40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Koronavírus SARS-CoV-2 - ovplyvňuje globálna epidémia mačky?

Epidémia koronavírusu neovplyvňuje domáce zvieratá, napr. mačky. Podľa stanoviska Svetovej Zdravotníckej Organizácie, v súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že by domáce zvieratá mohli ochorieť na COVID-19. Človeka tiež nemôžu ohroziť.

Koronavírus spôsobuje u mačiek FIP - infekčná peritonitída. Je to nevyliečiteľná, smrteľná choroba. Za jej vývoj je však zodpovedný úplne iný typ patogénov ako SARS-CoV-2 šírený medzi ľuďmi. Existuje veľmi veľa druhov koronavírusov. Ich pôvod bol známy už dávno pred súčasnou epidémiou. FCoV je mačací koronavírus, ktorý napadá mačky; je neškodný pre človeka a iné zvieratá.


Prečo sa nám môže zdať, že mačky prenášajú nákazu koronavírusu?

Epidémia koronavírusu (COVID-19), ktorá zasiahla už 156 krajín sveta vrátane Slovenska, sa začala v Číne vo Wu-chane v polovici decembra. Divoké zvieratá sú považované za jeden z najpravdepodobnejších zdrojov infekcie. Ich konzumovanie je miestnou tradíciou. To viedlo k domnienke, že mačky môžu byť tiež nositeľmi vírusu. Táto teória rozšírená cez sociálne média nenašla však svoje opodstatnenie. Možnosť výskytu koronavírusu SARS-CoV-2 u mačiek a jeho medzidruhový prenos medzi zvieratami a ľuďmi je v rozpore so všetkými orgánmi, vrátane Svetovej Zdravotníckej Organizácie (WHO), Amerických centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) alebo Krakovskej spoločnosti pre starostlivosť o zvieratá.

Zatiaľ existuje iba jedna zmienka o nákaze domáceho zvieraťa vírusom SARS-CoV2 - vírus bol potvrdený u psa, ktorého majiteľ bol nakazený vírusom COVID-19. Našli sa však iba mizivé množstvá patogénu, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou dostali na sliznicu štvornohého cez kontakt so zárodkami pána. U zvieraťa sa nevyvinuli žiadne klinické objavy, čo podporuje hypotézu, že psy a mačky netrpia koronavírusom COVID-19.


Môžu sa ľudia nakaziť koronavírusom od mačiek?

Mačkám nehrozí riziko nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, preto nemôžu byť nositeľmi COVIDU-19. WHO však odporúča opatrnosť pri kontakte s voľne pobehujúcimi mačkami. Je nepravdepodobné, aby sa vírus preniesol na telo zvieraťa. Môže sa však stať, že patogény krátkodobo prežijú na srsti mačky, ak prídu do styku s nositeľom koronavírusu (podobným spôsobom sa môžete nakaziť z predmetu, ktorého ste sa práve dotkli). V takejto situácii sa dá infekcii zabrániť dodržaním základných hygienických pravidiel - po kontakte s mačkou si starostlivo umyte ruky mydlom a vodou. Tieto pokyny by mali dodržiavať aj ľudia infikovaní koronavírusom. Choroba oslabuje prirodzenú imunitu. Po pohladení mačky si musíte umyť ruky, aby ste sa nenakazili bežnými baktériami, ako je Escherichia coli alebo Salmonella, ktoré sa môžu prenášať medzi domácimi zvieratami a ľuďmi.


Mali by byť mačky chránené pred koronavírusom?

Väčšina informácií na internete v súvislosti s ochranou mačiek pre koronavírusom je nepravdivých. Odporúča sa napr. mytie labiek, nevyprevádzať ich z domu atď. Šírenie tohto druhu informácií je prínosom pre nepoctivých obchodníkov. Napríklad v Číne vymysleli masky pre domácich miláčikov, ktoré ich údajne chránia pred epidémiou. Naozajstný nepriateľ pre mačky je nedostatok ľudskej predstavivosti. V izolovaných čínskych mestách zomierajú tisíce zvierat od hladu a smädu, pretože ich chovatelia nechali bez dozoru vo svojich domovoch. Kvôli historkám o možnosti nakazenia sa koronavírusom od mačiek a psov sa veľa majiteľov rozhodlo uspať svoje domáce zvieratá alebo ich opustili. V období epidémie by mačky mali byť chránené pred smutným osudom zvierat Číne - bez ohľadu na nepokoj o svoje vlastné zdravie a o zdravie svojich príbuzných, treba pamätať na potreby domáceho maznáčika, ktorý je úplne závislý na človeku.Anna Dobroňová

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok