40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Katarakta u psa - prvé príznaky a operácia šedého zákalu u psa

Šedý zákal u psa je v súčasnosti jedným z najbežnejších očných ochorení psov s viacerými príčinami – môže byť vrodený alebo získaný, takže jeho priebeh môže byť rôzny. Informujte sa o jeho príznakoch a možnostiach liečby.

Starostlivosť o zrak vášho psa je jedným zo základných prvkov starostlivosti. Dôležitá je správna hygiena, napríklad utieranie očí vatovými tampónmi, ale aj ich pravidelné sledovanie.

Všetky zmeny na očiach - zákal, slzenie, hnisanie alebo zmeny vzhľadu treba ihneď konzultovať s veterinárnym lekárom. Niektoré očné ochorenia – vrátane šedého zákalu – sa ťažko liečia, no ak sa zachytia dostatočne včas, možno ich spomaliť. Okrem toho niektoré očné ochorenia umožňujú diagnostikovať aj iné ochorenia psa, napríklad cukrovku - preto je také dôležité pravidelne vyšetrovať oči psa.

Pes s viditeľnými zmenami na očnej buľve.

Katarakta u psa - príznaky

Sivý zákal u psov nie je vždy viditeľný na prvý pohľad. V pokročilom štádiu je to vidieť hneď – oči sa psovi zakalia, zalejú mliekom – vidno to najmä u starších psov. Predtým, ako sa tak stane, však na oku dôjde k zmenám, ktoré vidí len psí oftalmológ – preto je dôležité raz za čas vyšetriť oči vášho psa. Test je bezbolestný a trvá niekoľko minút. Lekár nakvapká psovi do očí a cez lupu pozoruje šošovku.

K psiemu oftalmológovi sa oplatí zájsť, ak si všimneme, že pes začína horšie vidieť - lezie po predmetoch, nevie chytiť loptu, je podráždený alebo depresívny, snaží sa labkou poškriabať oko - to sú signály, ktoré by sa nemali podceňovaný.

Typy katarakty u psa

Existujú štyri hlavné typy katarakty u psov:

- vrodená katarakta

sa objavuje u mladých psov, príčina tohto ochorenia nie je úplne objasnená – môže a nemusí byť dedičná. Primárna vrodená katarakta je veľmi častá u plemien ako aljašský malamut, nemecký ovčiak, bígl a zlatý retriever.

- získaná katarakta

najčastejšie v dôsledku fyzických zranení, napríklad poškodenia očí palicou. Môže sa vyskytnúť aj ako vedľajší účinok radiačnej terapie alebo niektorých liekov. V zriedkavých prípadoch môže byť príčinou zlá strava s nízkym obsahom aminokyselín, preto je dôležité kŕmiť psov dobre vyváženým krmivom.

diabetická katarakta

u psov je dôsledkom vysokej hladiny glukózy v krvi. Ak sa nelieči, môže viesť k glaukómu.

- starecká katarakta

ako súčasť starnutia tkanív psa.

Šteniatko s nepriehľadnosťou očnej šošovky. Šedý zákal môže postihnúť aj šteniatka.

Ako vidí šedý zákal pes?

Katarakta je spojená s tvorbou zákalov v šošovke, čo sťažuje prechod slnečných lúčov na sietnicu. To má za následok zhoršenie zrakovej ostrosti. Pes začína vidieť cez hmlu. V závislosti od štádia vývoja katarakty sa môže zrak psa zhoršiť od mierneho skreslenia až po úplnú slepotu. Našťastie sa často stáva, že sivý zákal zakryje len jedno oko – v tomto prípade psíkovi k pohodlnému životu stačí jedno. Malo by sa pamätať na to, že zrak u psov nie je taký dôležitý ako napríklad čuch a psy vás naučia žiť veľmi rýchlo tým, že nahrádzajú jeden zmysel druhým.

Operácia šedého zákalu u psa?

Bohužiaľ, chirurgická liečba šedého zákalu u psa je v súčasnosti jediným spôsobom, ako toto ochorenie vyliečiť. Fakoemulzifikácia – ako sa tento zákrok odborne nazýva – spočíva v narezaní rohovky a odsatí zakalenej šošovky. Potom sa do oka vloží umelá šošovka. Žiaľ, tento zákrok je po prvé dosť drahý, pretože cena operácie sivého zákalu u psa môže v dobrých veterinárnych ambulanciách dosiahnuť až 3000 PLN a po druhé je veľmi riskantný. Stáva sa, že po operácii sa psom nevráti zrak. Ide o vážnu operáciu v anestézii, ktorú môže vykonať iba kvalifikovaný odborník, nejde o jednoduchý zákrok. Preto sa operácia odporúča len vtedy, keď katarakta postihuje obe oči a je pokročilá.

V každom inom prípade sa zvyčajne odporúča pozorovanie sivého zákalu a pravidelné kontroly. Často sa stáva, že proces tvorby šedého zákalu je zastavený v počiatočnom štádiu - najmä v prípade posttraumatickej katarakty. Veterinár môže psovi odporučiť aj kvapky na kataraktu – tie zmeny nezvrátia, no v niektorých prípadoch môžu spomaliť alebo zastaviť vývoj.

Pes s viacfarebnými očami.

Život so slepým psom

Žiaľ, treba počítať s tým, že náš pes môže prísť o zrak z rôznych príčin – v dôsledku úrazu, choroby alebo jednoducho – vysokého veku. S tým sa často spája aj zhoršenie jeho životného komfortu – najmä ak je zmena náhla. Ak sa tak stane, stojí za to najprv sa postarať o jeho bezpečnosť - mali by ste sa postarať o poriadok doma a chodiť na osvedčené miesta. Najlepšie je obmedziť stretnutia s inými psami na minimum a len na tých, ktorých pes pozná. Pes, ktorý nevidí, potrebuje viac času na skúmanie priestoru, pretože vnímanie sveta je založené najmä na čuchu a čiastočne na sluchu. Psovi, ktorý stratil zrak, najviac prospeje pocit bezpečia a rutiny.
Natálie Baková