40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Labradorský retríver - najdôležitejšie informácie o plemene

Labradorský retríver je jedným z najpopulárnejších plemien. Všetko vďaka úžasnej povahe týchto štvornožcov. Sú mimoriadne inteligentní. Vyznačujú sa nadšením, veselou povahou a jemnosťou. Majú vysoko vyvinuté adaptačné schopnosti.

Labradorský retríver je veľmi talentovaný pes v mnohých oblastiach. Môže vykonávať mnoho funkcií. Okrem toho, že je vynikajúcim rodinným spoločníkom, používa sa aj ako aportér počas lovu. Často je to pomocný pes pre ľudí bojujúcich s rôznymi chorobami alebo záchranár. Labradorský retríver rád trávi čas aktívne, obzvlášť má rád vodné športy.

Labradorský retríver miluje prácu s ľuďmi, je perfektný ako plavčík, strážca, asistent alebo dokonca ako policajný pes - stopovací pes.

Labradorský retríver - história plemena

V klasifikácii FCI sú labradorskí retrieveri uvedení v skupine 8 - Retrivre, sliediče a vodné psy v sekcii 1 - Retrívre. Toto plemeno je pôvodom z juhu Newfoundlandu. V Európe sa objavil v roku 1870 vďaka lordovi Malmesbury, ktorý ho začal chovať vo Veľkej Británii. Labradorský retriever sa v minulosti používal na prácu na rybárskych člnoch. Pomáhal vytiahnuť siete, zachránil topiacich sa ľudí, aportoval veci vyhodené cez palubu. Dodatočne bol poľovníckym psom. Prípadne ho volali pes sv. Jána. Pomerne často sa zamieňa so zlatým retrieverom.

Labradorský retríver - postava

Labradorský retríver je pomerne veľký pes. Dospelí jedinci dosahujú: sučka výška 54–56 cm a telesná hmotnosť 30–35 kg a pes výška 56–60 cm a telesná hmotnosť 35–40 kg. Labradorský retríver má silné a pevné telo, širokú lebku, dobre vyvinutý hrudník, silné a široké zadné končatiny. Jeho srsť je hustá, na dotyk trochu drsná, krátka a priliehavá. Pozoruhodná je veľmi hustá podsada, ktorá neprepúšťa vlhkosť. Srsť je jednofarebná. Môže to byť čokoládová, čierna alebo piškótová. Zástupcovia tohto plemena majú stredne veľké hnedé alebo orieškové oči, uši nie príliš veľké, posadené dosť dozadu a priliehajúce k hlave. Charakteristický je vzhľad chvosta labradorského retrievera - je stredne dlhý, od základu veľmi hrubý, ku koncu sa zužuje, pokrytý hustou, hrubou a krátkou srsťou.

Labradory sa dodávajú v troch farebných odrodách - sušienky, jednofarebné čierne a hnedé. Ich vlasy nie sú náročné, môžete ich z času na čas vyčesať a vytrhnúť odumreté vlasy. Labradory majú nepremokavú podsadu.

Labradorský retríver - správanie a povaha

Labradorský retríver je úžasný maznáčik. Štvornožce tohto plemena sú veľmi naviazané na ľudskú rodinu a radi s ňou trávia čas. Labradorský retríver sa rád hrá. Preto je dobré vybaviť sa niekoľkými vychytávkami, ktoré mu spestria voľný čas. Vďaka jeho vysokej inteligencii môžete zvoliť interaktívne hračky, ktoré súčasne ovplyvnia psychický a fyzický vývoj. Príklady TRIXIE Hra pre psa - tréning pamäti, TRIXIE Dog Activity SNIFFING CARPET 50 x 34 cm. Kvôli ich láske k pohybu dobrým nápadom budú aportovacie hračky napr. PULLER Midi Dog Fitness ring pre stredne veľkého psa, 23 cm, TRIXIE Frisbee DOGGY 18 cm, TRIXIE Gumová hračka Sporting Jumper na lane.

Kvôli ohromnému množstvu energie a spontánnosti je dobré poskytnúť psom tohto plemena veľa pohybu. Na verejných miestach je najlepšie nasadiť postroj a vodítko. Psy tohto plemena tolerujú iné domáce zvieratá. Perfektne vychádzajú s deťmi. Sú pri nich veľmi chápaví a trpezliví, nemalo by sa to však zneužívať.

Labradory sa dožívajú v priemere až 15 rokov. Veľkú pozornosť treba venovať ich stravovaniu - majú sklon k nadmernej hmotnosti, čo významne zvyšuje riziko dysplázie a iných ochorení pohybového aparátu.

Labradorský retríver - zdravie, potreby, starostlivosť

Priemerná dĺžka života labradorského retrievera je 10 - 14 rokov. Zástupcovia tohto plemena môžu trpieť dedičnými chorobami očí a dyspláziou bedier a lakťov, čo vedie k problémom s pohybom. Prejavujú sa u nich značné predispozície na torzie žalúdka, plynatosť a priberanie na váhe. Najlepšie je podávať im kvalitné hotové krmivo určené pre veľké plemená alebo pre toto konkrétne plemeno, ako napr. EUKANUBA Adult Breeds Specific Labrador Retriever Chicken 2.5 kg, HAPPY DOG Fit & well senior 4 kg,FARMINA N&D Low Grain Dog Lamb & Blueberry Puppy Medium & Maxi 12 kg. Starostlivosť o labradorského retrievera nie je náročná. Stačí ho raz týždenne vyčesať. Užitočné v tom budú napr. FURMINATOR Undercoat deShedding pre krátkosrstých psov – Medium, FURminator FURflex sada pre psov rozmer M.. Je dôležité chodiť na preventívne prehliadky a pravidelné čistenie uší, na ktoré môžete použiť napr.8IN1 Ear cleansing pads - Čistiace utierky na čistenie uší 90 ks , TRIXIE Ušné kvapky pre psov i mačky 50ml.