40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Komondor (maďarský ovčiak) - najdôležitejšie informácie o plemene

Komondor, tiež známy ako maďarský ovčiak, je to pes s charakteristickým vzhľadom. Jeho srsť je stočená do šnúrok v tvare dredov a podľa vzoru plemena môže byť iba slonovinová. Maďarský ovčiak, ako sa mu tiež hovorí, má dosť ťažkú povahu, preto nejde o plemeno vhodné pre každého.

Komondor je veľký pes s dlhou srsťou. Má veľmi silný strážny inštinkt a mierny lovecký inštinkt. Nepreukazuje veľmi svoje city, ale nadväzuje puto so svojim pánom. V porovnaní s inými psami nie je veľkým milovníkom hier. Je veľmi nezávislý a vymáha si náležitý výcvik, aby nedominoval nad majiteľom.

Beží komondor

Komondor - história plemena

Komondor je plemeno psov, ktoré je uvedené v Medzinárodnej kynologickej federácii (FCI) v skupine I - Salašné a pastierske psy, s výnimkou švajčiarskych dobytčích psov a oddielu 1 - Ovčiarske psy. FCI uznala toto plemeno v roku 1954 a dala mu štandardné číslo 53. Selektívne zdokumentovaný chov plemena sa začal oveľa skôr, v roku 1910 v Maďarsku, ktoré je zároveň jeho patrónom. Kvôli svojmu pôvodu sa Komondor niekedy označuje aj ako maďarský ovčiak. Plemeno má však oveľa dlhšiu históriu, pretože slovo „komondor“ sa v literatúre objavuje od roku 1544. Takto bol popisovaný pes ako strážca stáda dobytka.

Komondor - vzhľad

Komondor je pes, ktorý patrí k veľkým štvornožcom. Dospelí jedinci dosahujú 49–52 kg telesnej hmotnosti. V závislosti od pohlavia sa môžu mierne líšiť výškou - psy sú o niečo väčšie a vysoké asi 70 - 80 cm a sučky v priemere 65 - 70 cm. Maďarský ovčiak má silné a svalnaté telo. Horná línia chrbta je dobre osvalená a pomerne široká. Zadné končatiny sú stredne šikmé a predné končatiny môžeme porovnať k stĺpikom, ktoré podopierajú telo. Hlava tohto štvornožca je proporcionálna k telu, širšia než papuľa, s vytvarovanou lebkou, zreteľným, ale nie príliš odkrytým stopom. Komondor má tmavohnedé oči a tupý, rovný nos. Uši sú stredne veľké, nasadené na úrovni lebky, visiace a svojím tvarom pripomínajú písmeno U. Chvost Komondora visí, ale samotný koniec je zvyčajne mierne zdvihnutý.

Maďarský ovčiak má neobvyklú srsť podobnú plemenu Puli. Srsť je vo forme dlhých, skrútených, plstených šnúrok, ktoré sa dajú prirovnať k dredom. Kvôli svojmu výraznému vzhľadu sa plemeno Komondor niekedy označuje ako „pes mop“. Vrchná vrstva je drsná a podsada jemnejšia. Pokiaľ ide o farbu srsti maďarského ovčiaka, je povolená iba slonová kosť, teda špinavo biela. Srsť poskytuje Komondorovi vynikajúcu ochranu pred nízkymi teplotami, ale tiež skvelú izoláciu proti teplu. Je mimoriadne zaujímavé, že maďarský ovčiak sa s takýmto kožúškom nerodí. „Dredy“ sa začínajú vytvárať až vo veku 8–9 mesiacov.


Komondor - povaha a správanie

  • Výcvik Komondora

Komondor je plemeno pomerne zložitej povahy. Tieto psy sú veľmi sebavedomé, odvážne a odhodlané. Pri absencii primeraného tréningu vykazujú nízku mieru poslušnosti a tendenciu dominovať. Nie sú preto najlepšou voľbou pre vášho prvého miláčika. Nie sú vhodné ani pre starších ľudí, ktorí by si museli radiť s ich silou a obranným inštinktom. O zviera by sa mali starať iba osoby so skúsenosťami so psami. Vzhľadom na povahu komondora sa odporúča majiteľ, ktorý je sebavedomý a dôsledný a zároveň nezabúda na láskavosť a prejavy náklonnosti k psovi. Školenie malo by to byť vedené v rozhodnom a pozitívnom duchu. Dobrou motiváciou budú pochúťky. Ak nebudete od malička klásť dôraz na výcvik poslušnosti, môže byť veľmi ťažké skrotiť maďarského ovčiaka. Pes bude robiť len to, čo má rád.

PONUKA POCHÚŤOK PRE PSOV● Postoj k ľuďom a zvieratám

Kvôli svojej povahe a pôvodne pridelenej úlohe strážiť stádo Komondor prejavuje voči cudzím ľuďom značnú nedôveru. Aj keď k nim bude pristupovať ostro a s veľkou rezervou, nebude sa správať neoprávnene agresívne. Niekedy býva oázou pokoja, ale keď sa cíti ohrozený, prebudí v ňom veľa obranných schopností. Maďarský ovčiak, aj keď je pevne spojený so svojou ľudskou rodinou, tak nemá rada nadmerné maznanie, hladenie a prejavovanie náklonnosti. Preto sa neodporúča rodinám s malými deťmi, ktoré by chceli, aby ich domáce zvieratá trávili hodiny hraním alebo maznaním sa s nimi.

Maďarský ovčiak nemá takmer žiadny lovecký inštinkt. Je nepravdepodobné, že bude stopovať, keď zacíti stopu, ale pre každý prípad je dobré vybaviť ho adresárom s kontaktnými údajmi. Komondor sa ťažko znáša s ostatnými domácimi miláčikmi, najmä s mačkami. Spravidla neexistuje šanca na dobrý vzťah, ak zvieratá nevyrastali spolu. Maďarský ovčiak bude mať tiež odstup od ostatných psov. Ak bude správne vychovaný a socializovaný, bude k nim mať neutrálny postoj.

Komondor klame.

● Komondor - zábava a zostávanie sám

Prístup k hre sa u komondora v rôznych životných etapách výrazne líši. Väčšina psov sa rada hrá, až kým nedosiahnu svoj pokročilý seniorský vek. S komondorom je to úplne iné. Šteniatka maďarského ovčiaka, rovnako ako všetky mláďatá, majú rady šantenie a hru. Keď pes dospeje, už nemá záujem hrať sa. Iba z času na čas môže zviera prejaviť záujem o šantenie. Stáva sa oveľa pokojnejším. Oveľa radšej trávi čas sledovaním. Bez problémov bude sám. Osamelosť mu nerobí problém, najmä ak má možnosť zostať v záhrade, kde plní úlohu strážcu nehnuteľnosti. Nikdy nestratí bdelosť a ak zostane cez noc vonku, bude krúžiť okolo, keď domácnosť ide spať. Zvyčajne už samotný postoj odoženie nepozvaného hosťa. Kvôli povahe samotára zvyčajne nevykazuje tendenciu ničiť, ak zostane sám.


Komondor - zdravie a potreby

● Zdravie a výživa komondora

Komondor je plemeno, ktorého členovia sa dožívajú v priemere 10 - 12 rokov. Spravidla sa tešia dobrému zdraviu, ale rovnako ako iné psy môžu zápasiť s určitými chorobami. Medzi najbežnejšie patria: dysplázia bedrového kĺbu, dermatologické problémy (zápal kože, mazové cysty), torzia žalúdka, trichoepitelióm (rakovina kože) a očné ochorenia, zvyčajne katarakta a entropie. Komondor nie je náchylný na obezitu. Dobre znáša zlé počasie.

Maďarský ovčiak nie je chamtivý a prieberčivý pes. Môže sa mu podávať samostatne pripravované BARF krmivo. Majitelia, ktorí sa v tejto problematike nevyznajú, by sa však mali rozhodnúť pre diétu založenú na hotovom krmive. Správne vyvážený a poskytujúci všetky potrebné živiny jedálniček je základom pre správny vývoj a fungovanie psa. Komondor môže byť kŕmený suchým aj mokrým krmivom. Jeho typ a množstvo by sa mali prispôsobiť veku, hmotnosti, aktivite psa a jeho špeciálnym potrebám. Krmivo by sa malo podávať dvakrát denne - ráno a večer.


POZRIEŤ PONUKU KRMÍV PRE PSOV● Starostlivosť o maďarského ovčiaka

Starostlivosť o psy Komondor sa výrazne líši od väčšiny ostatných štvornožcov. Hlavný rozdiel je v tom, že nemusíte česať srsť. Psy by sa mali bežne česať raz týždenne, a to aj každý deň počas pĺznutia. Komondora vôbec netreba česať. Pes takmer vôbec nepĺzne. V jeho prípade ošetrenie spočíva v oddelení dredov skrútených po samotnú pokožku. Pri šteniatkach komondora, kde sa ešte len začínajú formovať "dredy", je potrebná pomoc pri ich formovaní. Ide najmä o šnúrky vlasov na zadnej časti a chrbte psa. Na zvyšku tela sa tvoria samé od seba. Psy Komondor by sa nemali kúpať často - iba ak je to skutočne nevyhnutné. Procedúra je dosť nepríjemná, najmä sušenie vlasov, ktoré nemožno nechať samostatne vysušiť. Tento proces trvá až niekoľko dní. Mokré šnúrky vlasov môžu spôsobiť zaparenie. Najlepšie urobíte, keď namiesto celého tela okúpete iba konkrétne časti tela, ktoré to potrebujú.

Kvôli bujnej srsti by ste mali pravidelne kontrolovať stav očí a uší, kde sa môže vyvinúť zápal. Je dobré zaobstarať si špeciálne prípravky na ich čistenie a okrem zastrihávať vlasy nad očami a ušami. To vášmu psovi zabezpečí lepšiu viditeľnosť a zníži podráždenie povrchu očí. V prípade uší to zlepší ventiláciu.● Komondor- prostredie

Pokiaľ ide o bývanie, najlepším prostredím pre komondora bude dom so záhradou, najmä mimo mesta. Tieto štvornožce sú stvorené na život v lone prírody. Maďarského ovčiaka sa neodporúča chovať v byte. Malý priestor pre tak veľkého psa ho môže unavovať. Toto zviera potrebuje čerstvý vzduch a dlhé prechádzky. Nemôže zostať zamknutý celý deň. Namiesto typických hračiek pre psov je lepšie ho vybaviť takou, ktorá stimuluje jeho myseľ a pre zabezpečenie svalnatého tela dbajte o denné množstvo fyzickej aktivity.


INTERAKTIVNÉ HRY PRE PSA


Komondor - cena

Cena komondora je dosť vysoká. Za šteniatka z chovateľskej stanice zaregistrovanej v FCI zaplatíte asi 1300 EUR. Samozrejme nájdete aj oveľa lacnejšie ponuky, mali by ste si však uvedomiť, že s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o pseudo-stanice. Psy, ktoré sa v nich kúpia, nedostanú rodný list a ani rodokmeň. Rozhodnutie kúpiť psa z takejto stanice predstavuje veľké riziko, pokiaľ ide o históriu zvieraťa. Nezískame žiadne informácie o úspechoch alebo chorobách jeho predkov. Existuje tiež neistota, pokiaľ ide o správanie psa - či sa bude riadiť všeobecne akceptovaným vzorom. Nákup psa z osvedčenej chovateľskej stanice je najlepším riešením.Olga Dubská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok