40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Jazyk tela mačky = lepšie porozumenie svojej mačke!

Koľkokrát na vás mačka zaútočila bez varovania? Premýšľali ste niekedy, prečo to urobila, a aké mala úmysly? Ak nad tým intenzívne uvažujete, mali by ste dospieť k záveru, že to vaša malá šelma možno nerobí schválne. Poznaním a správnym chápaním signálov mačky je často možné predísť nepríjemným situáciám a vyriešiť problém pred tým, než nastane zbytočný konflikt.

Pozrime sa teda na tajnú reč tela mačiek a dozvieme sa, čo sa nám naši chlpáčikovia snažia povedať!

Ak chceme spoznať myšlienky našej mačičky, mali by sme mať na pamäti celý jej postoj, nielen jednotlivé časti tela. Po pár dňoch bude naša schopnosť čítať myšlienky nášho miláčika taká veľká, že nám bude stačiť jeden pohľad a hneď budeme vedieť, ktorá bije.

Čo nám chcú povedať mačacie oči?

Pre mačky je dlhé pozeranie do očí výzvou a prejavom sily. Uvoľnená a odpočinutá mačka, ktorá sa cíti dobre na danom mieste a v danej spoločnosti, najčastejšie zúži oči a viečka jej mierne padajú na dol akoby zaspávala. Zreničky mačiek nám však napovedia najviac! Ich veľkosť závisí nielen od svetla, ale aj od nálady!

Rozšírené zreničky môžu byť znakom strachu alebo zmätenia. Avšak, v kombinácii so vzpriamenými ušami už naznačujú niečo úplne iné, a to nebojácnosť a odvahu. Veľmi sebavedomá mačka dokáže svoje zreničky zúžiť až na minimálny pásik.

Nahnevaná mačka má uši smerujúce dozadu, úzke zreničky a vrčí. Fúziky smerujú dopredu.

Aké signály vysielajú uši mačiek?

Mačacie uši sa pohybujú nezávisle od seba a ich celkovú pohyblivosť zabezpečuje 20 až 30 svalov. Reagujú ako receptory na každý zvuk a pohyb v okolí mačky.

Uvoľnené mačacie uši sú zvyčajne nasmerované dopredu a mierne naklonené. V momente sústredenia sa však pomocou svalov na čele mierne narovnajú. Rastúca nervozita alebo strach spôsobuje, že uši mačky sa pohybujú dozadu a dole, až kým nie sú v plochej polohe na hlave.

Čo naznačuje chvost mačky?

Pri stretnutí so známou mačkou alebo jej majiteľom naša mačka spokojne zdvihne chvost a nasmeruje jeho špičku smerom dozadu.

Keď má mačka v úmysle zaútočiť na korisť alebo hračku, pomaly kmitá chvostom zo strany na stranu, čo možno interpretovať ako prejav nerozhodnosti. Vrtenie chvostom alebo jeho špičkou je varovaním, pretože takto mačka vyjadruje frustráciu a môže naznačovať agresivitu – vtedy je lepšie nechať mačku na pokoji. V prípade veľkého strachu a ohrozenia sa chlpy na chvoste mačky rýchlo postavia, aby odstrašili súpera.

Chvost ohnutý do tvaru obráteného písmena U signalizuje kladný postoj k hre a objavuje sa napríklad aj pri pretekoch.

Čo hovoria fúzy o nálade mačky?

Zvedavá mačka, ktorá skúma okolie, má fúzy naklonené smerom dopredu. Naopak, mačky vystrašené a neisté majú fúzy usporiadané tesne za sebou, dokonca občas nalepené na ústach. V neutrálnej nálade sú zmyslové fúziky mačky uvoľnené a nie je na nich vidieť žiadne napätie.

Dokáže nám povedať o nálade mačky aj jej srsť?

Pokojná mačka by mala mať v ideálnom prípade lesklú a hladkú srsť. Ak však pozorujeme zježenú srsť, môže to znamenať zlú náladu, možno fyzické aj psychické vyčerpanie. Takáto zježená srsť sa objavuje aj v obrannom postoji mačky. Slúži totiž na optické zväčšenie veľkosť jej tela na vystrašenie súpera.

Na druhej strane, agresívna mačka, ktorá sa chystá zaútočiť, má hladkú srsť. Je natoľko sebavedomá, že sa nebojí zúčastniť sa súboja a nepotrebuje nijaké optické zväčšovanie.

Uvoľnená mačka ukazuje svoje brucho.

Poznať reč tela svojho domáceho miláčika sa oplatí z mnohých dôvodov. No tým najdôležitejším je jeho lepšie spoznanie a komunikácia. Už na diaľku môžete rozpoznať náladu a úmysly svojej mačky. Tým pádom nebudete prekvapení rozhodnutiami a krokmi, ktoré sa chystá urobiť. Takéto poznanie reči tela tiež uľahčuje spoločný život a minimalizuje konflikty. Zodpovedný majiteľ by mal predsa poznať a rešpektovať úmysly svojho domacého miláčika perfektne!

Pozri aj: Čo spôsobuje agresívne správanie mačky a ako si s ním poradiť?

Karolína Luščíková