40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Hnačka u králikov - najčastejšie príčiny a spôsoby liečby

Viete, ako reagovať, keď má králik hnačku? Toto zdanlivo nevinné ochorenie môže byť pre malé králiky smrteľnou hrozbou. Preto králičie hnačky netreba podceňovať! Prečítajte si, ako reagovať a či môžete hnačku králikov liečiť aj podomácky vyrobenými liečivami.

Králiky sú veľmi jemné zvieratá a obzvlášť citlivá je ich črevná mikroflóra. Preto môže ľahko nastať otrava! Hnačka je najčastejšie dôsledkom nesprávnej stravy alebo otravy. Avšak, môže byť aj alarmujúcim signálom existencie inej choroby! Nikdy by ste ju preto nemali podceňovať a čakať, kým prejde. Môže totiž nastať dehydratácia organizmu, ktorá v krajnom prípade môže viesť až k úhynu zvieraťa.


Hnačka u trpasličích králikov môže byť spôsobená stresom, nesprávnou výživou alebo nedostatkom hygieny.

Aké sú najčastejšie príčiny hnačky u králikov?

Najčastejšou príčinou hnačky u králikov sú chyby v kŕmení. Hnačka môže byť spôsobená náhlou zmenou krmiva pre králiky, napríklad príliš rýchlym zavedením čerstvej trávy v lete do predtým monotónnej stravy alebo kŕmením králika kontaminovaným alebo obareným senom a trávou. Preto je dôležité uchovávať krmivo pre králiky vo vzdušných obaloch a nedojedené krmivo z klietky pre králiky priebežne odstraňovať. Miernu otravu u králikov môže spôsobiť aj jarná zelenina, preto sa jej podávaniu králikom radšej vyhnite. Ak je hnačka dôsledkom miernej otravy, zvyčajne stačí problém prečkať - deň alebo dva dni so suchým senom a vodou by malo problém odstrániť. Samozrejme, aj takúto nevinnú otravu treba konzultovať s veterinárom, ktorý naisto vyvráti ďalšie potenciálne príčiny hnačky.

Otravu králikov môže spôsobiť aj chemikáliami postriekané ovocie a zelenina, škodlivé rastliny, ako aj všetky druhy patogénnych baktérií, napríklad E. coli alebo salmonela, vírusy a parazity (napríklad koky).


Hnačka a iné choroby králikov

Hnačka môže byť alarmujúcim signálom existencie aj iných, často závažných ochorení králika, ktoré nemusia vždy súvisieť s tráviacou sústavou. Hnačka môže tiež sprevádzať problémy s obličkami alebo pečeňou a môže byť aj dôsledkom stresu. Tiež stojí za to vedieť, že rozvoju chorôb, nielen u králikov, napomáhajú zlé podmienky chovu a nedostatočná hygiena. Práve preto by ste mali zabezpečiť, aby klietka pre králiky bola vždy čistá a umiestnená na tichom a pokojnom mieste. Tiež stojí za to posilniť prirodzenú imunitu králičieho organizmu vitamínmi a doplnkami pre králiky. Nájdete ich v našom zoo obchode.

Jarná zelenina je pre králiky maškrtou, no príliš rýchlo môže spôsobiť hnačku.

Kokcidióza - nebezpečná choroba králikov

Jednou z najzávažnejších príčin hnačky u trpasličích králikov je kokcidióza – nebezpečné infekčné ochorenie spôsobené prvokmi rodu Eimeria. Ak králik ochorie na kokcidiózu, objaví sa v jeho výkaloch krv alebo hlien, zviera chudne, nemá chuť do jedla, môže mať nadúvanie, kŕče a vo vážnom štádiu dochádza až k ochrnutiu. Keďže sa choroba veľmi rýchlo šíri infikovanými výkalmi, je nevyhnutné postihnutého králika izolovať a jeho klietku dezinfikovať.

Ako vyzerá hnačka u králikov?

Najčastejšie hovoríme o hnačke vtedy, keď králik vylúči niekoľkokrát denne zapáchajúcu a mierne zriedenú stolicu. Môže mať taktiež špinavú oblasť okolo konečníka. Okrem toho je hnačka často sprevádzaná nedostatkom chuti do jedla, apatiou a niekedy plynatosťou.

Hnačka u králika? Liečba musí byť pod dohľadom veterinára!

Nikdy by ste nemali svojpomocne liečiť králiky (alebo iné domáce zvieratá) bez istoty diagnózy, ktorá ich postihla! Môže to viesť k zhoršeniu jeho zdravotného stavu. Iba veterinárny lekár bude schopný správne diagnostikovať príčiny hnačky a predpísať vhodnú liečbu na základe anamnézy a výsledkov vyšetrenia vzorky stolice. V počiatočných štádiách sa často neodporúča podávať králikom na hnačku lieky na zastavenie výkalov, pretože zabrzdené výkaly v črevách môžu situáciu ešte zhoršiť! Ak váš lekár zistí nebezpečnejšie príčiny hnačky, môže vám podať antibiotiká alebo nastaviť inú liečbu. Pri otravách sa odporúča podávanie vhodného krmiva pre králiky a hydratácia organizmu. Po ukončení liečby sa zvyčajne odporúča obnova črevnej mikroflóry prebiotikami.

Králiky v klietke.

Domáce lieky na hnačku králikov

Na internete nájdete tipy, ako liečiť hnačku králikov domácimi "liečivami". Medzi odporúčané metódy patrí podávanie Glauberovej soli, ricínového oleja či tanínu. Hnačku vraj dokážu zastaviť aj mladé brezové, vŕbové či dubové vetvičky. Ich žuvaním sa uvoľňuje v nich obsiahnutý tanín priamo do úst králikov. Medzi domáce opravné lieky na hnačku patrí aj podávanie harmančekového čaju a rôznych elektrolytov.

Všetky tieto metódy používané bez konzultácie s veterinárom však môžu mať opačný efekt a viesť k zhoršeniu nielen hnačky, ale aj iných ochorení, a preto vás vyzývame, aby ste svojho miláčika nikdy neliečili svojpomocne na základe tipov z internetu. Ide predsa o to najcennejšie - jeho zdravie a v niektorých prípadoch aj o život vášho verného kamaráta.

Postarajte sa o vlastnú hygienu a ostatné zvieratá na farme

Ak spozorujete hnačku u králika, mal by byť izolovaný od ostatných zvierat pre prípad, že by bol infikovaný vírusmi, baktériami alebo parazitmi, ktoré sa môžu preniesť aj na iné zvieratá.

Je potrebné dbať aj na vlastnú hygienu – po každom kontakte s králikom si dôkladne umyte ruky teplou vodou a mydlom. To platí nielen po hre s chorým zvieraťom ale tento zvyk by sa mal zaužívať po každom kontakte s domácimi zvieratami.

Natália Baková

Pozri aj: Trpasličí králik - čo by nemal jesť?