40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Mačací domček- čo potrebujete vedieť, aby ste postavili domček pre mačky na zimu?

V zimnom období sa už po mnoho rokov otvárajú okná pivničiek alebo dvere pre voľne žijúce mačky. Túto činnosť však nie vždy schvaľuje bytové družstvo, a preto náhradou za tento typ akcie, ktorá je stále v súlade so starostlivosťou o mačky, je výstavba zateplených domčekov. Nič nestojí v ceste, aby sme mohli niekde umiestniť takéto boxy pre mačky. Je to forma dobrého spolužitia a pomoci pre voľne žijúce mačky. V rôznych mestách sú už umiestnené takéto mačacie domčeky, aby mačkám poskytli pravidelnú pomoc.

Voľne žijúce mačky potrebujú pomoc pri prežití zimy, pomôžu búdky pre mačky vonku.

Mačací domček

Mačky milujú tesné miesta, kde sa cítia bezpečne. Odtiaľ môžu voľne pozorovať okolie a rozhodovať sa, čo budú robiť. Všetky mačky rady chodia na také miesta, aj keď sa im veľkostne nie vždy hodia. Preto je ako pelech veľmi populárny kartónový domček pre mačky.

Domáce mačky si môžu vybrať, kde si vychutnajú ďalší spánok. Voľne žijúce mačky bohužiaľ taký komfort nemajú a keď je zima, nesústredia sa len na hľadanie jedla a bezpečného miesta, ale predovšetkým na udržanie telesnej teploty. V jesenno - jarnom období, a najmä v zime, veľa mačiek, ktoré sú ponechané vonku neprežije kvôli mrazu. Potrebujú pomoc ľudí, aby sa mohli uchrániť pred mrazom, dažďom a snehom. Najlepším a veľmi jednoduchým riešením sú izolované domčeky pre mačky. Môžete si kúpiť hotové, ale môžete si ich vyrobiť svojpomocne, a to pomocou ľahko dostupných materiálov.Mačací domček na zimu

Mačací domček vonku poskytuje útočisko, ktoré by malo byť zateplené a zastrešené. Najlepší domček by mal byť vyvýšený, vchod by mal byť vyššie, aby do neho nevstupovali hlodavce, ježkovia a hmyz. Najdôležitejšia je však jeho veľkosť, mal by byť prispôsobený veľkosti mačiek - aby sa do neho ľahko dostali v rýchlosti aj behu. Príliš veľký vchod bude predstavovať riziko, že do domčeka nahliadne predátor a urobí z neho smrtiacu pascu pre mačky. Domček pre mačky by mal mať veľkosť minimálne 50 x 50 cm. Čím väčšia je skupina mačiek, tým väčší by mal byť tiež domček.

Domček pre voľne žijúcu mačku, by mal byť poriadne ťažký, aby ho nezvalil vietor. Hrúbka podlahy a stien je tiež dôležitá, čím hrubšia, tým lepšia izolácia proti chladu.

Domček pre mačky na zimu musí byť izolovaný. Najlepším materiálom na podšívku interiéru je slama, ktorá absorbuje najmenej vlhkosti. Domček pre mačky je možné izolovať aj polystyrénom a prikrývkami, ale potom by sa mal ich stav častejšie kontrolovať a vymieňať. Prikrývky by sa mali prať. Domček je dobré zabezpečiť fóliou, aby nenavlhol.

Je dobré urobiť pred vchodom do domčeku aspoň malú striešku. Zníži sa tým riziko napršania do vnútra domčeka. Do mačacieho domu je najlepšie dorobiť predsieň, ktorá zvýši bezpečnosť mačacích nájomcov, minimalizuje hluk, vietor a dážď, ktoré sa dostávajú dovnútra domčeka. Zateplený domček pre mačky s predsieňou je kompletným útočiskom, to najlepšie, čo môžeme urobiť.


Na kartónovej krabici a deke sedí mačka bez domova.Domčeky pre voľne žijúce mačky - kam ich dať?

Domček pre mačky by mal byť umiestnený na bezpečnom mieste, čo najďalej od áut - parkoviska alebo cesty. Je dobré pohľadať miesto mierne chránené stromami alebo kríkmi, ďaleko od dopravného ruchu a často využívaného terénu. Ak boli mačky predtým videné na konkrétnom mieste alebo tam boli napríklad kŕmené, je najlepšie tam tiež dať domček - v známom teréne mačky radi využijú úkryt a trochu tepla. Mačací dom by nemal byť umiestnený vedľa parkov a rozsiahlych čistiniek, kde sú púšťané psy, pretože mačky sa v prípade núdze nebudú mať kam skryť.


Vonkajší domček pre mačky - aké požiadavky treba splniť?

Bývajúc v bytovom družstve, je potrebné získať povolenie na zriadenie boxu pre voľne žijúce mačky. Ide o formálnu aktivitu, pretože bytové družstvá sú viazané humánnym zaobchádzaním so zvieratami a zákazom týrania, ako aj vytváraním plynulého spolužitia medzi ľuďmi a zvieratami. . Týranie zvierat by sa malo chápať aj tak, že mu vedome dovoľujeme zažívať bolesť a utrpenie, vrátane toho, že sa mu zakáže prístup do teplých miestností alebo vystaví mačku nepriaznivým poveternostným podmienkam (silné zrážky, nízke teploty, búrky).

Družstvá vyžadujú pravidelnú starostlivosť o domy pre voľne žijúce mačky a ich okolie, ako aj predchádzanie rozmnožovaniu mačiek. Prvým krokom by preto malo byť vždy informovanie blízkych nadácií a útulkov o prítomnosti voľne žijúcich mačiek. To poskytne príležitosť na ich podporu, možnosť získať krmivo pre mačky a pomôže ich odchytiť na kastráciu a zdravotnú kontrolu.

Väčšina družstiev očakáva aj estetickú konštrukciu domčeka pre mačky, s nenápadnými farbami. Dôležité je aj umiestnenie domčeka - mal by byť prispôsobený požiadavkám inštitúcie, ale rovnako dôležité - mačkám.


Domček pre mačky je najlepšie vyrobený z dreva a chránený pred navlhnutím.

Ako vyrobiť domček pre mačky?

Dom pre mačku je možné pripraviť niekoľkými spôsobmi, pričom sa dodržiavajú vyššie uvedené základné kritériá. Ponúkame krátky návod, ako vyrobiť domček pre mačky na zimu:

1. Pripravte si materiály na domček:

  • • fragment palety - na ktorom bude umiestnený domček, • dosky - ktoré budú konštrukciou domčeka, • sololit - na pripojenie dosiek • klince a kladivo • materiál na izoláciu búdky - najlepšie slamu a polystyrén, môžete použiť aj prikrývku alebo fragment koberca • fólia - na ochranu domčeka

2. Vytvorte rám pre mačací domček

Na sololite uložte dosky na palete, ktorá bude podlahou pre domček. Pripojte ich k sololitu klincami.3. Zateplený domček pre mačky

Usporiadajte dosky, ktoré budú stenami domčeka, a potom ich zvonku spojte s sololitom - aj s podlahou. Na vnútornú stranu dosiek položte vrstvu polystyrénu a na ňu pripojte ostatné dosky tak, aby vonkajšia vrstva bola vyrobená z obs - dosky - polystyrénu - dosky.

Nezabudnite o vstupe do búdky - môžete ho vyrezať v prednej stene domčeka alebo prednú stenu vytvoriť z kratších dosiek.

Na spodok búdky odrežte zodpovedajúci kus polystyrénu a umiestnite ho tam, položte na neho koberec alebo deku. Namiesto polystyrénu je možné použiť slamu.4. Strecha domčeku pre mačky

Strecha by mala byť dlhšia než steny domčeka, aby ste zabránili kvapkaniu na vchod. V ideálnom prípade by mala byť umiestnená pod miernym uhlom, aby voda mohla rýchlo opadať.5. Zateplený domček pre mačky s predsieňou

Ak máme k dispozícii viac materiálov, je najlepšie vyrobiť pre mačky na zimu väčšiu búdku. Dobrým riešením je tieto časti rozdeliť a vytvoriť tak menšiu miestnosť podobnú predsieni. Tým sa zabráni prievanu alebo vlhkosti v hlavnej komore. Ak je to potrebné, v takom vestibule môžete dočasne umiestniť (napríklad počas silných dažďov) misky s vodou a jedlom.6. Všetky domy pre voľne žijúce mačky zabezpečte fóliou.


7. Na paletu okolo domu je možné položiť niekoľko ťažších kameňov pre lepšiu stabilitu.Mačky sú národným pokladom. Kvôli vysokému bezdomovectvu by mali byť kastrované a nemali by sa ďalej rozmnožovať, ale o tieto už žijúce mačky by sme sa mali starať a predchádzať ich utrpeniu.Karolína Luščíková