40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Konjunktivitída u psa - príčiny, príznaky, liečba

Konjunktivitída u psa výrazne sťažuje každodenné fungovanie zvieraťa a znižuje kvalitu života. Choroba je sprevádzaná oftalmickými a systémovými príznakmi. Jeho vzhľad si vyžaduje návštevu veterinárneho lekára a odbornú starostlivosť o psa. Je veľmi dôležité vyčistiť oči.

Konjunktivitída u psov je pomerne bežný stav. Neliečenie môže mať za následok vážne následky v podobe čiastočnej alebo dokonca úplnej straty zraku. Ochorenie môže mať rôznu etiológiu. Pri jej liečbe a prevencii zohráva významnú úlohu očná hygiena.

Pokiaľ ide o konjunktivitídu u psa, je veľmi dôležité rýchlo diagnostikovať a odstrániť príčinu problému. Zvyčajne je potrebné zaviesť farmakologické činidlá a pravidelne umývať oči.

Symptómy konjunktivitídy u psov

Konjunktivitída u psa sa môže vyvinúť v jednom alebo oboch očiach. Hlavným príznakom je slzenie, v dôsledku čoho je srsť okolo oka neustále mokrá. Pod viečkom je zápalový exsudát. V dôsledku toho akumulácia spáči – týmto spôsobom sa oko snaží vyčistiť. Tieto opacity môžu byť sprevádzané hnisavým alebo seróznym výtokom. Konjunktivitída u psa sa navyše prejavuje hyperémiou, začervenaním alebo opuchom spojoviek, škúlením, šúchaním labiek do očí alebo trením o predmety. V závažných prípadoch môže ochorenie viesť k prepadnutiu očnej gule, spastickej kontrakcii viečok, vyčnievaniu tretieho viečka alebo vzniku hrčiek na jeho zadnej ploche. Okrem problémov s očami môže zviera trpieť systémovými príznakmi, ako je slabosť, apatia a zvýšená teplota.

Príčiny konjunktivitídy u psov

Zápal oka u psa je oftalmologický problém rôznej etiológie. Jeho pôvodcom môžu byť vírusy, najmä vírus psinky, herpesvírus typu 1, adenovírus typu 2. Ochorenie môže byť aj alergické a prejaví sa ako dôsledok precitlivenosti imunitného systému. Ochorenia sa môžu ukázať ako dôsledok kontaktu štvornožca s alergénmi, na ktoré je alergický. U psov sa môže vyvinúť konjunktivitída aj v dôsledku prítomnosti cudzieho telesa v oku. Môže byť vonkajší (napríklad úlomok predmetu alebo prach) alebo vnútorný. V druhom prípade hovoríme o podráždení očnej sliznice abnormálne rastúcimi mihalnicami alebo zloženým viečkom. Mechanické poškodenie je potom zodpovedné za zápal spojiviek u psa. Bakteriálna etiológia ako primárna príčina je zriedkavá. Tieto mikróby sa zvyčajne vyvíjajú po predchádzajúcom poranení alebo vírusovej infekcii. Najčastejšie sa zistí chrípka, streptokoky, stafylokoky. Zápal oka u psov môže byť tiež chemický a môže sa vyvinúť v dôsledku vystavenia sa výparom, dymu, chemikáliám, mastiam alebo krémom, ktoré by sa nemali aplikovať na oblasť očí. Zriedkavé je ochorenie spôsobené inváziou parazitov.

Konjunktivitída u psa - predispozícia

Zvýšené riziko zápalu spojiviek sa týka psov brachycefalických plemien, so sploštenou papuľou a plytko posadenými očami, ktoré sa pre svoju vypuklosť nedokážu účinne chrániť pred vonkajšími faktormi. Ďalšou skupinou s predispozíciou na zápal spojiviek sú psy s dlhou srsťou, ktoré môžu oko mechanicky dráždiť. Zvieratá žijúce v skupine sú tiež náchylnejšie na tento neduh kvôli ľahšiemu šíreniu infekčných agens medzi nimi. Medzi plemená, u ktorých sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinie konjunktivitída, patrí Shih Tzu, Pekingese, Yorkshire teriér, Pudel, kokeršpaniel, francúzsky buldog, boxer a anglický buldog.

Liečba konjunktivitídy u psov

Liečbu konjunktivitídy vášho psa by mal vykonávať veterinárny lekár, pretože sa bude mierne líšiť v závislosti od toho, čo ju spôsobilo. Napríklad bakteriálne ochorenie bude vyžadovať použitie antibiotík, zvyčajne vo forme mastí, očných kvapiek alebo systémových antibiotík. Pri alergiách bude vhodné vyhnúť sa senzibilizačnému faktoru a niekedy aj farmakoterapii a pri mechanickej traume odstrániť dráždivý faktor. Bez ohľadu na etiológiu ochorenia by opatrovatelia mali pamätať na pravidelné čistenie očí svojho domáceho maznáčika. Na tento účel môžete použiť hotové prípravky vo forme namočených obrúskov alebo ich umyť fyziologickým roztokom či prevarenou vodou a jemne utrieť sterilným gázovým tampónom. Harmanček sa nesmie používať vôbec.

Laura Buganská