40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Aké mlieko je vhodné pre šteňa? Je možné podať klasické?

Najlepšie mlieko pre šteňatá, najmä do 4 týždňov, je mlieko, ktoré im dá ich matka. Niekedy však sučka šteniatko odmietne, čo majiteľa núti urobiť rozhodnutie: dať šteniatkam špecializované náhradné mlieko alebo ho pripraviť podľa receptu s bežným mliekom?


Prášková forma pre šteňatá je najčastejšie dostupná na trhu. Ľahko sa skladuje a zaberá málo miesta. Aké náhrady mlieka by ste si mali zvoliť a môžu šteniatka piť kravské alebo kozie mlieko?


Šteňacie mlieko - prečo je ťažké nahradiť materské mlieko?

V prvých týždňoch života sa šteniatka kŕmia výlučne materským mliekom. Tuhé jedlá sa môžu šteňaťu zavádzať až po dosiahnutí 4 týždňov. Prírodné mlieko predtým vyhovovalo všetkým potrebám šteniatok. Je bohaté na živiny potrebné pre správny vývoj a dostatočne mastné na to, aby poskytovalo primeranú energetickú hodnotu. Okrem toho jeho zložky poskytujú šteniatkam správnu imunitu vďaka obsahu protilátok imunoglobulínu G, čo bude mať vplyv na stav zvieraťa aj v neskoršom veku.

Môže pes piť mlieko?

Zloženie mlieka pre šteniatka, ktoré pochádza od matky, je veľmi ťažké umelo vytvoriť, preto by sa malo vynaložiť všetko úsilie na zabezpečenie dobrého prístupu šteňaťu k nemu. Ak šteniatko nemá sací reflex, je najlepšie krmivo odsať od sučky. Zodpovedný chovateľ musí tiež zabezpečiť, aby mali všetky šteniatka rovnaký prístup k mlieku od svojej matky. Niekedy súrodenci odháňajú slabšie psy, takže po spozorovaní takejto situácie by ste mali pridržať šteňa na bradavke. V prípade, že nie je možné získať mlieko od sučky, mala by sa vyhľadať náhradná matka alebo v prípade neúspešného hľadania matky je potrebné zaviesť náhradné mlieko pre šteňatá.

Niektorí chovatelia si ho pripravujú sami, vyžaduje to však veľa vedomostí a skúseností. Preto je zvyčajne najlepšou voľbou hotové náhradné mlieko ktoré je možné kúpiť v obchodoch s chovateľskými potrebami. Stráviteľnosť takéhoto pokrmu je veľmi vysoká, môže to byť cca. 95%. Malo by sa podávať každé cca: 2 hodiny, vrátane noci, pomocou špeciálnej fľaše s cumlíkom, ktorý je možné zakúpiť v obchodoch s chovateľskými potrebami. Niekedy je tiež súčasťou súpravy. Je dobré venovať pozornosť otvorom, aby neboli príliš veľké. V prípade, že je otvor veľký, cumlík možno utesniť špongiou, aby sa pes nedusil.

Sučka kŕmi svoje mláďatá.

Technika kŕmenia náhradným mliekom

Medzi ďalšie techniky patrí kŕmenie injekčnou striekačkou s hubkou, ktorú treba pomaly namočiť, alebo kŕmenie mlieka z prsta ošetrovateľa, ktoré by mal pes olizovať. Prvé dva týždne života šteňa pije mlieko cca. 9 až 12-krát denne, v treťom týždni ho môžete podávať iba 7-krát s prestávkou na spánok v trvaní cca. 7 hodín. Teplota mlieka musí byť tiež podobná ako v prípade materského mlieka, t.j. 36℃. Záleží na tom aký je objem jednej porcie, ktorá bude závisieť predovšetkým od plemena a veľkosti šteňaťa. Malý Yorkshir bude potrebovať oveľa menej ako napríklad nemecký ovčiak. Spôsob prípravy nájdete na obale. Pre šteniatka by ste si mali vyberať umelé mlieko od dobrých a osvedčených výrobcov.


Veľmi dôležitá je aj technika kŕmenia šteniatka, ktoré matka odmietla. Za žiadnych okolností by ste ho nemali prevracať na chrbát bruškom smerom hore a hlavu dvíhať do zvislej polohy. To by mohlo spôsobiť to, že sa mlieko dostane do pľúc a šteňa sa udusí. Šteňa by malo ležať na plocho a jeho hlava by mala byť iba jemne nadvihnutá.

šteňa pije mlieko z vedra.


Môže šteňa piť mlieko?

Hoci je mlieko jedinou potravou šteniat v prvých týždňoch života, môže byť pre ne neskôr škodlivé. Veľa záleží na individuálnych vlastnostiach zvieraťa, často však konzumácia napr. kravského mlieka môže vyvolať alergickú reakciu organizmu. Je to hlavne kvôli odlišnému zloženiu ako má materské mlieko od sučky. Najväčším problémom je zvyčajne vysoký obsah laktózy, ktorú šteňatá a dospelé psy nevedia stráviť. Ich telá postupne prestávajú znášať laktózu, čo je enzým nevyhnutný v tomto procese. Nie je to pravidlom a niektoré psy trávia laktózu ešte veľa rokov. Niektorí chovatelia sa snažia predĺžiť obdobie vylučovania laktózy podaním kravského mlieka ihneď po odstavení, hoci sa táto metóda neodporúča.


Ako zistím, či môj malý pes môže piť kravské mlieko? Jediným spôsobom je podať malé množstvo, aj keď následky môžu byť vážne. Najbežnejším z nich je zvyčajne hnačka, ktorá však môže mať niekedy za následok opuch, vyrážku alebo zvracanie. V ktoromkoľvek z týchto prípadov čo najskôr kontaktujte veterinára.

Ak vaše šteňa bez problémov pije mlieko, nemalo by sa to s obsahom mlieka v strave preháňať. Aj keď je najmä kozie mlieko plné cenných živín, jeho veľké množstvo môže vyvolať nežiaduce reakcie tela aj u zdravých zvierat. Najzdravšia potrava pre šteňatá je materské mlieko. Ak je to však potrebné, je lepšie ho nahradiť špecializovanými náhradami.

Články na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.


Karolina Kupiecka

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok