40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Fontána pre mačku – zlatá stredná cesta?

Pre každé zviera je nevyhnutný neustály prístup k čerstvej vode. Ak ste majiteľom mačky, určite ste si všimli, že nemá veľký záujem o hydratáciu svojho tela. Zaujímavým podnetom a alternatívou k obyčajným miskám s vodou môže byť fontána alebo špeciálne napájadlo!

Mačky by mali vypiť asi 180 - 250 ml vody denne (platí pre mačku s hmotnosťou 3 - 5 kg). Len máloktorá mačka sama vypije aspoň polovicu tohto množstva. Je to prirodzené, pretože mačky pochádzajú z púštnych oblastí, kde nemali často možnosť piť a všetky svoje potreby prijímali jedením koristi. Pri kŕmení mokrým krmivom pre mačky (s obsahom vlhkosti približne 80 %) mačka už absorbuje väčšinu dávky vody. Záležitosť sa stáva zložitejšou, keď mačka konzumuje suché krmivo. Toto má veľmi nízku vlhkosť a navyše napučiava v tráviacom systéme, pričom prijíma ďalšiu vodu. Ak je vaša mačka kŕmená týmto spôsobom, mali by ste ju dôrazne povzbudiť, aby pila dostatok vody a urobiť všetko pre to, aby to robila čo najčastejšie. Neustály nedostatok vody v tele vedie k mnohým nepríjemným javom – dehydratácii a čo je horšie, ku koncentrácii moču a tvorbe obličkových kameňov. Okrem toho sa zvyšuje riziko ochorení močových ciest. V súčasnosti je zlyhávanie obličiek u mačiek klasifikované ako choroba 21. storočia, a to najmä kvôli vysokému percentu používania výhradne suchého krmiva.

Čierna mačka má vyplazený jazyk a snaží sa zachytiť padajúcu kvapku vody.

Kedy sa oplatí investovať do napájacej fontány?

1. Keď mačka nerada pije vodu z misky

Mačky často neradi pijú vodu stojacu v miske. Avšak, zvuk vody tečúcej z kohútika alebo vane ich zaujme ihneď! Ak vaša mačka patrí do tejto skupiny, fontána pre mačky bude pre ňu splneným snom a určite ju prinúti piť viac vody.

2. Keď mačka pije málo vody

Väčšina mačiek inštinktívne nerada pije vodu, ktorá je umiestnená blízko ich misky na krmivo. Toto správanie je hlboko zakorenené v mačacej povahe. Vo voľnej prírode pitná voda zo stálej nádrže vystavila mačku predátorom a voda v blízkosti koristi by mohla viesť k otrave jedlom. Kde bolo jedlo, tam boli aj rivali, a teda aj potenciálna hrozba. Preto sa odporúča, aby miska na vodu/fontána bola umiestnená v primeranej vzdialenosti od misky na krmivo. Čím väčšia vzdialenosť, tým lepšie.!

3. Keď odchádzame z domu

Ak necháme nášho miláčika samého niekoľko hodín alebo dlhšie, oplatí sa zaobstarať fontánku/napájačku a dávkovač krmiva. Takto bude mať mačka neustály prístup k čerstvému krmivu a vode! Fontánka je obzvlášť dobrý nápad, ak je doma viac mačiek - jej dizajn je taký, že ju môže používať niekoľko mačiek súčasne.

Pri otvorenom umývadle sa hrá dlhosrstá biela mačka a snaží sa zaútočiť na prúd vody.

Ako si vybrať správnu fontánu?

1. Dobrá napájačka by mala obsahovať filter s aktívnym uhlím, ktorý nielen zlepší chuť vody, ale odstráni z nej aj nečistoty.

2. Fontána by mala byť priestranná – čím viac vody pojme, tým bude lepšie okysličená, a teda aj chutnejšia.

3. Pozor na spôsob čistenia – fontána by sa mala dať ľahko rozobrať, aby sa dala bez väčších problémov vyčistiť a dôkladne umyť.

4. Nemusíte mať doma samostatnú fontánku pre každú mačku, no v prípade viacerých zvieratiek by mala byť väčšia.

5. Mačky milujú rozmanitosť, takže rôzne výšky plošín na pitie poskytnú dodatočnú zábavu a pohodlie pri používaní.

Na čo by ste mali pamätať?

1. Či už vaša mačka pije vodu z misky alebo z fontány/napájačky, denná výmena vody je nevyhnutnosťou!

2. Mačky nemajú rady vysoko chlórovanú vodu!

3. Fontány a napájačky by sa mali pravidelne čistiť, aby sa zabránilo tvorbe škodlivých baktérií!

Podľa toho, čo si vyberiete – či misku na vodu alebo fontánu – by ste sa mali vždy starať o jej čistotu a hygienu. Misky by mali byť skôr ploché a čo najširšie, aby sa fúzy nezachytávali na okrajoch, čo spôsobuje nepohodlie a pitie je menej časté. Navyše keramické misky sú najlepšie misky na vodu. Kovové sa rýchlo oderú, zatiaľ čo plastové sa ľahko poškriabu (čo je najlepšie miesto pre rast baktérií).

Povzbudzovať svoju mačku k pravidelnému pitiu sa vám oplatí dnes aj v budúcnosti!

Texty na blogu nepredstavujú lekársku radu a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Pozri aj: Môžu mačky piť mlieko? Aké mlieko pre mačky si vybrať?

Mária Magiera