40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Kúpanie psa. Prezradíme, ako presvedčiť psov, aby sa radi kúpali, akú kozmetiku používať a ako často kúpanie opakovať!

Kúpanie je jedným zo základných krokov hygieny psov. Ako často treba psov kúpať a od čoho závisí ich hygiena? Je jedno, aké šampóny používame? Ako efektívne presvedčiť psa, aby sa okúpal? Ublíži príliš veľa kúpania môjmu psovi? Poďme sa na to spoločne pozrieť!

S láskavým postojom psov ku ich kúpaniu je to veľmi komplikované. Niekedy kúpanie pokojne tolerujú, no sú aj psy, pre ktorých je sprchovanie vrcholným trestom. Najhoršie je, ak sa nechuť kúpať vyskytuje u psov, ktorý sa milujú váľať v špinavých kalužiach alebo v horšom prípade na iných, často zapáchajúcich miestach. Ako často by ste teda mali kúpať svojho psa, aby ste si zabezpečili jeho (a vaše) pohodlie? Môže byť príliš časté kúpanie psa škodlivé?


S láskou ku kúpaniu psov je to komplikované. Niekedy to znášajú pokojne, no nájdu sa aj psi, ktorí ich chytajú sprchovanie vrcholným šrotom. Najhoršie, keď netreba kupovať, to uvidia tí psy, ktorý sa milujú váľať v špinavých kalužiach alebo v horšom prípade na iných, často zapáchajúcich miestach. Ako často by ste mali kúpať svojho psa, aby ste ho (a vás) ochránili?


Ako často by ste mali kúpať šteniatko?

Mladé šteniatka nepotrebujú kúpeľ prvých pár týždňov. O ich čistotu sa väčšinou stará ich mama. Potom, čo prídu k nám domov (zvyčajne majú 10-12 týždňov), stojí za to dať im čas, aby sa usadili a cítili sa bezpečne. V ťažkých prvých dňoch im určite pomôže aj mamina psia vôňa prítomná na ich srsti. Na začiatku sa oplatí umývať ich iba v prípade potreby. Potrebné je však vyčistiť im oči, ústa alebo labky. Odkladanie prvého kúpania je dobré aj pre imunitu šteniatka. Preto je prvé kúpanie najlepšie pre 3-4 mesačného psíka – najlepšie takého, ktorý už má za sebou všetky očkovania. Výnimkou je, keď si zoberieme psíka zo zlých chovateľských podmienok alebo z útulku – v tomto prípade sa oplatí psa okúpať, aby sme ho zbavili všetkých mikroorganizmov a baktérií.

Prvé kúpanie psa

Prvé kúpanie šteniatka je veľmi dôležitá udalosť. Často od neho závisí neskorší postoj nášho psa ku kúpeli. V prvom rade je potrebné zabezpečiť, aby prebiehal v pokojnej atmosfére. Psa do kúpania nenúťte! Zo začiatku ho iba jemne kropte vodou. Ak vidíte, že sa váš pes veľmi bojí, prestaňte s kúpeľom a skúste to opäť o pár dní. Užitočné môžu byť aj maškrty pre psa – vďaka nim bude čas kúpania pre psa spojený s odmenou.

Psy by sa mali kúpať pri teplote cca 37 stupňov C. Dôležité je, aby stáli na protišmykovej podložke, aby sa cítili bezpečne a aby sa nezranili pri náhodnom pošmyknutí. Po kúpeli je potrebné psa dôkladne utrieť uterákom a v prípade dlhej srsti dodatočne vysušiť fénom (použité radšej chladivý vánok).

Pri kúpaní šteniatka je tiež dôležité používať jemné šampóny určené pre šteniatka. Ide o veľmi jemnú kozmetiku, ktorá chráni citlivú pokožku a jemnú srsť vášho šteňaťa.

<a href="https://fera.pl/kosmetykidlapsa/">Zobacz ofertę szamponów dla psów</a>


Ako často by ste mali kúpať dospelého psa?

Frekvencia kúpania dospelého psa závisí od jeho typu srsti, aktivity a životného štýlu. Inú pravidelnosť bude vyžadovať psík, ktorý vychádza von len na pokojné prechádzky a inú pes športovec. Iný je pes s dlhou srsťou a iný krátkosrstý. Napokon záleží aj na subjektívnych pocitoch majiteľa – najmä ak pes spí v spoločnej posteli.

Predpokladá sa, že väčšina psov by sa nemala kúpať častejšie ako každé 3 - 6 mesiacov - s výnimkou tých plemien, ktoré vyžadujú častejšie kúpanie kvôli svojej jedinečnej štruktúre srsti. Ako často by ste teda mali kúpať svojho miláčika? Všetko závisí od toho, ako váš chlpáčik vyzerá. Ak má dlhšiu srsť, bud si vyžadovať častejšie kúpanie. Ak je naopak krátkosrstý, bude ho potreba častejšie česať alebo umývať vodou bez šampónu.

Vždy s oplatí opláchnuť psa čistou vodou vždy po kúpaní v rieke, rybníku alebo mori, aby sa z neho odstránili všetky nečistoty.

Aktívny pes, ktorý miluje plávanie by sa mal kúpať častejšie.


Ako okúpať maltézskeho psíka, jorkšíra alebo ši-cua?

Hodvábna srsť týchto plemien si vyžaduje špeciálne umývanie. Svojou štruktúrou pripomína ľudský vlas, a preto nečistoty do nich ľahšie preniknú a uväznia sa. Maltazák má navyše bielu srsť, na ktorej je viditeľná akákoľvek nečistota. V prípade týchto plemien systematické kúpanie každý párny týždeň-dva nezaškodí, ba je dokonca nevyhnutnosťou pre udržanie ich srsti a kože v dobrej kondícii. Psov týchto plemien je potreba umývať rovnako ako všetky ostatné. To predstavuje umývanie vo vode s teplotou cca 37 stupňov C, s použitím prípravkov určených pre tieto plemená - šampóny a kondicionéry. Po kúpaní je potrebné psa vysušiť chladným vzduchom fénu a srsť dôkladne vyčesať.

Ako vybrať správny šampón pre psa?

Ponuka kozmetiky pre psov, šampónov a kondicionérov je veľmi bohatá. Pri výbere stojí za to riadiť sa vysokou kvalitou a zodpovedajúcim typom srsti vášho miláčika. Správne zvolené šampóny pre psy dokáže zviditeľniť farbu a štruktúru srsti. Dodajte jej jemnosť a lesk! Sortiment šampónov pre psy zahŕňa aj šampóny antialergické, proti lupinám a suché šampóny pre psy. Tie sa hodia, keď chceme rýchlo osviežiť srsť psa, bez potreby kúpania. Skvelé využitie má napríklad u chorých psov alebo psov, ktor sa boja vody.

Čo robiť, keď sa pes nechce kúpať?

Neochota kúpania u psov nie je nezvyčajná. Môže to vyplynúť zo zlých skúseností s kúpaním alebo zo stresu pred niečim novým. V tomto prípade sa oplatí psíka na kúpeľ navyknúť po malých krôčikoch. Na začiatku ho nechajte zvyknúť si na kúpeľňu, jemne si spoločne namočte labky, ukazujte mu tečúcu vodu a potom mu jemne ovlhčite vodou bruško a krk. Nebojte sa odmeňovať pokroky a pokojné správanie psa, kľudne aj zakaždým skvelými maškrtami pre psy. Ako pri každom tréningu, aj tu je kľúčom k úspechu trpezlivosť. Ak sa v niektorej fáze váš pes zľakne a chce utiecť, nedržte ho v kúpeľni nasilu a nenúťte ho kúpať sa. Nechajte ho utekať a skúste to znova o pár dní. Maškrty pre psy, pocit bezpečia a trpezlivé zvykanie psa na kúpeľ po určitom čase určite prinesie želané výsledky.

Natália Baková

Pozri aj: Strihanie psa doma a v salóne - pravidlá, výhody a nevýhody