ak nás čaká niekoľkohodinová jazda, odporúča sa pred cestou podávať ľahké jedlo. Ak je preprava pre nášho miláčika veľmi stresujúca, možno použiť sedatíva. Lepšie však účinkujú mierne upokojujúce lieky, ktoré si zvyčajne vyžadujú začatie podávania niekoľko dní pred plánovanou dovolenkou. Nespôsobujú u mačky útlm ani spánok, ale iba znižujú stres a samotná mačka zostáva pri plnom vedomí a môže počas jazdy naplno ovládať svoje telo.

Ak náš maznáčik neznáša pobyt na nových miestach, môže byť potrebné aplikovať tento typ opatrení počas celej našej dovolenky. Cez prázdniny bude náš kocúr aj tak väčšinu času tráviť v mieste nášho ubytovania, ale oplatí sa ho brať na prechádzky, ktoré mu poskytnú spestrenie oproti vysedávaniu v cudzích miestnostiach. Svojmu miláčikovi môžete kúpiť aj obľúbené hračky, aby z nudy nenarobil priveľké škody. Nezabúdajme, že naša mačka môže počas dovolenky ochorieť, preto sa vždy oplatí mať pri sebe jej zdravotnú knižku, vďaka ktorej bude mať vyšetrujúci veterinár prehľad o súčasnej liečbe a prevencii infekčných a parazitárnych ochorení.

Mačka sa povaľuje na pelechu.

Mačka sama doma?

Ak máme takúto možnosť, väčšinou je najlepšou možnosťou nechať mačku doma v opatere rodiny alebo priateľov. Zvieratko tak ušetríme stresu spojeného s novým miestom a prepravou a náš miláčik sa bude najlepšie cítiť vo svojom vlastnom priestore. Jedinou nevýhodou je výmena opatrovníkov, no aj tak je to pre mačku najoptimálnejší spôsob trávenia našej dovolenky. Opatrovateľ by mal navštíviť nášho domáceho maznáčika aspoň raz denne, aby zabezpečil, že bude mať vždy čerstvú vodu, dostatok krmiva a čistú podstielku. Samozrejme, doma by sme mali mať dostatočnú zásobu krmiva pre mačky a podstielky a opatrovateľ by mal mať prístup k zdravotnej knižke mačky. Tiež sa oplatí zanechať adresu veterinára, ktorý sa zvyčajne zaoberá naším miláčikom, ako aj najbližšiu 24-hodinovú veterinárnu ambulanciu. Najlepšou možnosťou by bolo, keby opatrovník žil s mačkou počas našej neprítomnosti, čo jej dodá väčší pocit bezpečia. Ak nemáme nikoho známeho, kto by vašu mačku mohol často navštevovať, môžeme využiť mačacie hotely. Veľa krát je to ale tá najstresujúcejšia možnosť! V hoteli sa mačka nachádza v cudzom priestore plnom vôní iných zvierat a opatrovatelia sú pre ňu úplne neznámi. Z tohto dôvodu by mal byť hotel poslednou možnosťou, ak iné možnosti nie sú možné.

Každý svoju mačku veľmi dobre pozná a vie, či je to domased alebo rodený cestovateľ. Dovolenkové plány sa oplatí prispôsobiť dispozíciám vášho miláčika. Vďaka tomu si môžete užiť skvelý oddych bez obáv o našich malých štvornohých zverencov.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Pozri aj: Výbavička pre mačku - aké doplnky pre mačku kúpiť?

Dorota Joskovjáková

Mačka sa plazí, aby išla k objektu, ktorý ju zaujal.