40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Gravidita u psa - ako dlho trvá a ako to rozpoznať? Informácie, ktoré môžu byť užitočné

Rozmnožovanie u psov je úplne iné ako u ľudí. Mnohí majitelia nedokážu rozpoznať rozdielny stav svojich miláčikov, pretože netušia, koľko mesiacov trvá psie tehotenstvo a aké sú jeho prvé príznaky. Gravidná sučka bude určite potrebovať pomoc, preto je dobré získať nejaké informácie na túto tému.

Tehotenstvo u psa trvá asi 2 mesiace, a to presne asi 58-63 dní. Stáva sa, že spočiatku je úplne asymptomatický, takže odlišný stav zostáva záhadou, až kým sa v spodnej časti neobjavia vydutiny. Ako postupuje tehotenstvo psa zo dňa na deň?

Niekoľkodňové šteniatko, stále s neotvorenými očami. Potrebuje neustálu starostlivosť svojej matky.

Sexuálna zrelosť a gravidita u psov

Prvé tehotenstvo u psa je možné až po dosiahnutí puberty. To je zas podmienené rasou. Najskoršie sa rozmnožujú psy malých alebo stredných plemien, ako sú yorky, jazvečíky alebo malé krížence. Pripravenosť na pôrod šteniatok sa prejavuje prvým háraním, ktoré sa u malých psov zvyčajne objavuje medzi 7. a 12. mesiacom života. U stredných a veľkých plemien sa toto obdobie predlžuje a ruje sa môže objaviť aj v 24. mesiaci života.

Samotná sexuálna zrelosť nestačí na splodenie potomstva. Sučky s prvým háraním nie sú vždy dostatočne fyzicky vyspelé na to, aby zvládli problémy s materstvom a pôrodom. V takýchto situáciách čakajú na moment, kedy dosiahnu tzv plemennú zrelosť, t.j. budú môcť bez prekážok rodiť zdravé psy. Správny čas na oplodnenie je 2. alebo 3. háranie.

Gravidita u psa - ako spoznať, že je fenka gravidná?

Rozpoznať iný stav nie je vôbec jednoduché. Keď je sučka tehotná, príznaky sa nie vždy prejavia okamžite, takže to môže byť pre majiteľa prekvapením. Signálom, že sučka čaká potomka, môže byť zmenený obvod bruška v jeho spodnej časti alebo výrazne zväčšené prsné žľazy. Bohužiaľ, aj takéto príznaky spôsobuje fantómová gravidita u psa a kým sa neurobí ultrazvukové vyšetrenie (USG), nie je isté, čo ich spôsobuje.

Správanie sučky, ktorá je vo fantómovej gravidite, je podobné ako v skutočne inom stave. Prináša hračky do ohrádky a pripravuje ju na príchod najmenších. Je to normálne, pretože psy, rovnako ako ľudia, majú materské inštinkty. Prsné žľazy sučky sú zväčšené a niekedy sa v nich objaví mlieko. Ak je to tak, mali by ste ju vziať k veterinárovi, pretože ak sa nelieči, môže to viesť k zápalu bradaviek, ak nie je skutočné tehotenstvo.


Pitbull sučka s viditeľne zväčšenými a začervenanými mliečnymi žľazami. Fenka je gravidná alebo laktujúca.

Ako dlho trvá tento stav tehotenstva u psa?

Obdobie tehotenstva u psa je oveľa kratšie ako u človeka. Trvá len 2 mesiace, presne 58-63 dní. Po ich uplynutí sučka rodí šteniatka. To je dostatočný čas na to, aby boli vyvinuté a plne zdravé. Pôrod môže mať rôzny priebeh, preto ak sa majiteľ necíti byť schopný zvieraťu pomôcť, mal by dať sučku do starostlivosti veterinára.

Tehotenstvo psa týždeň po týždni

V 1. týždni gravidity sa u psíka ešte nič nedeje, pretože oplodnenie ešte len prebieha. Tehotenský stav sa však počíta od tohto momentu. V tele sučky dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré môžu výrazne ovplyvniť jej správanie.

V 3. týždni sa embryá uhniezdia v maternici a začnú produkovať placentu a v 4. týždni sa embryá začnú vyvíjať a čoraz viac sa podobajú malým psíkom. Gravidita u sučky začína byť badateľná až v 5. týždni, pretože vtedy sa jej zväčšuje obvod brucha. Odlišný stav potom môže potvrdiť ultrazvukové vyšetrenie. 6. a 7. týždeň je obdobím intenzívneho rozvoja tých najmenších. Vytvára sa srsť a vyvíja sa kostrový systém. Fenka začína pripravovať koterec na príchod šteniatok. Je dobré ju presunúť na miesto, kde bude pôrod prebiehať. Stane sa tak už v 8. alebo 9. týždni.

Psia matka, ktorá dojčí osem svojich mladých šteniatok.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Šimon Wisch