40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Je vajíčko pre mačku dobrý nápad?

Z každej strany počúvame o skvelej nutričnej hodnote vajec v našich jedálničkoch. Avšak, môžu byť tieto produkty zahrnuté aj v mačacej strave? Slepačie vajíčka pre mačku nie sú plnohodnotným a vyváženým krmivom, preto by sa v jej jedálničku nemali objavovať príliš často. Prečítajte si o výživových vlastnostiach vajec a o tom, ako ich správne podávať svojmu miláčikovi.

Obsah článku:

  1. Vajíčko pre mačku - vlastnosti
  2. Surové vajce pre mačku - hrozí nebezpečenstvo?
  3. Môžu mačky jesť vajcia?

Mačka a surové vajcia.

Vajíčko pre mačku - vlastnosti

Podávanie vajíčka a najmä žĺtku mačkám si niektorí majitelia týchto domácich miláčikov veľmi cenia najmä pre luteín v ňom obsiahnutý. Luteín priaznivo ovplyvňuje fungovanie mozgu a celého nervového systému a podporuje aj zrak - je nevyhnutný na udržanie správnej štruktúry sietnice oka. Iný proteín lecitín zas znižuje hladinu cholesterolu, chráni pečeň a má protizápalové vlastnosti. Okrem toho, žĺtok obsahuje takmer všetky vitamíny (okrem vitamínu C) a minerálne látky: železo, draslík, chlór, sodík, horčík a síru. Žĺtok je tiež bohatým zdrojom omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ktorých primeraná koncentrácia v tele pôsobí protizápalovo. Proteín sa zase skladá hlavne z exogénnych aminokyselín, teda tých, ktoré je nutné dodávať v potrave, pretože telo si ich nedokáže syntetizovať samé. Vyznačuje sa tiež vysokou biologickou dostupnosťou.

Hoci sú vyššie spomínané bielkoviny a žĺtok zdrojom mnohých prospešných živín a sú baňou aminokyselín, vajce nie je nevyhnutnou zložkou potravy vášho domáceho miláčika. Ak podávate mačke kompletné krmivo pre mačky, môžete si byť istí, že príjme všetky potrebné živiny v správnom množstve a pomere.

Vajíčko je skutočne skvelá vitamínová bomba! Pri pravidelnom podávaní zlepšuje kondíciu mačky, stav jej kože a srsti a tiež minimalizuje jej vypadávanie. Vajíčko posilňuje imunitu mačky a celého jej organizmu! Pred pravidelným podávaním je však potrebné dať mačke spraviť testy krvi, či náhodou nedisponuje nejakou kontraindikáciou.

Malo by sa pamätať na to, že ak je pH žalúdočných štiav mačky príliš nízke, surové slepačie vajce a iné produkty živočíšneho pôvodu z neistých zdrojov môžu byť zdrojom patogénnych baktérií a parazitov.

Vajíčko je pre mačku taktiež vysoko kalorické. Oplatí sa na to pamätať, ak má náš miláčik vyššiu tendenciu priberať. Jedno vajce (65 g) má až 91 kcal! Drvivá väčšina kalórií je v žĺtku, pretože má vysoký obsah tuku (asi 20 %).

Veľmi dôležitou informáciou pre majiteľov mačiek je, že proteín môže byť silným alergénom pre niektorých jedincov. Preto sa oplatí vyskúšať reakciu mačky na túto novú potravinu najskôr z čistého žĺtka. Môže sa stať, že sa u vašej mačky po konzumácii bielka prejaví alergická reakcia – najčastejšie reakcie tráviaceho systému, ako je nafukovanie alebo bolesť. Akékoľvek špeciálne príznaky je potrebné okamžite konzultovať s veterinárnym lekárom.

Mačka je vajce.

Surové vajce pre mačku - hrozí nebezpečenstvo

Podávať surové vajíčka mačke, ktorá je zvyknutá na granule pre mačky alebo na silne spracovanú potravu, nie je dobrý nápad. Súvisí to so zníženým pH takto kŕmeného mačacieho žalúdka. Iba mačka kŕmená BARF vyváženou diétou alebo mokrým kompletným krmivom pre mačky je schopná neutralizovať baktérie nachádzajúce sa v surovej strave. Ide predovšetkým o baktérie Salmonella a Escherichia coli. Sú nebezpečné nielen pre vašu mačku, ale aj pre vás a ostatných ľudí vo vašom okolí! Ohrozené sú najmä deti, tehotné ženy, starší a chorí ľudia. Mačky infikované baktériami vylučujú mikróby vo výkaloch a kontaminujú prostredie, v ktorom žijú. Dôležité je, že opláchnutím škrupiny vriacou vodou mačku neochránime pred bakteriálnou infekciou. Ak je salmonela raz na škrupine, môže preniknúť aj do bielka a žĺtka. Varené vajcia pre mačky nie sú nebezpečné, ale nie sú pre nich výživné, keďže tepelnou úpravou sa mnoho prospešných látok ničí.

Surové vajíčko pre mačku kŕmenú suchým alebo spracovaným krmivom nie je prospešné aj kvôli prítomnosti enzýmu nazývaného avidín, ktorý sa nachádza v surovom proteíne. Táto látka výrazne bráni vstrebávaniu biotínu (známy aj ako vitamín H alebo B7) ktorý je nevyhnutný pre zdravie mačiek. Medzi príznaky nedostatku biotínu patrí zápal kože a vypadávanie chlpov. Navyše, nedostatok biotínu v potrave mačiek spôsobuje okrem iného aj: vypadávanie srsti, alopéciu, hnačku, rýchlu únavu, zápal spojiviek, bolesti svalov a celkovú nevoľnosť. Táto látka sa stráca pri nízkom pH žalúdočných štiav mačky. Po tepelnom spracovaní vajíčka je jeho vstrebateľnosť u mačiek vyššia. To však neznamená, že v tejto forme môže byť vajíčko prítomné v každodennej strave týchto domácich miláčikov! Príliš časté kŕmenie mačky vareným vajíčkom môže narušiť rovnováhu vitamínov a minerálov v jej strave. Vajíčko by sa ideálne malo podávať raz týždenne.

Môžu mačky jesť vajcia?

Ak sa pýtate, či mačky teda môžu jesť vajcia, oplatí sa ešte pripomenúť si stravu divých mačiek. Mačky žijúce vo voľnej prírode jedia vajíčka veľmi zriedkavo, pretože plienenie vtáčieho hniezda pre nich nie je jednoduché. Zdravé domáce mačky, ktoré prijímajú kompletné krmivo pre mačky dodávajúce im všetky potrebné živiny, nepotrebujú dopĺňať stravu vajíčkami alebo inými vitamínovými doplnkami.

Ak ale naozaj chcete svojej mačke obohatiť jedálniček o vajíčka a ste si istý, že na ne nemá alergiu, môžete jej z času na čas dopriať jedno-dve vajíčka a určite jej tým neublížite! Doprajte jej slepačie vajíčko ako odmenu. Nezabudnite odpočítať ekvivalentné množstvo kalórií z jej hlavných jedál. Takéto odmeny pre mačku môžu tvoriť maximálne 10-15 % z jej celkového denného energetického príjmu.

Základom stravy vášho domáceho maznáčika by malo byť vždy kompletné krmivo pre mačky, ktoré jej poskytne všetky potrebné živiny.

Pozri aj: Čo robiť, keď mačka odmieta jesť a je letargická?