40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Lymfóm u mačiek - príznaky, diagnostika a liečba.

Lymfóm u mačiek je jednou z najvážnejších chorôb tohto druhu. Útočí na domáce zvieratá pomerne často, a preto je také dôležité šíriť o ňom povedomie a všeobecné poznatky. Má rôzne formy a vyznačuje sa odlišným priebehom a stupňom ochorenia.

Lymfómy tvoria až 20% všetkých druhov zhubných nádorov u mačiek. Zistite, ako bojovať s neviditeľným nepriateľom. V tomto článku nájdete informácie o tom, aké typy lymfómu existujú, ako sa choroba prejavuje a ako liečiť lymfóm.

aké sú typy lymfómu ?

Lymfóm - aké sú jeho typy?

Lymfóm je zhubný nádor, ktorý nenapáda jeden konkrétny orgán alebo časť tela. Vyskytuje sa v mnohých odrodách, pričom hlavným rozdielom je časť tela, ktorá je postihnutá touto chorobou. V závislosti od konkrétneho typu spôsobuje rôzne príznaky, jeho liečba je často odlišná a samotný nádor môže mať iný stupeň malignity. Takže rozlišujeme Lymfóm:

· Brušný tráviaci lymfóm: (najčastejšie tenké črevo, menej často žalúdok a hrubé črevo),

· Mediastálny lymfóm,

· Multicentrický lymfóm: (napáda mnoho orgánov a tkanív súčasne, vrátane lymfatických uzlín, pečene alebo kostnú dreň),

· Renálny lymfóm,

· Nasofaryngeálny lymfóm (nosovo-hrdlový)

· Očný lymfóm,

· Nervový lymfóm (napáda centrálny alebo periférny nervový systém),

· Kožný lymfóm,

Príznaky lymfómu

V závislosti od toho, aký typ ochorenia (z vyššie uvedených) postihol nášho domáceho miláčika, jeho príznaky môžu byť úplne odlišné a priamo naznačujú progresívnu dysfunkciu postihnutého orgánu.

Medzi príznaky tráviaceho lymfómu patria: chronické zvracanie a hnačky, strata chuti do jedla, strata hmotnosti, oslabenie a zväčšenie brušného obrysu. Okrem toho môžu tiež nastať problémy s vylučovaním. V prípade mediastinálneho lymfómu sú najbežnejšími príznakmi: kašeľ a dýchavičnosť, tekutina v hrudnej dutine, početné opuchy hlavy, hrudníkových končatín a krku, ako aj oslabenie. Multifokálny lymfóm spôsobuje predovšetkým zväčšenie lymfatických uzlín. Renálny lymfóm spôsobuje zlyhanie obličiek. Preto choré zviera vykazuje zvracanie, hnačky, zvýšený smäd, anúriu alebo polyúriu, dehydratáciu a chudnutie. Lymfóm ovplyvňujúci oblasť nosa a hrdla naopak spôsobuje problémy s dýchaním, dýchavičnosť, kýchanie a výtok z nosa a očí (vrátane nadmerného slzenia). Pokročilý vývoj tohto nádoru môže tiež viesť k deformácii tváre a k propóze očí. Zmeny vo veľkosti a tvare zrenice, šedý zákal, exophthalmos a akékoľvek zmeny na rohovke a okolo očí sú zasa príkladmi príznakov očného lymfómu. Pri nervovej forme lymfómu majú zásadný význam neurologické príznaky. V prvom rade je potrebné spomenúť kŕče, agresivitu, parézu, paralýzu, poruchy vedomia, ako aj problémy s vykonávaním akýchkoľvek pohybov (tzv. inkoherencia). Erytematózne uzliny alebo plaky, ako aj silné svrbenie sú alarmujúcimi príznakmi, ktoré môžu naznačovať vývoj kožného lymfómu u štvornožca.

Lymfóm u mačiek

Lymfóm mačiek - prognóza

Majitelia mňaukajúceho štvornožca, ktorému bol diagnostikovaný lymfóm, sa často pýtajú na jeho prognózu. Všeobecná a univerzálna odpoveď samozrejme nie je možná, pretože závisí od podrobných diagnostických údajov, ako je typ lymfómu a jeho anatomická forma, ako aj stupeň malignity. Veľký význam má aj vek mačky, celkový zdravotný stav a anamnéza, imunologický stav a imunita (veľmi dôležité je v tomto prípade či mačka nebola predtým infikovaná vírusom leukémie), čas diagnostiky a terapie a samotná skutočnosť. ako bude váš miláčik reagovať na prijaté opatrenia. Pri lymfómoch tiež platí všeobecné pravidlo o rakovine, že čím skôr sa diagnostikuje, tým lepšia a účinnejšia bude liečba. K remisii lymfómu (t.j. obdobie, v ktorom nie sú žiadne objavy choroby) dochádza po chemoterapii u približne 70% liečených mačiek. Ak sa použije režim viacerých liekov, väčšina domácich miláčikov prežije 6 až 9 mesiacov, zatiaľ čo 20% z nich prežije viac ako rok. Bez akejkoľvek liečby sa životnosť drasticky skráti a bude trvať od 4 do 8 týždňov.

Liečba lymfómu - ako to vyzerá?

Najskôr je potrebné vedieť, že liečba lymfómu nespočíva v úplnom vyliečení, pretože ide o nevyliečiteľné ochorenie. Použitím vhodných opatrení sa má spomaliť alebo úplne potlačiť vývoj ochorenia, a zároveň by sa štvornohý pacient mal udržať v maximálnej pohode. Liečba lymfómu môže mať formu chemoterapie viacerými liekmi (toto je najčastejšie používané riešenie), rádioterapie alebo chirurgického zákroku na odstránenie nádoru. Výber vhodného prostriedku závisí od typu ochorenia a stavu pacienta, ako aj priamo od odporúčania ošetrujúceho lekára. Liečba môže byť doplnená regeneračnou terapiou, vhodnou stravou a bojom proti vznikajúcim bakteriálnym infekciám.

Lymfóm je jednou z najbežnejších a najvážnejších chorôb mačiek. Preto nesmieme podceňovať žiadne príznaky, aby bolo možné s liečbou začať v čo najskoršom štádiu ochorenia.