40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako si získať dôveru psa?

Základom dobrých vzťahov medzi človekom a zvieraťom je dôvera. Často vzniká medzi pánom a psom veľmi silné puto a zviera je považované za rovnoprávneho člena rodiny. Každý novo prichádzajúci domáci maznáčik potrebuje čas a vhodné podmienky na to, aby nám začal dôverovať a cítil sa s nami v bezpečí.

Psy sú, rovnako ako ľudia, spoločenskí tvorovia, ktorí dokážu vytvárať sociálne väzby, citová putá a blízke vzťahy. Ako jednoduchá bude komunikácia a budovanie užších väzieb, bude závisieť na predchádzajúcich skúsenostiach psa a jeho histórii. Ovplyvňujúcimi faktormi sú:

 • vek psa,
 • množstvo spoločne stráveného času,
 • nárast pozitívnych signálov z oboch strán.

V prípade osvojenia šteňaťa, ktoré bolo riadne socializované u matky a ostatných šteniat z vrhu, je celá záležitosť jednoduchá. Komplikácie alebo ťažkosti môžu nastať pr adopcií šteňaťa, ktoré neprešlo správnou primárnou a sekundárnou socializáciou alebo psa, ktorý bol vystavený negatívnym podnetom zo strany ľudí, bol opustený alebo týraný. V týchto prípadoch bude budovanie dôvery vyžadovať oveľa viac času a úsilia, ale v budúcnosti určite prinesie vytúžené výsledky.Hladenie psa. Niektorí psy neradi nadväzujú kontakty a hladkanie po temene hlavy im je nepríjemné.

Čo možno urobiť pre vybudovanie a udržanie blízkeho vzťahu so svojím psom a získať si tak jeho dôveru? Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov.

Jedná sa predovšetkým o každodennú starostlivosť. Jednotlivé činnosti sú príležitosťou, ako vyjadriť náklonnosť a upevniť vzájomné puto, a to nielen medzi človekom a psom, ale aj inými domácimi miláčikmi. Navykania psa napríklad na vyčesávanie srsti a následná pravidelná starostlivosť o jeho kožúšok upevní vzťahy medzi pánom a zvieraťom. Za správne chovanie by sme mali psa odmeniť hračkou alebo maškrtou, posilníme tak pozitívne asociácie.

Dôležitú úlohu tu zohráva aj dotyk. Hladenie alebo škrabanie psa iste poteší. Maznanie je samozrejme nutné prispôsobiť tak, aby psovi vyhovovalo. Najmä pokiaľ ide o zviera s pohnutým osudom, je potrebné brať do úvahy jeho predchádzajúce skúsenosti a rešpektovať prípadnú prvotný neochotu k hladeniu. Je potrebné vytvárať pozitívne asociácie a obnovovať dôveru k človeku, nemožno sa však dotýkať psa v miestach, kde bol napr. bitý alebo mal zarezanú reťaz. Všetko je potrebné vykonávať ohľaduplne. V tomto bode je potrebné spomenúť obmedzovanie stresu. Pokojné rozprávanie k zvieraťu, hladenie a odmeňovanie správneho správania pomôže u psa zmierniť napätie.

Veľmi dôležitá je pre budovanie vzťahu hra. Každé zviera potrebuje určitú dávku prirodzené fyzickej aktivity, možnosť, ako uvoľniť energiu. V opačnom prípade môže hromadiť negatívne emócie a stáva sa, že v čase neprítomnosti majiteľa v strese ničí vybavenie domácnosti. Aby sa pes cítil lepšie, a tiež na zabránenie nežiadúcemu správaniu je potrebné zabezpečiť vhodnú dávku pohybu, možnosť aktívnej zábavy na čerstvom vzduchu, príležitosť preskúmavania neznámych miest plných nových pachov. Každý pes, dokonca aj ten najmenší, tieto vnemy potrebuje. Rozhodne nestačí vypustiť malého psíka na trávnik pri dome len preto, aby tu vykonal potrebu a tým venčenie ukončiť. Ak si nie ste istí, ako dlhé a intenzívne majú prechádzky so psom byť alebo akú dávku herných aktivít potrebuje konkrétny pes, požiadajte o radu veterinára. V závislosti na zdravotnom stave zvieraťa veterinárny lekár odporučí vhodnú dávku pohybu a typy hier odporúčané pre jednotlivých psov. Ak by sa objavili poruchy správania, s ktorými si majiteľ nedokáže sám poradiť, potom je potrebné vyhľadať zvieracieho behavioristu.

Pes prejavuje dôveru niekoľkými spôsobmi, jedným z nich je ochota tráviť čas spoločne a napríklad sedieť vo vašej blízkosti.

Bolo preukázané, že vzťah medzi človekom a psom je obojstranný. Ako pes dáva najavo, že k vám má dôveru?

Prejavy náklonnosti zo strany psa sú pomerne ľahko čitateľné. Môžeme pozorovať:

 • dožadovanie sa dotykov,
 • olizovanie,
 • strkanie ňufákom,
 • záujem o všetko, čo robí majiteľ,
 • dlhé uvítací rituály.
 • ochotne nabádanie k spoločnej hre,
 • prinášanie hračky,
 • zaujímajú polohu, ktorú vyzývajú k hre.
 • budú tiež chcieť človeka sprevádzať pri každodenných činnostiach, nezriedka vrátane spanie v jeho posteli.

Vyššie uvedené príklady sú začiatkom budovania dobrého, trvalého a pevného vzťahu. Aj ľudia ťažia z dobrého vzťahu so psom. Blízkosť so psom môže redukovať stres, znižovať krvný tlak, uvoľňovať. Ľudia, ktorí vlastnia psy, sú tiež viac fyzicky aktívny, než ostatní, vďaka prechádzkam so svojimi domácimi miláčikmi. Toto je len niekoľko príkladov výhod plynúcich z vlastníctva psa. Najmä v prípade osvojenia psa z útulku môže toto nové priateľstvo, hoci vyžaduje veľa úsilia, zlepšiť kvalitu života ako zvieraťa, tak aj jeho nového majiteľa.