40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Koronavírus u psa - je možné sa nakaziť covidom-19 od zvieraťa?

Psi sa nedokážu nakaziť koronavírusom SARS-CoV-2. Vírus nedokáže preniknúť do jadra psích buniek a nedokáže sa preto rozmnožiť. Počas epidémie sú preto psi pre človeka bezpečnými kumpánmi. Určité preventívne opatrenia treba však dodržiavať.

Psi môžu trpieť chorobami spôsobenými koronavírusmi. Koronavírusy predstavujú veľmi širokú, rôznorodú, dávno známu skupinu patogénov s obdobia pred COVIDOM-19, ktorá vypukla v decembri 2019 v Číne. Psí koronavírus môže napadnúť črevá alebo dýchacie cesty Vášho domáceho maznáčika a vyvolať mierne príznaky choroby. Je to však úplne iný druh vírusu ako SARS-CoV-2. Podľa stanoviska Svetovej Zdravotníckej Organizácie a iných orgánov verejného zdravia neexistujú dôkazy o tom, že by sa psi mohli nakaziť COVIDOM-19 a byť potenciálnym zdrojom infekcie pre človeka.


Môže sa pes nakaziť koronavírusom?

Patogén spôsobujúci COVID-19 je špecifický typ koronavírusu, ktorý môže spôsobovať príznaky závažného ochorenia hlavne dýchacích ciest, ale jedine u ľudí. Pes, ktorý je v kontakte s nakazenou osobou na SARS-CoV-2, sa nemôže nakaziť. DNA psa je natoľko odlišné, že vírus ho nedokáže použiť v bunkách organizmu psa na rozmnožovanie.

Na sociálnych sieťach sa šíri veľa nepravdivých informácií o prenose koronavírusu SARS-CoV-2 psami. Tieto informácie sú zavádzajúce a nemali by ste podľahnúť nekalým praktikám ľudí, ktorí profitujú zo skutočnosti, že ľudia sú ochotní podniknúť akékoľvek kroky na ochranu v boji proti epidémii. Nemusíte kupovať drahé prostriedky na zamedzenie nakazenia sa od domácich zvierat, pretože takéto nebezpečenstvo prakticky neexistuje. Pri kontakte so psami by ste mali používať zdravý úsudok a základnú hygienu.


Je možné sa nakaziť koronavírusom od psa?

Zdravý človek by sa nemal obávať nakazenia COVID-19 od svojho domáceho miláčika, pretože sa u psov táto choroba nerozvíja. Určité preventívne opatrenia treba však zachovať. Počas vychádzky by nemalo dôjsť k samovoľnému pohybu psa a hlavne ku kontaktu s cudzími osobami, ktorých zdravotný stav nie je známy. Po pohladení psa, ktorý sa ocitol mimo domu, sa odporúča dôkladné umytie rúk. Prečo sa tieto preventívne opatrenia odporúčajú?

Koronavírus SARS-CoV-2 za priaznivých podmienok môže prežiť mimo ľudského tela niekoľko desiatok minút. Na srsti psa alebo na jeho sliznici sa môže nachádzať malé množstvo vírusov, ak bol pes v kontakte s nakazenou osobou, napr. v miestnosti, kde osoba kýchala. Doba prežitia SARS-CoV-2 v takýchto podmienkach nepresahuje 30 - 40 minút. Po uplynutí tejto doby je kontakt so zvieraťom pre zdravého človeka úplne bezpečný.


Môže byť pes v blízkosti chorého človeka?

Aj keď psi nemôžu dostať COVID-19, často sú nositeľmi iných charakteristických mikróbov svojho druhu. Pre zdravého človeka nie sú nebezpečné. Pokles imunity spôsobený koronavírusom však môže mať za následok oslabenie reakcie organizmu na patogén pochádzajúci od psa. V dôsledku toho sa niekedy vyskytne sekundárna infekcia, ktorá zvyšuje zdravotné riziko a ohrozenie života osoby nakazenej COVIDOM-19. Ľudia nakazení SARS-CoV-2 by sa mali preto zamyslieť nad odovzdaním maznáčika do dočasnej starostlivosti na obdobie liečenia.


Anna Dobroňová


Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok