40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Foxteriér - najdôležitejšie informácie o plemene. Encyklopédia psov

Krátkosrstý a drôtosrstý foxteriér je plemeno, ktoré sa perfektne hodí ako rodinný pes. Má rád zábavu, aktivitu a dokonca vyžaduje, aby ste sa mu starali o dennú dávku pohybu. V malom psom tele sa ukrýva veľmi odvážny a nebojácny lovec.

Pri rozhodovaní o kúpe foxteriéra si určite prečítajte históriu plemena, ktorá do značnej miery ovplyvnila vlastnosti tohto psa v súčasnosti. Napriek všetkej srdečnosti a ochote hrať sa netreba zabúdať, že je to pes poľovný, čo môže na prechádzkach najmä v lese robiť problémy. Tento pes je ideálnou voľbou pre tých, ktorí oceňujú aktívny životný štýl, nuda dokáže narobiť veľa škody.

Krátkosrstý foxteriér má hladkú, hrubú srsť. Biele psy s farebnými škvrnami sú najčastejšie.

Foxteriér - história plemena

Plemeno vzniklo v Anglicku v 17. storočí krížením jazvečíkov s anglickými foxhoundmi a bíglami a využívalo sa najmä na lov líšok a jazvecov. Názov pochádza zo slov: líška - líška a terra - zem. Foxteriér, ktorý zacítil zviera, si vyhrabal noru a zaštekal. V roku 1876 boli rozlíšené dve variety - hrubosrstá a krátkosrstá, ktoré sa líšia len srsťou.

Zo zahraničia boli dovezené psy, často s titulmi šampiónov, najmä z Nemecka, Veľkej Británie, Rakúska a Nemecka.

Foxteriéri sú veľmi pohybliví a aktívni psi.

Foxteriér - silueta

Foxteriér je pes s priemernou hmotnosťou 6 - 9 kg a mierou 33 - 39 cm. Má malú, ale kompaktnú a silnú postavu. Lebka je úzka. Tmavé, malé oči by mali byť okrúhle a mali by mať inteligentný výraz. Malé uši padajú dopredu na líca. Čeľusť silná. Nohy sú dlhé a rovné, rovnako ako chvost, ktorý by mal stáť vzpriamene a vysoko nasadený.

Existujú dva typy foxteriérov: hrubosrstý a krátkosrstý. U krátkosrstých psov je srsť rovná, tvrdá a hustá. U hrubosrstých - hustých a tvrdších je podsada jemnejšia.

Masť môže byť jednofarebná, dvojfarebná alebo trojfarebná. Dominantnou farbou by mala byť biela. Čierne, čierne s pálením a červené škvrny sú povolené.

Foxteriér vyžaduje pravidelné strihanie, jeho kvalita je dôležitá najmä na výstavách.

Foxteriér - správanie a charakter

Foxteriér je energický, živý a veľmi prítulný poľovný pes. Aby bol šťastný, potrebuje veľa pohybu. Zabehnutý a zachránený pes bude rád odpočívať so svojím majiteľom na gauči – inak sa z neho môže stať obrovský ničiteľ! Nudiaci sa foxteriér sa nachádza v aktívnom zamestnaní, napríklad pri kopaní dier v záhrade, čo sa majiteľovi nemusí páčiť. Dobrým spôsobom, ako skrotiť obrovskú energiu tohto psa, je tréning agility alebo tréning mysle s interaktívnymi hračkami alebo podložkami.

Ako väčšina poľovných psov, aj foxteriér má tendenciu utekať, preto sa ho oplatí držať na uzde, najmä počas prechádzky. Učenie odvolávania môže byť veľmi dlhé, preto sa bude hodiť výcvikové vodítko, ktoré na jednej strane umožní psovi veľký pohyb a na druhej strane zabráni prenasledovaniu jeleňa v lese alebo veveričky v lese. park.

Foxteriér sa veľmi túži učiť a je to mimoriadne učenlivý a všestranný pes. Miluje aj prácu a hru s deťmi, takže je ideálny ako rodinný pes.

Tento pes je považovaný za veľmi štekajúceho. Takto sa môže ocitnúť ako opatrovník na pozemku informujúci o narušiteľoch, no v malom byte to môže byť nepríjemné.

Foxteriér si vie rozumieť s vlastnou mačkou za predpokladu, že je dobre socializovaný už od šteniatka. Podivné mačky s radosťou prenasledujú. Problémy má aj s inými psami, často dokonca väčšími ako je on sám – ľahko podľahne všetkým provokáciám a dostane sa do bitiek.

Krátkosrstý biely foxteriér s červenými škvrnami.

Foxteriér - zdravie, potreby, starostlivosť

Foxteriér je vo všeobecnosti odolný voči chorobám, ale ako u každého iného plemena je pravdepodobnejšie, že bude trpieť chorobou ako iné. Foxteriér môže trpieť epilepsiou, ktorá má genetický základ. Medzi bežné stavy patrí aj šedý zákal, nekróza stehennej kosti, vrodené rozšírenie pažeráka, Fallotov syndróm (problémy so srdcom), problémy so stredným uchom a vykĺbenie ramena.

Čo sa týka starostlivosti, náročnejšia je drsnosrstá odroda. Obidve odrody vyžadujú pravidelné kefovanie, hrubosrstá odroda navyše vyžaduje trimovanie 2-3 krát ročne.

Foxteriér nemá špeciálne nároky na výživu a väčšinou nie je náchylný na priberanie, vysoká aktivita mu umožňuje spaľovať kalórie, treba však dbať na to, aby psa neprekrmoval a poskytoval mu zdravé, vyvážené krmivo pre psa.

Foxteriér miluje hru s loptou a pohyb.

Foxteriér - cena

Koľko stojí foxteriér? Foxteriér z registrovanej chovateľskej stanice stojí v priemere 800eur – cena sa môže líšiť v závislosti od chovateľskej stanice a výstavného potenciálu. Ceny najdrahších psov tohto plemena môžu dosiahnuť až 1000 eur.

Foxteriér - zaujímavé fakty

Jedným z najznámejších majiteľov teriérov bol Charles Darwin, majiteľ teriéra Polly.Natália Baková